Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Медична реформа по-українськи

7 грудня, 09:00
75
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У результаті від вільної конкуренції державної та приватної медицини виграє, насамперед, простий українець, який зможе отримати якісну медичну допомогу за економічно виправданою ціною.

Мене часто запитують: чи стане реформа каталізатором зростання ринку приватної медицини в Україні? Кожного разу я чесно намагаюся уявити майбутнє вітчизняної системи охорони здоров'я у всіх її подробицях, але швидко розумію, що для цього сьогодні у мене замало інформації. Проте як стоматолог зі стажем, я вмію складати докладні медичні карти, де кожен зуб на обліку. А тому можу проаналізувати анамнез хвороби, яка обумовлює проблеми української медицини та дати прогноз на її лікування. У тому числі й за допомогою медичної реформи.

Перш за все, важливо розуміти, що будь-яка підприємницька діяльність будь то приватна АЗС або медична клініка – це справа не для кожного. Кілька років тому в США серед стоматологів було проведено опитування: "Чим би ви хотіли займатися у майбутньому?" 95% відповіли, що не бажають займатися бізнесом! Вони просто хочуть лікувати людей. Не думаю, що в Україні цей відсоток набагато вище. Так, умови для приватного стартапу у нас інші. Про ризики знають всі, але є й сприятливі моменти – невисокі податки у порівнянні з більшістю європейських країн, менша зарегламентованість та невисока ціна ведення бізнесу.

Ще один сприятливий на перший погляд момент – величезний потенційний попит на якісні медичні послуги. Але тут ми зустрічаємося з головною проблемою на шляху розвитку приватної ініціативи в Україні – ментальна неготовність наших людей платити власні кошти за лікування. Знаєте, чому сьогодні 75% від загального обсягу приватного ринку медицини припадає на стоматологічні клініки? Просто люди ще з радянських часів звикли, що частина послуг в цьому секторі – наприклад, протезування – завжди були платними. Тому вони ментально готові платити за своє лікування. При цьому більшість українців не бажає платити за інші види допомоги.

Чому ніхто не дивується вартості лікування за кордоном, ціна якого доходить до декількох сотень тисяч доларів, але так активно обурюється цінами на платні операції у нашій країні? І відповідь тут не тільки в наших низьких зарплатах. Повірте, складні операції теж не по кишені середньому європейцеві та американцеві, особливо якщо їхня страховка покриває не всі медичні ризики. Секрет у тому, що в українців дуже сильні патерналістські настрої – нехай про моє здоров'я подбає хороший президент, а не я сам. І медична реформа, згідно з якою держава бере на себе фактичну роль страховика в первинній ланці медичної допомоги, дає нам деякі соціальні гарантії. Але, на мій погляд, головна її місія – дати нам почуття відповідальності за своє здоров'я. Тому що якісна медицина світового рівня, про яку мріє кожен з нас, це дуже дорого та її послуги у майбутньому будуть тільки дорожчати. А значить, здоровий спосіб життя та регулярні огляди – не розкіш, а необхідність. Профілактика в рази дешевше, ніж лікування. Тому, якщо хочете заощадити свої гроші – будьте здорові!

А поки не всі це усвідомили, приватна медицина, так само як і державна, завмерли в очікуванні перших результатів масштабної медичної реформи. Головним з них повинна стати добросовісна та рівна конкуренція на ринку. Сьогодні назвати її чесною важко. Але, даючи замовлення на надання медичних послуг на вільному ринку, держава може створити умови для здорової конкуренції між держсектором та приватною практикою. І її результат не очевидний.

Більш рентабельні невеликі приватні клініки часто можуть запропонувати більш привабливу ціну на свої послуги, ніж державні лікарні. Тому, що вони відмовились від експлуатації величезних багатоповерхових будівель з захмарними комунальними платежами. Вони обирають тільки ефективний маркетинг. Вони дбають про сервіс та турбуються аби мінімізувати помилки в обслуговуванні пацієнтів.

Сьогодні у цю безкровну боротьбу за пацієнта все частіше вступають й іноземні гравці. Адже тепер, згідно з новими ліцензійними правилами медичної практики, відкривати приватні медичні установи в Україні можуть і підприємці без профільної освіти. Завдяки такій ініціативі на український ринок медицини прийде більше іноземних компаній та інвесторів, які принесуть із собою нові стандарти надання медичних послуг.

У результаті від вільної конкуренції державної та приватної медицини виграє, насамперед, простий українець, який зможе отримати якісну медичну допомогу за економічно виправданою ціною. Чесною ціною!