Євророумінг – коли і скільки?

16 червня 2017, 09:09
Відкриття кордонів з Євросоюзом породило надію, що для українських користувачів мобільного зв'язку плата за послуги міжнародного роумінгу теж буде скасована. На жаль, поки що ні

Слід прояснити, що з учорашнього дня в країнах ЄС абоненти в роумінгу можуть користуватися зв'язком за "домашніми" тарифами своїх мереж. Так, якщо до 15 червня 2017 року оператори ЄС могли встановлювати "роумінгову" націнку (surcharge) близько 5 євроцентів за хвилину до домашнього тарифу, то після вказаної дати "націнки" скасовуються.

Відео дня

Для того, щоб українські абоненти, перебуваючи в ЄС, могли дзвонити та користуватися мобільним інтернетом за тарифами своїх "домашніх" мереж, нашій країні спершу треба "інтегруватися" в єдиний цифровий ринок ЄС. Тобто, прийняти і застосовувати на своїх телеком-мережах ті ж правила, що діють для європейських телеком-операторів. Необхідно гармонізувати телеком-законодавство України з європейським, здійснити лібералізацію галузі зв'язку, впровадити принцип технологічної нейтральності тощо А також провести двосторонні переговори з операторами телекомунікацій ЄС з метою обопільного зниження оптових ставок, до встановленого в Європі рівня. Тільки після цього національні оператори зможуть надавати своїм абонентам телекомунікаційні послуги за роумінговими тарифами, рівними або наближеними до "домашніх".

В Європі телеком-регулятори з 2007 року спільно робили кроки зі взаємного, планомірного та добровільного зниження оптової ставки завершення міжнародного трафіку на мережі приймаючого оператора. Лише після досягнення таких домовленостей в 2015 році європейські регулятори змогли підписати угоду щодо граничного обмеження роумінгових тарифів для своїх абонентів.

Водночас європейське законодавство дозволяє телеком-операторам застосовувати цінові надбавки до роумінгових тарифів. Якщо вони аргументовано можуть довести, що чинні з 15.06.2017 тарифи не покривають їхні витрати на надання послуг. На сьогоднішній день такі цінові надбавки вже дозволені трьом мобільним операторам в Литві. Очевидно, ними захочуть скористатися й інші компанії зв'язку.

Бажання європейських телеком-операторів компенсувати втрату доходів від "внутрішнього роумінгу" за рахунок високих тарифів для операторів, що не входять в "єдиний цифровий ринок ЄС", можна зрозуміти. Тому Національній комісії регулювання зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) доведеться докласти багато зусиль, щоби переконати європейських регуляторів і учасників ринку знизити оптові ставки для українських телеком-операторів.

Минулого року рішенням НКРЗІ міжнародна ставка інтерконекту в односторонньому порядку була знижена з 19 євроцентів до 10. Тобто, для абонентів закордонних телеком-операторів стало дешевше дзвонити в Україну та користуватися роумінгом в нашій країні. Це призвело до зменшення валютних надходжень в Україну. Але не підштовхнуло зарубіжні телеком-компанії знижувати міжоператорські тарифи або surcharge для операторів України. Цінові надбавки до вартості інтерконекту у зарубіжних операторів можуть становити від 6 до 30 євроцентів.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Телеком-оператори України самостійно здійснюють заходи для того, щоб абоненти могли вигідно спілкуватися за кордоном. Наприклад, Київстар, який є частиною найбільшої міжнародної телеком-групи VEON (обслуговує понад 235 млн абонентів), отримує оптові знижки від зарубіжних партнерів і формує вигідні пропозиції для своїх клієнтів. Так, при реєстрації в роумінгу мобільний телефон абонента Київстару автоматично вибере ту мережу, де діють найдоступніші тарифи.

Показати ще новини
Радіо NV
X