Стисло і зрозуміло: Тиск Коломойського на НБУ, корупція в держпідприємствах обходиться 1% ВВП, відкриття IKEA перенесли

4 грудня 2019, 12:37

Середа, 4 грудня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

  • Центральний банк України звинувачує олігарха Ігоря Коломойського в «терорі і тиску», передає Інтерфакс-Україна з посиланням на прес-службу НБУ. Центральний банк повідомив, що сім'ї співробітників зазнають нападів. Минулого тижня НБУ заявив, що став жертвою кампанії переслідування, включно зі спекуляціями і наклепами в ЗМІ, оплачуваними агресивними акціями, протестувальниками біля штаб-квартири, і несанкціонованими спробами проникнути на територію центрального банку.
Відео дня
  • Верховна Рада вносить зміни в законодавство, намагаючись відповідати положенням Закону США про дотримання податкового законодавства у закордонних рахунках (FACTA), реалізуючи двосторонню угоду між Україною та США, підписану 7 лютого 2017 року, повідомляє Інтерфакс-Україна. FATCA вимагає, щоб всі платники податків США повідомляли про активи, вартість яких перевищує $50 000, які знаходяться за межами країни. Іноземні фінансові установи та нефінансові іноземні організації також зобов'язані дотримуватися цього закону шляхом розкриття особистості громадян США і вартості їх активів, що знаходяться в їх банках. «Ще одна перемога, ще один крок вперед! Чекаємо обміну фінансовою інформацією зі США та іншими країнами», — пише Мінфін. Нині угода FACTA 2017 року допускає тільки односторонній обмін інформацією. У всьому світі великі банки, зокрема HSBC, Commerzbank і Deutsche Bank, після набуття чинності FACTA, або обмежували послуги для громадян США, або припинили обслуговування американських клієнтів, щоб знизити високі витрати на дотримання вимог.
  • За даними Міністерства економіки, Україна щорічно втрачає 1% ВВП через корупцію на державних підприємствах. «У секторі державних підприємств опір змінам божевільний. У власності держави 3 733 підприємства. Це величезні масштаби корупції. НАБУ оцінює втрати держави від корупції 18 млрд грн, це 0,5% ВВП. Це лише оцінки за відкритими справами. Ми розуміємо, що щонайменше така ж сума набіжить за невідкритими справами, які ще не розкриті», — сказав заступник міністра економічного розвитку торгівлі та сільського господарства Павло Кухта. «Але зараз ситуація змінилася».

  • Вперше Україні вдалося успішно розмістити державні облігації в доларах під ставку менше 4%, пише Міністерство фінансів в Facebook. На торгах у вівторок середньозважена дохідність 1,2-річних державних облігацій в доларах США, на аукціоні склала 3,88%, скоротившись на 3,62%. Середньозважена дохідність дворічних облігацій залишилася на рівні 4,08%.

  • У жовтні 2019 року середня номінальна заробітна плата в Україні становила 10 727 гривень або близько 450 доларів, що на 16,4% вище, ніж в цей період минулого року, повідомляє Державна служба статистики України.

  • Державне агентство з розслідування і управління активами SETAM завершило 23 202 аукціонів за технологією блокчейн, заробивши $259 мільйонів, повідомляє Укрінформ. «Україна рухається в бік блокчейна, і ми вже активно використовуємо цю сучасну технологію, заробляючи мільярди гривень. Після введення блокчейна середні аукціонні ціни зросли з 12% до 18%», — сказав Віктор Вишньов, генеральний директор SEAM. Технологія блокчейн була впроваджена Державним агентством електронного уряду, BitFury International і Фондом Східної Європи за підтримки Міністерства юстиції.

IIKEA планує відкрити свій перший інтернет-магазин в Києві навесні 2020 року, повідомляє НВ Бізнес з посиланням на компанію. «Для того, щоб якомога швидше зробити асортимент функціональних товарів IKEA з привабливим дизайном і цінами доступним якомога більшій кількості людей в Україні, компанія вирішила спочатку запустити електронну комерцію. Очікувана дата запуску — весна 2020 року. У той же час IKEA підтверджує свою прихильність України і планує відкрити перший фізичний магазин в Києві якомога швидше, після запуску електронної комерції». Шведський меблевий гігант прийняв рішення вийти на український ринок в 2017 році, але його плани відкрити магазин у київському торговому центрі Ocean Plaza так і не були реалізовані. Замість цього IKEA підписала угоду про відкриття магазину в Blockbuster Mall.

  • Президент Зеленський запускає програму «Повернись і залишся», спрямовану на те, щоб запропонувати українцям за кордоном стимули повернутися і почати свій бізнес. У відео на Facebook Зеленський говорить: «Якщо ви завжди хотіли відкрити свою власну кав'ярню, автосалон, перукарню або розширити свій бізнес, сирну фабрику, меблевий магазин або що-небудь ще, будь ласка, повертайтеся і залишайтеся». Програма пропонує п'ятирічні кредити на суму до $62 000 за ставкою 5% для існуючого або нового бізнесу, який створить як мінімум два робочих місця; кредити під 7% для нових або існуючих доходів у розмірі $1 млн, що не створюють нові робочі місця; кредити під 9% для підприємств з доходом від $1 до $2 мільйонів і тих, що бажають розширятися.

  • Україна і Росія продовжили угоду про транзит нафти на 10 років. Українська Укртранснафта повідомляє, що продовжила чинний контракт з російською Транснефтью на транзит нафти на десять років, починаючи з 1 січня 2020 року до 1 січня 2030 року.

  • Центральний банк встановив нові вимоги до розкриття інформації для фінансових установ щодо споживчих банківських послуг. «Метою нових вимог до розкриття інформації є надання повної, прозорої та зрозумілої інформації про споживчі послуги. У свою чергу, рекомендації з розгляду апеляцій спрямовані на забезпечення якості розгляду апеляцій банками і самостійного виправлення виявлених порушень прав споживачів. Банки повинні змінити інформацію про послуги на сайтах і в рекламі, щоб відповідати вимогам. Розуміючи, що це вимагає часу і ресурсів, НБУ дає фінансовим установам 6 місяців на адаптацію ».

  • Укрпошта запускає новий канал доставки посилок між Польщею та Україною, повідомляє Інтерфакс-Україна. Компанія заявляє, що сподівається доставляти посилки з Польщі в Україну протягом 3-6 днів. Укрпошта працюватиме з грецькою компанією SMART Forwarding і польською компанією InPost. Найближчим часом компанія заявляє, що планує запустити аналогічні канали для міжнародної доставки посилок в Україну з Італії, Великої Британії і Німеччині.

Від редактора:

До п'ятниці Лі Луо буде редактором UBN. Я перебуваю в Лондоні весь тиждень на Українському Інвестиційному роад-шоу і дев'яти зустрічах інвесторів України. З рекордною відвідуваністю 200 осіб роад-шоу дійсно створило хайп у понеділок, і багато учасників залишилися до кінця прийому в Reuters HQ в Кенері-Уорф.

Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікування повної версії тексту заборонене.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X