Як знайти скарб у купі сміття

26 квітня 2016, 11:33
Ефективна державна політика та економічне стимулювання переробки відходів - win-win для країни та бізнесу

Україна займає 83 місце в рейтингу країн, де легко робити бізнес, 162 місце - за рівнем економічної свободи. Але зате входить до п'ятірки промислово розвинених країн за обсягом складованих відходів. Полігони вже займають більше 5% території України, і майже заповнені. Адже їх створювали десятки років тому, коли великі промислові гіганти тільки з'являлися.

Відео дня

Поки держава думає, що робити з цією проблемою, і розробляє відповідне законодавство, бізнес продовжує спалювати відходи, забруднюючи повітря, або заповнювати полігони, наражаючи на небезпеку грунтові води. А ще - платити екологічний податок.

Зібрані з бізнесу кошти держава спрямовує в загальний казан. Простежити, чи дійсно ці гроші йдуть на екологічні програми, неможливо. І хоча нещодавно Верховна Рада прийняла закон, згідно з яким 80% екологічного податку повинні зараховуватися до спецфондів місцевих бюджетів, цього недостатньо. Варто тільки згадати недавній скандал з нецільовим використанням коштів за продані квоти за Кіотським протоколом, і віра в те, що екологічний податок буде мати реальне відношення до екології, відразу ж зникає.

У той же час, в світі навчилися вирішувати проблеми промислових відходів, вбиваючи двох зайців відразу: і навколишнє середовище очищають, і можливості для бізнесу створюють.

В Євросоюзі програма поводження з промисловими відходами існує вже 50 років. Сьогодні бюджетування та фінансування проектів з переробки відходів в європейських країнах регулюється на державному рівні. Компанії, що бажають займатися вторпереробкою, можуть отримати безвідсоткові кредити на розвиток такого виробництва.

За використання перероблених відходів в якості сировини діють податкові пільги. А оскільки вторсировина зазвичай дешевше природного компонента, то знижується і собівартість продукції. Крім усього іншого, це дозволяє економити і самі природні ресурси.

Держава також готове інвестувати в різні форми державно-приватного партнерства - наприклад, будівництво потужностей з переробки, які передаються підприємцям в концесію під зобов'язання надавати відповідні послуги промисловим підприємствам. Екологічно налаштованим підприємствам держава готова запропонувати спрощений механізм дозвільних процедур, державні гарантії або розвиток інфраструктури.

І, нарешті, в Європі стимулюють розвиток інноваційних технологій, спрямованих на те, щоб скоротити споживання природних ресурсів.

Таким шляхом в Україні вже пішов холдинг UMG, який на правах аутсорсингу керує переробкою промислових відходів підприємств групи СКМ.

Наприклад, в процесі виробництва електроенергії утворюється дуже велика кількість відходів, які залишаються у вигляді золи і шлаків і накопичуються біля теплоелектростанцій. Для компаній, які займаються виробленням енергії, ці шлаки завжди були проблемою. У той же час, із золошлаків можна зробити мікросферу, суху і зволожену золу, гранульований шлак. Ці матеріали використовуються у вогнетривкій, керамічній, будівельній, цементній, хімічній і нафтогазовій галузях.

До 2015 року з України не вивезли жодної тонни шлаку. Зараз UMG поставляє золошлакові матеріали в 11 країн світу.

На своєму досвіді ми переконалися, що джерело проблем - промислові відходи - можна перетворити на цінну сировину. Це - золото у нас під ногами, буквально, скарб у купі сміття. За наявності системної державної політики Україна може не тільки вирішити екологічні проблеми, а й створити нові галузі, наростити експортний потенціал і створити робочі місця.

Щоб налагодити ефективну взаємодію держави і бізнесу у вирішенні проблеми відходів, потрібні всі три елементи: законодавче регулювання, економічні стимули і розвиток культури використання вторинних продуктів.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X