Кілька висновків з YES-2017

18 вересня 2017, 17:00
Цього року вперше за багато років внутрішньоукраїнські проблеми обговорювалися на Yalta European Strategy – 2017 більше, ніж зовнішні

Безумовно, говорили і про корупцію, і про Михеїла Саакашвілі, і про антикорупційні суди. Про це вже багато написали. Я постараюся виділити те, що здалося цікавим мені особисто.

Відео дня

1 Спочатку розповім все ж про зовнішнє. Про те, що найбільше хвилює весь світ. Ні, мова не про російсько-українські відносини. І навіть не про Сирію. Це – непередбачувана і несамовита поведінка Північної Кореї. Країна дозволяє собі випробовувати ядерну зброю, наплювавши на думку і загрози США і навколишніх країн, на зразок Японії і Південної Кореї.

Це викликає подив експертів з безпеки і західних політиків. Причому, відразу три спікери – екс-прем'єр Великої Британії Девід Кемерон, колишній секретар США з держбезпеки Роберт Ґейтс і генерал США Джек Кін – зійшлися на тому, що Північна Корея вже виграла перший раунд протистояння з Америкою.

Подивившись на приклади Муамара Каддафі і Саддама Хусейна, президент, із зовнішністю суперпупса, Ким Чен Ин вирішив "піти іншим шляхом". А саме, створив ядерну зброю і пригрозив застосувати її проти будь-якої держави, яка посміє повалити його режим. І, на думку західних політиків, не прогадав. Ні США, ні, тим більше, інші країни не зважаться завдати удару по його диктатурі в найближчі роки. Навіть незважаючи на бравади безпорадного в цьому сенсі президента США Дональда Трампа.

Показово, що усвідомлювати це починають і в Україні. Президент Петро Порошенко прямо на заході дозволив собі дуже сміливе висловлювання. "Одна ядерна бомба важить набагато більше, ніж сотні Будапештських меморандумів", – заявив він. Цікаво після цього, чи перейде тепер Україна від слів до справи?

2 Лауреат Нобелівської премії з економіки Пол Кругман підкреслив, що світ досі не вибрався з економічної кризи і що ситуація в економіці нагадує якусь безперервну "велику депресію". Вона розтягнулася на роки, і рухається по синусоїді з тимчасовими полегшеннями.

Кругман нагадав, що минулого разу вирішити проблему глобальної кризи змогла тільки Друга світова війна. Причому, на думку Ґейтса та Кіна, наступний світовий конфлікт, якщо він і буде, то може в принципі бути інакшим, ніж у 1939-1945 роках. Йтиметься про глобальну гібридну війну – десятки тисяч локальних воєн, терактів, інформаційних атак, які почнуться відразу скрізь і накриють весь світ.

3 Стосовно України, думки спікерів розділилися. З одного боку, багато хто з учасників форуму говорили про зростання економіки, інвестиційної привабливості та поліпшення умов ведення бізнесу. Так-так, ви не помилилися! Наприклад, саме про це розповів глави підрозділу Rothschild по СНД Джованні Сальветті. Той повідомив, що має намір інвестувати в Україну не тільки гроші свого інвестфонду, а й свої особисті. Аналогічні речі говорили й інші інвестбанкіри з найбільших компаній, що працюють у країні. Особливо їх всіх радує можливе відкриття ринку землі. Інвестбанкіри впевнені, що це принесе мільярдні інвестиції в Україну.

Втім, далеко не такими оптимістичними були міжнародні кредитори України.

4 Як розповів представник Європейського банку реконструкції та розвитку, Україна має значний ризик не отримати черговий транш Міжнародного валютного фонду. Від нього залежить стабільність національної валюти, рівень інфляції та інші важливі макроекономічні показники.

