Корпорація АПК

17 листопада 2017, 08:00
Україна давно і безповоротно зробила вибір на користь ринкової моделі економіки

Тому всі сфери діяльності і галузі, навіть такі сакрально-історичні, як сільське господарство, можна сміливо розглядати крізь призму бізнесу.

Уявімо собі АПК у вигляді єдиної структури – Корпорації, в якої є акціонери – аграрії.

Відео дня

Наша Корпорація доволі демократична. Всі акціонери мають в ній право голосу і можливість впливати на роботу спільної компанії. Відбувається це, як правило, через Board – раду директорів, до якої входять бізнес-асоціації, що представляють інтереси акціонерів. Незважаючи на те, що деякі акціонери відчутно більші за інших, контрольного пакету немає ні в кого, що дозволяє дотримуватись паритету. Є думка, що "золота акція" у новачків з органічного дивізіону.

МінАПК три десятки років тому було топ-менеджментом Корпорації – безапеляційним і не завжди раціональним, до того ж повністю підконтрольним Материнській Компанії. Протягом ринкової еволюції ієрархія змінилася, і зараз Міністерство виконує бюрократичну функцію ведення реєстрів і формування відомостей. Поступово воно перебирає на себе скромну, але важливу роль аналітичного data-центру, прогнозуючи тенденції і задаючи курс розвитку Корпорації.

Також у нашій Корпорації є Наглядова рада, що складається максимум з 450 осіб, які своїми рішеннями істотно впливають на нашу діяльність. Як правило, вони досить лояльні, але в деяких питаннях, наприклад, щодо ринку землі, проявляють прикру нерозторопність. Залучені міжнародні консультанти, в тому числі з Вашингтона, переконують в позитивному ефекті, який здійснить скасування мораторію на продаж сільгоспземель на роботу Корпорації і країну в цілому, але члени Наглядової ради поки вагаються.

Звичайно, основна мета бізнесу – генерування прибутку. У Корпорації АПК прибутковий бізнес. Деякі кажуть, що в тіні акціонери приховують мінімум 20% виробленого, але навіть за офіційними балансами і звітами Корпорація нечувано багата. Минулого року рентабельність виробництва склала близько 40% – це один із найвищих результатів по країні. В 2016 році 73,4% наших акціонерів отримали прибуток. Правда, деякі з них забувають, що в ХХI столітті, досягнувши певного масштабу, бізнес не може залишатися соціально-неорієнтованим, та віддають перевагу моделі "посіяв-зібрав", але більшість акціонерів все ж дуже уважно ставиться до проблем і потреб села.

Бізнес-клімат поступово поліпшується. Уже можна не чекати купу перевірок, пропозицій "поділитися", і т.д., з якими могли прийти ще кілька років тому. Ціни на нашу основну продукцію не рекордні, проте у валюті.

Є й проблеми.

Середній вік співробітників Корпорації досить високий, а нових (навіть стажерів) знайти складно. Молодь віддає перевагу фінансовим або IT-корпораціям, а тих, хто все-таки прийшов до нас на роботу, зманюють іноземні конкуренти. Особливо агресивну політику проводить польський Kompleks agrarny.

На зорі створення Корпорації все сектори доповнювали одне одного. Зараз цей баланс порушений – Відділ рослинництва невгамовно розширюється, в той час як колеги з тваринницького департаменту все більше тісняться, і серед співробітників вже пішли панічні чутки, що його взагалі можуть закрити. Але є інформація, що Наглядова рада на наступний рік заклала безпрецедентно високий рівень підтримки для цього напряму, тож тенденція повинна зупинитися.

poster
Дайджест NV Преміум
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У нас немає торгової марки. Відділ експертизи вже який рік запевняє, що під власним брендом ми могли б продавати набагато більше і якісно іншу продукцію, з більшою доданою вартістю, але більшість вважає, що справи і так йдуть непогано. Справи дійсно йдуть непогано, але може бути набагато краще.

В недавній історії акціонерів змушували об'єднуватися, і вони зберегли про це не найсвітліші спогади. Тому зараз вони – переконані індивідуалісти, до того ж, іноді їхні інтереси не збігаються. Але в найважливіших речах вони демонструють рекордну залученість і готовність виступати єдиним фронтом. Третя неділя листопада – професійне свято аграріїв, День працівників сільського господарства. Бажаю в цей день нашій спільній Корпорації АПК і кожному її акціонеру процвітання, стабільного зростання, опційно – виходу на IPO, і у всіх можливих сенсах – гарної погоди.

Показати ще новини
X