Кінець великої епохи офшорів

15 січня 2019, 11:45

Що відбувається з важливою офшорною юрисдикцією – Британськими Віргінськими Островами

Британські Віргінські Острови 30 червня 2018 року ввели в дію новий Закон про безпечну систему пошуку інформації про бенефіціарних власників (Beneficial Ownership Secure Search System Act – BOSS Act). Цей закон передбачає обов’язкове розкриття інформації про бенефіціарних власників компаній – резидентів Британських Віргінських Островів (БВО). Компанія БВО, яка не дотримується цієї вимоги, вважається такою, що скоює злочин. За такий злочин передбачений штраф $250 000 або п’ять років тюремного ув'язнення, або і те, і інше.

Відео дня

Ні для кого не є секретом, що БВО є важливою офшорною юрисдикцією. Міжнародні податкові та правоохоронні органи вважають, що корпоративна вуаль БВО використовується для шахрайських дій та має бути нарешті знята.

Додатково до закону BOSS, 20 грудня 2018 році БВО був прийнятий Закон про економічну сутність (Economic Substance Act), який набув чинності 1 січня 2019. Закон встановлює посилені вимоги до звітності та визначає чіткі вимоги до економічної сутності компаній – резидентів БВО щодо наступних видів діяльності: банківський бізнес, страхування, управління фондами, фінанси та лізинг, штаб-квартири, судноплавний бізнес, холдингові компанії, інтелектуальна власність, дистриб’юторський бізнес та сервіс центри. Юридична особа, що здійснює відповідну діяльність протягом будь-якого фінансового періоду, повинна відповідати вимогам економічної сутності щодо цієї діяльності, які встановлені законом. Запровадження цього закону спрямоване на усунення ухилення від сплати податків, відмивання коштів та фінансування тероризму.

Для того, щоб довести економічну сутність на БВО, суб'єкт господарювання, який підпадає під дію Закону, повинен продемонструвати, що:

 1. Відповідна діяльність спрямовується і управляється на Віргінських островах;
 2. З урахуванням характеру та масштабу відповідної діяльності:
 • існує достатня кількість кваліфікованих працівників для здійснення діяльності, які фізично перебувають на Віргінських островах (незалежно від того, чи вони працюють у відповідній юридичній особі або іншій організації, на тимчасових або довгострокових контрактах);
 • компанія на Віргінських островах несе адекватні витрати для ведення діяльності;
 • фізично існують офіси або приміщення, які можуть бути придатними для основної діяльності, що приносить дохід; і
 • якщо відповідна діяльність є об'єктом інтелектуальної власності та вимагає використання спеціального обладнання, це обладнання має знаходитися на Віргінських островах.
 1. Юридична особа здійснює основну діяльність, що приносить дохід;
 2. У випадку діяльності, що приносить дохід, що здійснюється для відповідної юридичної особи іншою особою:
 • жодна основна дохідна діяльність не здійснюється за межами Віргінських островів;
 • тільки та частина діяльності цього іншого суб'єкта господарювання, яка відноситься виключно для отримання доходу для відповідної юридичної особи, а не для будь-якої іншої юридичної особи, може бути врахована, якщо відповідна юридична особа відповідає вимогам економічної сутності;
 • відповідна юридична особа може контролювати виконання цієї діяльності іншим суб'єктом господарювання.

Акціонерна компанія, яка не здійснює жодної діяльності, окрім утримання участі в капіталі в інших юридичних особах та отримує дивіденди та прибутки від капіталу, має економічну сутність, якщо вона:

 1. відповідає своїм статутним зобов'язанням відповідно до Закону про підприємницькі компанії БВО, 2004 року або Закону про партнерство з обмеженою відповідальністю 2017 року (залежно від того, що є доречним);
 2. має відповідних працівників і приміщення для здійснення управління.

Законом про економічну сутність також внесено зміни до закону BOSS. Віднині розкриття інформації на запит Міжнародного податкового органу про статус та діяльність податкового резидента БВО є обов’язковою. Це дозволить Міжнародному податковому органу контролювати, чи здійснює суб'єкт господарювання відповідну діяльність і, якщо так, чи відповідає суб'єкт господарювання вимогам економічної сутності. Закон передбачає як кримінальну відповідальність, так і фінансові санкції у випадку недотримання його норм.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Корпоративна вуаль БВО використовується для шахрайських дій та має бути нарешті знята

Як відомо, до цього часу БВО не зобов’язували розкриття інформації про власників компаній. До того ж, на підлеглій Великій Британії території відсутній корпоративний податок на прибуток, податок на доходи фізичних осіб, ПДВ або податок з продажів. Не менш цікавим є той факт, що БВО пройшли перевірку з боку Форуму з шкідливих податкових практик ОЕСР (Forum on harmful tax practices – FHTP) в рамках п’ятого обов’язкового заходу Плану дій BEPS. Відповідно, жодних шкідливих податкових режимів не було виявлено. Як це можливо?

Справа в тому, що питання встановлення ставок податків (як і питання вибору – мати корпоративний податок чи ні) історично є питанням суверенітету кожної країни. ОЕСР не вимагає мінімальних ставок податок від країн. Попри це, юрисдикції, які не мають податків, повинні відповідати міжнародним стандартам прозорості та обміну інформацією. Саме ця робота проводиться Глобальним форумом ОЕСР. До цього часу у фокусі уваги Форуму з шкідливих податкових практик (FHTP) ОЕСР був перегляд преференційних податкових режимів, які є привабливими для географічно мобільної діяльності, та які встановлюють пільгову ставку (низьку або взагалі нульову ефективну ставку податку) у порівнянні до стандартної ставки податку в цій країні.

Нещодавно ОСЕР визнав, що такий підхід може призвести до нових податкових ризиків, подальшої міграції географічно мобільного бізнесу до низько податкових юрисдикцій та має бути переглянутий. І тому у 2018 році у FHTP було досягнуто консенсусу щодо низки питань, включаючи те, що було погоджено відновити суттєвий фактор діяльності (економічна сутність) для номінальних податкових юрисдикцій.

Найближчим часом очікується, що БВО та інші юрисдикції, в яких немає податку або він є номінальним, будуть піддані експертній оцінці членами FHTP відносно географічно мобільних видів діяльності на предмет дотримання вимог економічної сутності.

Кінець великої епохи офшорів вже не за горами.

Показати ще новини
Радіо NV
X