Як використати помилку Газпрому

1 березня 2018, 18:00

Поразка Газпрому в Стокгольмі призвела до того, що під пресом складної ситуації, схоже, менеджмент компанії почав припускатися дуже важливих помилок.

Тепер справа української сторони влучно використати можливості, що утворилися.

Мова не тільки про менеджмент Нафтогазу – Коболєв та Вітренко довели власну спроможність використовувати помилки ворога на практиці – мова про український уряд та Президента. І хоча в уряді на когось, крім міністра зовнішніх справ, сподіватися важко. В енергетичному блоці особи віце-прем’єра Кістіона та міністра енергетики Насалика, які відверто грають на боці відомого проросійського олігарха Фірташа (як і чому – тема окремої колонки), читайте Росії, навряд зроблять щось проти “руки, що годує”. Та навіть зусилля МЗС у співпраці із адміністрацією Президента та командою Нафтогазу мають шанс зробити невелике чудо. Бо якщо правильно скористатися ситуацію, що склалася, є шанс або зупинити, або хоча б значно відтермінувати старт проекту Північний потік-2. Що багатьма учасниками газово-політичного ринку в Європі вважається справою майже неможливою.

Відео дня

Отже, що саме сталося – і звідки такий оптимізм? Наступного дня після оголошення в Стокгольму результатів розгляду справи Нафтогаз проти Газпрому, за підсумками якого Нафтогаз святкував перемогу із загальним балансом $2,5 млрд на свою користь, Нафтогаз сплатив передоплату за 500 млн кубометрів газу за поставки газу Газпромом. Що важливо, за публічно відкритою інформацією, Газпромом було виставлено відповідний рахунок. І навіть попередньо надіслано попередження Нафтогазу, що закачування розпочнеться о 10.00 першого березня. Та за чверть години до часу Х керівники Газпрому вийшли із публічною заявою про те, що жодних поставок здійснювати не будуть. А гроші повертають.

Насправді, замовлений в Газпрому газ точно не є для нас життєво необхідним. Україна без нього живе два роки і ще проживе. Ми здобуваємо близько 56 млн кубометрів на добу, маємо 10,1 млрд кубометрів в газосховищах і навіть наполовину не вантажимо зараз європейський напрямок закупок: в Україну зараз заходить 15-17 млн кубометрів на добу, а технічно можна закуповувати в два з половиною разу більше. Тож ми точно пройдемо березневі морози, навіть якщо вони розтягнуться на два-три тижні, без великих проблем (за прогнозом – щонайбільше за тиждень буде тепло).

Але! Нафтогаз, який відправив Газпрому гроші, таким чином підкреслено акуратно виконував рішення арбітражу. Згідно з яким він має закуповувати від 4 млрд кубометрів на рік за контрактом з Газпромом. Газпром же, схоже, прийняв рішення ще раз спробувати дискредитувати Україну: відмовив у поставках, та, одночасно, знизив тиск у транзитній трубі з нормативних 60 атмосфер до менш ніж 50. Фактично, Газпром одночасно відмовився виконувати належним чином рішення Стокгольмського арбітражу і атакував транзит. Зрозуміло, що мета дуже проста та прозора – дискредитувати Україну як транзитера і одночасно створити у самій Росії телевізійну картинку “великий та потужний Газпром відмовляє українцям”.

Та удар пішов навіть не у штангу – скоріше, м’яч спонсорів Шальке та Зеніту полетів у власні ворота. Європейці дуже добре обізнані щодо того, який тиск Україна має на вході в систему. Відповідний моніторинг здійснюється на постійній основі. Інформація про реальний стан справ вже надійшла до Європейської Комісії та всіх “відповідальних” органів з європейського боку. Разом із прямою відмовою виконувати вимогу Стокгольмського арбітражу це створює ситуацію, коли в України виникла можливість наочно та на прикладі конкретної ситуації продемонструвати Європі всю “надійність” та “якість” партнерства із Газпромом.

Та робити це треба швидко. На всіх рівнях – від голови Нафтогазу до Президента включно. Європейці мають максимально чітко усвідомити, що так само, як зараз “газова дубинка” працює проти України, так само Північний потік-2 буде працювати проти Європи. І всі уявні переваги “комерційного” проекту підводного газогону дуже швидко перетворюються на реальні проблеми, спричинені використанням Росією газової зброї – за чисто політичних мотивів.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X