Як вирішити проблему високих тарифів

2 березня 2016, 14:02
Оголошене урядом підвищення з квітня цін на газ для підприємств теплоенергетики на 75% призведе до чергового зростання ціни опалення майже на 40%

У водопровідному господарстві діючі тарифи відшкодовують лише 70% фактичних витрат діяльності підприємств, в електроенергетиці і газопостачанні - ситуація аналогічна. Це означає, що тарифи будуть рости. З урахуванням прогнозованого зростання соціальних гарантій на 12% в 2016 році, можна з упевненістю очікувати збільшення кількості сімей, які не зможуть оплачувати житлово-комунальні послуги, до 40-50%.

Відео дня

За умови збереження неефективності ЖКГ , відсоток сімей, які будуть поставлені за межу бідності зростанням тарифів - буде тільки рости.

Існують три ключові проблеми у питанні тарифів на житлово-комунальні послуги:

Діяльність підприємств ЖКГ є неефективною, що обумовлено відсутністю інвестицій у ремонт і оптимізацію протягом 25 років. Для прикладу - у більшості багатоквартирних будинків немає можливості регулювати опалення інакше, ніж відкриваючи вікна, або включаючи обігрівачі. Величезні втрати тепла відбуваються через неутеплені зовнішні стіни. Витоки води, численні аварії - це все має закладатися в тарифи, які не можуть платити люди.

Колапс системи розрахунків в ЖКГ створює борги за газ і електрику, які перетворюються на проблему старих боргів та фінансові санкції за несвоєчасну оплату. Суми штрафів не закладаються в тарифи, але де-факто їх сплата забирає кошти, які могли б спрямовуватися підприємствами на інвестиції. Проблему боргів потрібно розділити на старі борги (до 2015 року) і нарощування нової заборгованості.

Старі борги - це борги державного бюджету минулих періодів за споживання послуг бюджетними установами, погашення яких немає в бюджеті, це нараховані штрафи та пені за несвоєчасні розрахунки і вже прийняті судами за позовами газовиків і енергетиків до комунальним підприємствам, а також сума невідшкодованої з державного бюджету різниці в тарифах, яка на кінець 2015 року складає за оцінками Мінрегіонбуду 3,6 млрд. грн. Штрафи та пені критично значні – 1 млрд. грн водоканали заборгували електроенергетикам і 3,1 млрд. грн теплоенерго заборгували Нафтогазу, однак джерел відшкодування цих боргів немає. Проте, за всі прострочені платежі і фінансові санкції з часом необхідно платити.

Очевидно, що люди не можуть платити за послуги за тарифами і це обумовлено надзвичайно низьким рівнем заробітної плати і пенсійного забезпечення - при середній пенсії в 1670 грн. оплачувати рахунки за послуги просто неможливо.

Українці готові «терпіти» підвищення тарифів, однак, ми повинні розуміти, заради чого. Ми не можемо постійно фінансувати витрати, які виникають через втрати або фінансові санкції, суми яких постійно складають до 30% від суми основного боргу. Нам потрібен план дій, щоб забезпечити ефективність систем ЖКГ та ліквідувати борги.

Протягом 2016-2017 років потрібно інвестувати не менше 200 млрд. грн. в системи водопостачання, теплопостачання, водовідведення громад та регулювання споживання тепла і гарячої води в багатоквартирних будинках (індивідуальні теплові пункти). Потреба в інвестиціях включає 60 млрд. грн. на встановлення індивідуальних теплових пунктів у багатоквартирних будинках (200 тис. будинків або 75% від загального числа/300 тис. грн. за ІТП) і 140 млрд на заміну котлів, насосного обладнання, демонтаж центральних теплових пунктів і модернізацію систем очищення води та стоків. Загальна потреба в інвестиціях значно більше і повинна визначатися щорічно.

Також важливо збільшити платоспроможність споживачів. За рахунок інвестицій зменшити споживання менше 30% енергетичних та інших матеріальних ресурсів за 3 роки (матеріальні витрати становлять близько 50% у структурі тарифів) і відповідно дасть 15% резерву скорочення тарифів.

Ще одне завдання - гарантувати повернення інвестицій. Зафіксувати тарифи на три роки на рівні, що покриває всі поточні витрати і коригувати щорічно на інфляцію. Інвестиції повинні заощадити не менше 30% обсягу енергетичних і матеріальних ресурсів протягом 3 років і спрямовуватися на повернення і забезпечення доходу на інвестиції.

Зменшити нераціональне споживання. Органам місцевого самоврядування на умовах спів-фінансування з власниками ліквідовувати витоки у всіх підвалах багатоквартирних будинків протягом 2016 року. Замінити всі лампочки в під'їздах на LED.

Необхідно запропонувати дієві правові механізми гарантування повернення інвестицій в умовах законодавчої заборони приватизації об'єктів життєзабезпечення громад.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X