Крилаті гойдалки кудись там летять

10 грудня 2018, 12:03

Як ці та інші події позначилися на світових фінансових ринках, і чого від них очікувати інвесторам найближчим часом.

Як дуже влучно зауважив один американський портфельний керуючий, "від нульової чутливості ми перейшли до етапу гіперчутливості. Зараз ми живемо в світі, де ніхто не знає, що може призвести до зростання, а що до падіння".

Відео дня

І, правда, коли дивишся на те, що останнім часом відбувається на ринках, то мимоволі починаєш наспівувати дитячу пісеньку з радянського минулого про "крилаті гойдалки", які кудись летять. Ринки у нас, точнісінько як гойдалки, летять то вгору, то вниз, а амплітуда коливань тільки збільшується. Про це дуже чітко свідчить "індекс страху" VIX, що вимірює волатильність, який за минулий тиждень виріс на 30%.

На самому початку минулого тижня, в понеділок, ринки полетіли вгору. Оптимізм в питаннях зовнішньої торгівлі, що зародився після суботньої зустрічі китайського та американського лідерів, перенісся з Буенос-Айреса в Нью-Йорк, на Wall Street, давши відмінний імпульс ринку акцій.

Але варто було інвесторам трохи розслабитися, як прийшов час для нових тривог. Цього разу через криву прибутковості американських держоблігацій. Її так зване вирівнювання, коли прибутковість довгострокового боргу стає менше прибутковості короткострокового, незмінно є відмінним провісником наближення економічної кризи. І саме це ми побачили на минулому тижні, коли прибутковість дво- і трирічних US Treasuries обігнала прибутковість п'ятирічних, що й обвалило ринок у вівторок.

Потім знову хвилина спокою, коли звіт про ринок праці за листопад продемонстрував незначне погіршення ситуації. Недостатнє для того, щоб зробити висновок про уповільнення економіки, але достатнє, щоб перестати боятися агресивного підвищення ставок.

Але, коментарі Білого Дому відносного того, що протягом наступних 90 днів на переговорах з Китаєм про зовнішню торгівлю США займе жорстку позицію, вбили оптимізм, що відроджується в серцях інвесторів.

В результаті, за тиждень індекси зазнали відчутних втрат: S&P 500 (-4.6%, за тиждень), Dow Jones (-2.2%) і Nasdaq (-3.1%).

10 з 11 секторів S&P 500 закінчили п'ятницю далеко в червоній зоні. Єдиним вцілілим став "захисний" сектор комунальних підприємств (+ 0.40%). Більше за всіх постраждали інформаційні технології (-3.53%), споживчі товари не першої необхідності і промислові підприємства (-2,62%), ведені вниз чутливими до ситуації у зовнішній торгівлі Deere (-4.6%), Caterpillar (-3.7%) і Boeing (2.6%).

Ціни на US Treasuries продовжили зростати на тлі втечі інвесторів у більш безпечні активи. Прибутковість дворічних знизилася на 7 бп, до (2.70%), прибутковість десятирічних втратила 2 бп і зупинилася на рівні (2.85%). В кінці тижня спред дво- і десятирічних склав 15бп, трохи "відскочивши" від мінімальних за останні 10 років 11 бп, досягнутих у вівторок.

Січневі ф'ючерси на WTI зросли на (+ 2.2%), до $52.61, після того, як Росія і OPEC домовилися знизити виробництво на 1.2 млн барелів на день, щоб припинити подальше зниження цін.

US dollar index, що вимірює силу американської валюти відносно кошика з шести основних світових валют, знизився на (-0.08%), до позначки 96.68. Пара EUR/USD торгується на рівні 1.1389.

Фючерси на золото продовжили зростати і закінчили тиждень на позначці $1,249.4, за унцію.

Чого чекати на цьому тижні

Головними темами цього тижня повинні стати зовнішня торгівля, політика ЄЦБ і Brexit.

Що стосується торгівлі та, зокрема, відносин Китаю і США, то Піднебесна вимагає звільнити фінансового директора Huawei Meng Wanzhou, яку США звинувачують в приховуванні зв'язків її компанії з фірмою, яка намагалася продати обладнання Ірану в обхід санкцій. У суботу Китай попередив Канаду, де була заарештована Meng, і де вона чекає екстрадиції до США, що наслідки можуть бути найсуворішими, якщо китаянку не буде звільнено негайно ж.

Дуже насиченим днем ​​стане вівторок, коли ЄЦБ буде приймати рішення про подальшу монетарну політику, а його голова Маріо Драгі на прес-конференції повинен буде розповісти про її основні напрями. Очікується, що ЄЦБ оголосить про завершення програми купівлі облігацій і проллє світло на подальшу політику щодо процентних ставок.

В той же день, у Великій Британії, парламент проголосує про угоду щодо Brexit.

Що стосується макроекономічних даних, то у вівторок і середу нас чекають дані про інфляцію, відповідно, PPI і CPI. Ну, а в п'ятницю цілий шквал інформації: листопадові роздрібні продажі, дані про індустріальне виробництво та попередні дані PMI в приватному секторі за грудень.

В цілому, схоже, що тиждень може видатися "о-го-го". Цеглинка за цеглинкою, а стіна тривоги стає все вище і вище. Часи почалися непрості і те щорічне зростання, що його демонстрували ринки зі знаменного моменту, коли в 2009 році впав Lehman Brothers, найближчим часом нам не світить.

Але, сподіваємося, що лише найближчим, адже за поганими часами завжди приходять хороші. Звичайно ж, для тих, хто вірить і до цього готується.

Гарного всім тижня і вдалих інвестицій!

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X