Причини три. І це зовсім не корупція. Перша претензія – те, що на чолі Національного банку України досі не призначена людина, лояльна до МВФ та іншим міжнародним кредиторам. Мало того, дізнавшись про те, що для донорів вигідний Володимир Лавренчук, керівництво країни забанило цю кандидатуру, чим викликало невдоволення МВФ і ЄБРР.

Друга претензія – небажання проводити жорстку пенсійну реформу. Третя – небажання підвищувати ціни на природний газ для населення.

Останнє, до речі, пов'язано з тим, що Петро Порошенко і прем'єр Володимир Гройсман, порозгублювавши в запалі скандалів, у тому числі пов'язаних зі звинуваченнями оточення президента в корупції, колишню популярність, намагаються утримати широкий загал від невдоволення і протестних виступів.

Це стратегія, яку активно використовували Віктор Янукович і Микола Азаров. Як ми пам'ятаємо, їм вона особливо не допомогла. Іноді треба приймати непопулярні рішення, щоб прийняти вогонь на себе і піти через час, зробивши хворобливі для суспільства, але потрібні речі. Але схоже, після уряду Арсенія Яценюка (при всіх інших його мінусах – тут він діяв правильно) за участі Наталії Яресько та Айвараса Абромавічуса, в Україні на це вже ніхто не наважиться. А значить і грошей від МВФ не буде.

5 І останнє, не особливо важливе, але досить цікаве спостереження. Напередодні YES нардеп Ганна Гопко та ряд інших політиків закликали відмовитися від участі в форумі, який фінансує підприємець Віктор Пінчук. Причина в його статті в Wall Street Journal. Нагадаю, в ній підприємець закликав до можливого компромісу з Росією заради досягнення миру і зростання економіки.

Але, судячи з усього, заклику Гопко ніхто всерйоз не сприйняв. На форумі була не тільки західна політична еліта, українські чиновники і багато представників бізнесу, а й багато політиків нової хвилі і представників громадянського суспільства. Тут були депутати Сергій Лещенко, Мустафа Найєм, Вікторія Войціцька та Світлана Заліщук. Мер Львова Андрій Садовий. Представники реформаторських економічних дослідних організацій Павло Кухта, Гліб Вишлінський. Крім згаданих Яресько та Абромавічуса, були також екс-міністри Андрій Пивоварський та Олексій Павленко. Головред Української правди Севгіль Мусаєва-Боровик.

Загалом, всі ті, кого вважають новим поколінням українських політиків і громадських діячів. Сергій Лещенко, коли йому нагадали, що Гопко закликає бойкотувати захід сказав: "я тут завтра взагалі виступаю". Войціцька заявила, що не бачила таких закликів. А Найєм взагалі без симпатії висловився на адресу політиків, що закликали бойкотувати YES. В EastOne Пінчука відповіли, що "якщо хтось хоче провести ще один такий форум, то вони тільки за".

Стосовно реальних decision makers – підприємців, топ-менеджерів, інвестбанкірів, дійсних чиновників, а особливо західних політиків і чиновників, – то вони і зовсім не чули ні про жодні претензії на адресу Пінчука.

Склалося враження, що лідери думок у Facebook, що так активно обговорювали статтю підприємця в січні і закликали до відмови від участі в його заході, насправді живуть своїм життям, яке ніяк не перетинається з людьми, які дійсно приймають рішення. Принаймні в Україні це два паралельні світи.

Одним словом, YES залишається досить впливовим майданчиком. І головна причина – значний склад західних спікерів: від Кондолізи Райс, Тоні Блера, Девіда Кемерона до лауреата Нобелівської премії з економіки Кругмана.

Саме щедрі пожертви в їхні фонди та оплата витрат на проїзд та проживання в Києві, судячи з усього, і є основною статтею витрат YES. Слідом за "зірками першої величини" приїжджає безліч західних експертів другого кола, а за ними вже підтягуються й українські політики.

Тому, не думаю, що ситуація зміниться в найближчі роки, і хтось зможе створити реальний аналог YES. Не беруся судити добре це чи погано.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X