Як "влитися" в колектив

21 листопада 2016, 10:59
Під час виходу на нову роботу багато хто відчуває найбільшу тривогу не перед новими обов’язками, а перед знайомством з колегами

Як поводитись на новій роботі, щоб швидко засвоїти робочі задачі, подружитись із колегами і зробити так, аби вас прийняли як гідного гравця, розповідають експерти Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна (hh.ua).

Відео дня

Перший день

За традицією нового співробітника колегам представляє керівник. Якщо компанія невелика або проводяться регулярні загальні зустрічі, знайомство з колегами пройде швидше. Якщо ж ви виходите на роботу в корпорацію, будьте готові дізнаватися про нових колег протягом кількох тижнів, причому не тільки через керівника, але й у процесі вирішення задач.

У перший день вас відрекомендують найближчим колегам — тим, з ким вам доведеться працювати в тісній взаємодії. Спробуйте їх запам’ятати. Ще краще — стисло записати, як кого звати і хто за що відповідає. Якщо ви забули чиєсь ім’я, сміливо перепитуйте. Абсолютно нормально забути когось, якщо вас представили 10-15 співробітникам за кілька годин.

Якщо в компанії заведено спілкуватися в загальному робочому чаті або в групі в соціальній мережі, простежте, щоб вас туди додали. Попросіть показати вам документи (якщо такі є), які регламентують роботу відділу або особисто вас. Наприклад, у редакціях зазвичай буває редполітика, в дизайн-студіях — чіткі стандарти і лайфхаки.

Запитайте в колег, чи є в офісі їдальня або кухня, і де вони обідають. Найкраще у перший день піти на обід у їхній компанії, навіть якщо у майбутньому ви це робити не плануєте. За обідом обговорюйте загальні теми: хто і де живе, скільки добирається до роботи тощо.

Перший тиждень

Одна із головних задач першого тижня — остаточно всіх запам’ятати, зрозуміти, хто є хто і як ви з ними взаємодієте. Колеги теж повинні вас запам’ятати і зрозуміти, з якими питаннями вони можуть до вас звертатися.

Важливо не хизуватися і не вдавати із себе розумника. Не варто висувати на перший план свої таланти, якщо ви вважаєте в чомусь себе розумнішим, ніж нові колеги. Навіть якщо вам дуже хочеться продемонструвати свій професіоналізм, спочатку більше займайте позицію спостерігача і висловлюйте думку обережно, особливо якщо про неї ніхто не запитував. Значно важливіше довести, що вас цікавлять робочі задачі, що ви не халтурите, а спостерігаєте за процесами й навчаєтесь новому — це найважливіші ознаки справжнього професіонала на будь-якій посаді.

Запитуйте. Головне правило комунікації: «Не знаєш — запитай». Запитуйте про все, що викликає сумніви. Краще розібратись, як правильно, ніж зробити навмання. Навіть якщо вам здається, що це недолугі питання, пам’ятайте, у вас залізне алібі — ви тут новачок.

Якщо ви прийшли працювати в нову для вас сферу й поки що не розбираєтесь у деталях бізнесу, попросіть когось із колег пояснити вам процес крок за кроком. Це необов’язково має бути ваш керівник чи хтось старший за посадою. Можливо, корисніше буде поговорити зі співробітниками вашого ж рангу. Після таких зустрічей вам відразу стануть зрозумілими процеси: як усе відбувається, скільки коштує, скільки вимагає часу на втілення.

Кожного дня підходити до керівника з проханням прокоментувати вашу роботу не варто, це настирливість. Правильніше звернутися після завершення першого тижня (можна написати листа або запитати в чаті). Добре, коли в компанії організують «фідбек» з кожним працівником, наприклад, наприкінці випробувального терміну. Зазвичай цим займається HR-відділ. На таких зустрічах обговорюють враження нового співробітника про роботу, дають об’єктивну оцінку, разом намічають можливі шляхи розвитку й цілі. Але навіть якщо такі зустрічі не проводять, можете самі попросити керівника зустрітися з вами. Адекватний начальник ніколи не відмахнеться від новачка і знайде для нього час.

Перший місяць

Спостерігайте за колегами. Стежте, як вони поводяться, як вирішують робочі задачі, що заведено в колективі, а чого варто уникати.

Розмежуйте відповідальність. Не виконуйте завдання, якими повинні займатися інші. Бувають колективи, де співробітники намагаються «спихнути» свої справи новачку. Навчіться говорити тверде «ні», якщо ви впевнені, що це не ваша задача. Якщо не впевнені, займіться питанням системно: на нарадах, де ставлять задачі. Щоб не виконувати чужі завдання, треба знати, що входить у сферу вашої відповідальності й за що відповідають колеги.

Перші три місяці

Зазвичай лише до закінчення випробувального терміну ви розумієте, хто є хто в офісі. Всі перші три місяці ви — новачок. Це ж працює і в зворотній бік: колеги приглядаються, намагаються дізнатись, який ви співробітник, чи можна довіряти вам задачі й покластися на вас. Зазвичай лише через три місяці (а інколи й через півроку) вас починають сприймати всерйоз, особливо якщо ви молодий спеціаліст.

Пам’ятайте, що далеко не всі оточуючі вміють читати думки і поки що співробітники не розуміють вас із півслова. Поки ви ще не на одній хвилі з колегами, старайтесь доносити свої думки якомога ретельніше й спокійніше. Якщо вас не зрозуміли — повторіть і поясніть наскільки можете чітко.

І ще

Не намагайтеся поводитись не так, як зазвичай. Якщо ви не палите, не починайте ходити до курильні просто за компанію з колегами. Не намагайтеся жартувати, якщо знаєте, що у вас краще виходить слухати чужі жарти.

Будьте ввічливі. Дотримуйтесь «ритуалів», узвичаєних у колективі. Якщо бачите, що колеги збирають на подарунок комусь у відділі, запропонуйте долучитися.

Не виступайте з революційними ідеями — це не схвалюється в жодному колективі з усталеними правилами.

Намагайтесь на роботі мислити раціонально, а не емоційно. Щось сталося? Відключайте емоційну реакцію і думайте, як залагодити проблему.

Вам не треба намагатися всім подобатись, це неможливо. Швидше за все, за певний час ви знайдете тут друзів і союзників, так само як і противників. Усьому свій час, спочатку краще триматися нейтральної позиції.

Спілкуючись із колегами, не підлещуйтесь і не випитуйте про особисте життя. Про свої обставини теж не варто розповідати в подробицях, тим більше в новому колективі малознайомим людям.

Не беріть участі в офісних інтригах, не підтримуйте плітки й не пліткуйте самі.

Ви прийшли в нову компанію працювати, а не знаходити нових друзів, демонструвати вміння розповідати анекдоти й подобатися оточуючим. Пам’ятайте: керівник буде передусім оцінювати вашу компетентність, знання й результати проробленої роботи.

Показати ще новини
Радіо НВ
X