Кібербезпека: віртуальна зброя держави

12 жовтня 2017, 18:05
5 жовтня Верховна Рада України прийняла Закон Про основні засади забезпечення кібербезпеки України. Чому цей крок є необхідністю

Сучасний світ все більше зміщується у віртуальний простір. Сьогодні не можливо ігнорувати важливість правового регулювання процесів, які у ньому відбуваються.

Кіберзахист є вагомою складовою частиною усієї системи захисту держави. Убезпечити інформацію – означає убезпечити державу. Усі прекрасно пам’ятають, до чого призвела масова хакерська атака під назвою вірус Petya, що сколихнула країну у кінці червня 2017 року. Ця ситуація довела, що питання кібербезпеки необхідно виносити на державний рівень.

Відео дня

В чому полягає суть закону про кібербезпеку України? Він встановлює правові та організаційні засади забезпечення кібербезпеки України, напрямки та принципи державної політики в сфері кібербезпеки. А також повноваження державних органів, підприємств, установ, організацій, осіб і громадян у цій сфері й основні принципи координації їх діяльності.

Закон передбачає, що політика у сфері кібербезпеки держави буде формуватися та здійснюватися Кабінетом міністрів. Окрім Кабміну, забезпечення кібербезпеки у державі також покладено на Національний банк України, ВСУ, підприємства, що відносяться до об'єктів критичної інфраструктури, підприємства і громадян, які працюють у сфері національних інформаційних ресурсів, інформаційних електронних послуг.

Також Кабмін повинен задіяти приватні компанії на аутсорсі, які будуть захищати державні сайти від зазіхання кібер-терористів. Закон також дає визначення поняттям кіберзахист, кібератака, кібертероризм та іншим із приставкою "кібер". Цим ми офіційно визнаємо загрозу, а одже, робимо кроки у напрямку побудови стратегії захисту від неї.

Досвід яких країн може перейняти Україна для посилення кібербезпеки? Основний курс змін, що передбачає новий закон про кібербезпеку направлений на досвід США, і це є логічним. На початку 21 століття Сполучені Штати Америки провели колосальну роботу, яка дозволила їм системно нарощувати потенціал реагування на кіберзагрози.

Важливий крок, на який наші західні партнери пішли наприкінці серпня цього року – вивели кіберкомандування із загального підпорядкування стратегічному командуванню збройних сил США та надали йому окремого статусу і більших повноважень. Крім того, США обрало прогресивний напрямок розвитку, а саме інвестиція в освіту кадрів. Тут я маю на увазі створення US Army Cyber School – навчального закладу для військовослужбовців, що дбають про кіберзахист держави за державний кошт. Крім того, це все мотивує до розвитку самих кібербійців, адже дає їм можливість розвитку у новій затребуваній галузі.

Активні дії у кіберпросторі поки що не мають регульованого правового статусу ні в США, ні в Україні. Але підготовка військових кадрів та створення злагодженої системи реагування є надважливими вже сьогодні, бо потребують часу.

Доречі, щодо питань кібербезпеки, в України є також чудовий "сусідський" приклад. Польща активно займається розвитком кіберзахисту на державному рівні. 9 жовтня прем’єр міністр Польщі Беата Шидло виступила на третьому європейському форумі з кібербезпеки CYBERSEC у Кракові, де оголосила про створення департаменту, завданням якого буде моніторинг проблем у сфері кібербезпеки та формування експертного тилу для голови уряду Польщі. Польща вже неодноразово заявляла, що питання кібербезпеки для них стоїть на одному з приорітетних місць.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Скільки коштує кібербезпека? Звісно, для реалізації усіх дій, направлених на кіберзахист та ліквідацію наслідків після хакерських атак, знадобляться чималі кошти. Уже на початку липня поточного року НАТО виділило Україні устаткування на 1 млн євро для забезпечення кібербезпеки.

Та сама Польща, планує виділити бюджет у 2 млрд злотих на створення власних кібервійськ, про що нещодавно заявив міністр національної безпеки Польщі Антоні Мацєревич.

Наскільки практичним для наших реалій виявиться прийнятий Верховною Радою України закон про кібербезпеку, покаже час. Але активний діалог з приводу цього питання у суспільстві просто необхідний. Адже ми не можемо ігнорувати правила, що диктує час, в якому умовні межі стирає всесвітня інформаційна мережа.

Показати ще новини
Радіо NV
X