Хто управлятиме грошима пенсіонерів

1 березня 2018, 09:00

За рік в Україні запрацює накопичувальна пенсійна система і українці, яким залишилося більше десяти років до пенсії, задумаються про особистий накопичувальний пенсійний рахунок.

Законодавці пропонують перераховувати 2% зарплати на персональний рахунок у державному пенсійному фонді. Крім того, заохочуватиметься співпраця з недержавними пенсійними фондами (НПФ), а останні активно пропонуватимуть свої послуги. Сьогодні вже близько мільйона українців довірили їм свої пенсійні накопичення на суму понад мільярд гривень. Але нюанс у тому, що зареєстровано в Україні 60 НПФ, а реально ведуть діяльність близько 40. Однак з реалізацією другого рівня пенсійної системи, події, якої так давно чекає український фондовий ринок, багато НПФ прокинуться з летаргічного сну. Пенсійні накопичення українців, будучи тривалими заощадженнями, є бажаним фінансовим ресурсом. До чиїх рук потраплять ці гроші?

Відео дня

Управлінням коштів недержавного пенсійного фонду займаються компанії з управління активами. Ліцензію фахівця фондового ринку або управлінця активами мають понад 3,8 тис. осіб. Дивно, що так мало, адже отримати її до смішного просто!

Стати сертифікованим управлінцем активами, напевно, простіше, ніж отримати водійські права. Після проходження курсу навчання вартістю якихось 6 тис. грн, ваші шанси успішно скласти іспит майже 100% (97,1% – вересень 2017 року). Для порівняння успішність складання іспитів у США – 86%, Франція – 66%, перший рівень CFA (сертифікований фінансовий аналітик) – 42%. Успіх українських кандидатів в управлінці пояснюється недосконалістю системи навчання та атестації. Зміст і формат іспитів сильно застаріли. Організації, які навчають людей, також приймають у них іспити, що створює конфлікт інтересів. До того ж список таких організацій обмежений всього п'ятьма інститутами в країні, а навчання в них обов'язкове.

Здавалося б, навіщо вам знати про кваліфікацію управлінця вашого недержавного пенсійного фонду, адже за законодавством він не може збанкрутувати? Справа в тому, що завдання фонду – зберегти гроші від інфляції. На відміну від банківського депозиту, чию прибутковість дуже просто передбачити, тому що її жорстко прописано в договорі, прибутковість пенсійного фонду залежить від майстерності його управлінців. Вона може бути, як вище інфляції, що робить фонд вигіднішим за банк, так і нижче, але це стає відомо за підсумками року. Не біда, якщо не влаштувала прибутковість фонду наприкінці року – можна перевести кошти в інший фонд. Тільки от не факт, що це допоможе, тому що сьогодні в Україні немає єдиної методики презентації результатів управління активами. Компанії використовують власні методики на свій розсуд, а значить ні клієнт, ні регулятор, ні навіть сам управлінець активами не може об'єктивно порівняти ефективність роботи його фонду та іншого. Іншими словами, результати можуть виглядати хорошими, але насправді такими не бути.

Щоб допомогти пересічному українцеві бути впевненим у кваліфікації управлінця активами недержавного пенсійного фонду (і не тільки їм), рік тому асоціація інвестиційних професіоналів CFA Society Ukraine і Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку почали проект з реформування системи підготовки та атестації фахівців фондового ринку та управлінців активами. Концепція нової системи вже готова і недавно була затверджена Комісією.

Ключові нововведення реформи:

  1. Навчання можна буде проходити в будь-якому інституті або ж з використанням позаінститутських форматів, включно з онлайн навчанням;
  2. Оновлено екзаменаційні завдання, і тепер вони відповідатимуть рекомендаціям ESMA (Європейський регулятор ринку цінних паперів);
  3. Можливість зарахування міжнародного професійного сертифікату в якості частини іспиту;
  4. На іспиті буде використовуватися тільки формат тестів; особистий контакт з екзаменатором буде виключено для об'єктивності оцінки;
  5. Усунення конфлікту інтересів сторони навчання і сторони-приймача іспиту. Тестування кандидатів буде передано до незалежних атестаційних центрів;
  6. Перевірка професійної етики стане одним з чотирьох фундаментальних блоків іспиту.

Що таке професійна етика? Це означає, що інтереси клієнтів ставляться вище особистих інтересів і вище інтересів роботодавця. Тобто управляючи чужими грошима, ти відповідаєш за них сильніше, ніж перед роботодавцем. Тепер НКЦПФР перевірятиме всіх, хто хоче отримати її ліцензію на управління активами, на знання і розуміння цих речей. Для цього в поточному році регулятор спільно з професійними організаціями розробить єдиний Етичний кодекс. А вже на початку 2019 року відбудеться атестація і переатестація фахівців з управління активами, які вже працюють, за новими правилами.

Накопичувальна пенсійна система запрацює, якщо буде користуватися довірою громадян. Фінанси – це, в принципі, про довіру. Чи допоможе реформа атестації управлінців активами сформувати цю довіру? Я б сказав, що це одна з найважливіших необхідних цеглинок у фундаменті цієї системи.

Показати ще новини
Радіо НВ
X