Кому йдуть гроші від підвищення тарифів

1 березня 2016, 18:31
Березневе зростання тарифів на електроенергію було цілком очікуваним, але важливо з’ясувати, кому йдуть додаткові кошти, які сплачують споживачі

Відсьогодні вартість електроенергії для домогосподарств зростає на 25%. Тепер в місяць вони сплачуватимуть 57 коп/кВт-г за перші 100 кВт-г. І по 99 коп/ кВт-г за об`єм в межах 100-600 кВт-год. Ще двічі тариф зросте на 25% протягом наступних 12 місяців. Підвищення заплановане на перше вересня цього року та перше березня наступного.

Відео дня

Кому ж йдуть додаткові кошти? Це можна з’ясувати, якщо проаналізувати те, як розподілялися кошти від продажу електроенергії. Ось яка була картина з приростом тарифу, тобто встановленої державою відпускної ціни на електроенергію в минулому році.

Зміна тарифа на електроенергію для основних виробників в 2015р (середній за рік)

Виробник

Приріст

Тариф грн/кВт-г

Укргідроенерго

135%

0,71

Укренерго (передача е/е)

87%

0,044

"Зелена" енергетика

53%

4,4

ТЕЦ

50%

1,7

Енергоатом

43%

0,4

Теплова генерація

26%

0,86

Найбільше в 2015 році тарифи виросли для Укргідроенерго та Укренерго. І якщо збільшення відпускної ціни для першої компанії має якусь логіку, адже було пов'язане з рекордною маловодністю річок та необхідністю добудови Дністровської ГАЕС, то для другої така щедрість викликає низку запитань. Ці кошти призначалися на додаткову інвестиційну програму, зокрема закупівлю трансформаторів. Хоча в минулому році в компанії було стільки коштів, що вона не встигала інвестувати, і мільярди гривень просто лежали на рахунках – лежать й досі.

Найменше тарифи виросли у теплової генерації. І хоча під кінець року тариф був вже достатній, загалом стосовно року він був досить низький, не дивно що державна компанія Центренерго завершила рік зі збитками.

"Зелена" енергія у 2015 році продовжувала дорожчати через прив’язку тарифу до курсу євро. Середній тариф для "зелених" електростанцій – 4,4 грн за кВт-год, був в 11 разів дорожче від тарифу для Енергоатому. Всього "зеленій" генерації було виплачено 9,2 млрд грн.

Та тут не все гаразд. Адже основні зелені потужності – вітрові та сонячні електростанції –розташовані на півдні України. Але після відключення Криму на півдні виник надлишок електроенергії – її просто нікуди дівати.

Оскільки "зелена" електроенергія повністю викуповується і оплачується згідно з законом, то це призводило до обмеження закупівель у Енергоатому. Хоча цю атомну електроенергію могли б отримувати у систему майже безкоштовно, адже атомні блоки вже збудовані і перебувають в експлуатації.

Ну й нарешті тарифи від Обленерго за 2015 р. виросли від +23% для Дніпрообленерго, яке входить в ДТЕК Рината Ахметова та до +280% для Луганського енергетичного об’єднання, яке входить в Енергетичний Стандарт Костянтина Григоришина.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Також зросли на 40%-50% тарифи для Запоріжжяобленерго та Харківобленерго, які останнім часом в центрі корупційних скандалів.

Ось така тарифна картинка. Її варто розуміти, бо у підвищенні тарифів найважливіше - а куди ж і на що вони ідуть.

P.S. І варто не забувати, що при встановленні двозонного лічильника, є знижка 50% з 23.00 до 07.00.

Показати ще новини
Радіо NV
X