Як вести бізнес в Ірані

13 квітня 2016, 12:36
Іран є одним з найбільших споживачів вітчизняної сільськогосподарської продукції рослинного походження після Китаю, Індії та Єгипту

Так, до 2015 року обсяг експорту українських зернових, олійних культур, а також жирів і масел органічного походження в Іран не перевищив суму в $400 млн. Тому перспектива співпраці українських аграріїв з Іраном відкриває нові ринки збуту для аграрної продукції України.

Відео дня

Особливості експорту в Іран пов'язані з санкціями ЄС і США щодо цієї країни і її осіб. Однак 16 січня 2016 року з Ірану, були зняті деякі економічні і фінансові санкції, що було відзначено Мзс України, як можливість активізації українсько–іранського співробітництва в торговельно-економічній сфері. І незважаючи на те, що ЗМІ активно обговорюють введення нових санкцій, ми розглянемо потенційні перспективи для українського аграрного бізнесу в зв'язку з актуальними подіями.

Пролог, або коротка історія питання

Існує два основних типи санкцій проти Ірану: перші були введені американським урядом, а другі – Європейським Союзом.

Американські санкції є всеосяжними і включають заборону на ведення відносин з Іраном і особами, пов'язаними з ним: в тому числі, особами і компаніями, що перебувають у власності Ірану, зареєстрованими на його території або хоча б частково перебувають у власності таких осіб і т. д.

Для американських резидентів і громадян заборонялися будь-які відносини із зазначеними особами («первинні санкції»). «Неамериканським» суб'єкти підпадали під санкції США, якщо вони вступали у відносини лише з суб'єктами, які включені в список SDN або іншими подсанкционными списками («вторинні санкції»). У зв'язку з введенням Спільного комплексного плану дій 16 січня 2016 року США скасували не всі, а лише деякі «вторинні санкції проти Ірану, а також значно скоротили список осіб, з якими ведення бізнесу забороняється.

У свою чергу ЄС скоротив список осіб, на яких все ще поширюються санкції; відкрив можливості для взаєморозрахунків з особами, пов'язаними з Іраном, в тому числі для компаній ЄС; а також дозволив підключення окремих іранських банків до системи SWIFT.

Інші країни зазвичай йдуть в ногу з політикою ЄС і США. Наприклад, Швейцарія скасувала санкції практично одночасно з країнами ЄС.

Глава «Що в економіці тобі моєї», або економіка Ірану в рейтингах

2016 рік відкрив нове дихання другий за розміром ВВП економіці в регіоні Близького Сходу і Північної Африки. Іран навіть у важкі часи займав 57 місце серед світових експортерів, 18 - за рівнем ВВП у світі, 16 – по науковому розвитку, 9 – по нано-технологій, 14 – з розвитку сільськогосподарських технологій, 2 - за обсягом видобутку нафти серед країн ОПЕК, а також 2 місце в регіоні за кількістю населення. Зі зняттям санкцій Світовий банк прогнозує зростання ВВП Ірану в 2016 році майже до 6 %, порівняно з 1.9 % в 2015. Вже з початку весни в Ірані побували багато іноземні делегації, в тому числі України і Казахстану, а багато міжнародні компанії готують грунт для благодатного і безпекового співробітництва з країною.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Чим багаті...

Іран не упустить шанс зайняти свої позиції у світовій економіці. Вже зараз очевидно, що основними експортованими з Ірану товарами стануть нафту і газ, килими, шовк, тютюн, чорна ікра і фісташки.

Наприклад, у зв'язку зі зняттям деяких санкцій вже на китайський новий рік швейцарський сировинний трейдер Glencore першим із західних компаній почав завантаження іранської нафти для її імпорту в Європу. Ця подія є по істині історичним, оскільки згідно з даними Світового банку, якщо Іран збільшить експорт нафти на 1 млн бар/добу, то світові ціни на нафту впадуть ще на 13%.

Іран отримує унікальну можливість скористатися витіснення Росії з деяких ринків, а також своїм енергетичних, технічних і географічним потенціалом для заняття звільнилася ніші у світовій політиці та економіці.

А що натомість?

Іран зацікавлений у розвитку власної промисловості і аграрного сектора, оскільки у зв'язку з санкціями його торговельні відносини значно ґрунтувалися на сировинних товарах. Цей інтерес і буде обумовлювати його імпорт.

Конкурентними перевагами України порівняно з іншими імпортерами є прийнятне співвідношення ціни та якості продукції, інтерес до нових ринків збуту, можливість взаємного використання вигідного географічного положення країн та енергетичного потенціалу.

Найбільш вигідними для України точками дотику з іранської економікою є аграрний і промисловий сектори, які також важливі і для Ірану.

Аграрний сектор

Насамперед, демографічна ситуація в Ірані пояснює те, що країна є одним зі світових лідерів споживання сільськогосподарської продукції. Так, у 2013 році в світовому масштабі найбільш імпортованими товарами в Іран були какао-боби (6,7 %), рис (5,2%), пшениця (2,7%) і кукурудза (2,0%). Україна не є винятком з цих тенденцій: частина сільськогосподарської продукції і харчових товарів (наприклад, м'ясо) з усього українського експорту в Іран становить 84,1 %.

Однак ми не входимо навіть у десятку партнерів, з якими Іран найбільш активно веде торгівлю. За даними Європейської комісії цією десяткою є Китай (27,1%), ОАЕ (17,5%), Індія (7,9%), Туреччина (6,9%), ЄС (5,5%), Алжир (4,6%), Південна Корея (4,6%), Японія (3,1%), Пакистан (1,1%), Росія (0,9%). Сьогодні ж у зв'язку із загостренням стосунків Тегерану з ОАЕ і світовими санкціями проти Росії Україна може зайняти свою нішу в цьому рейтингу.

Не дивлячись на те, що Іран збирається заборонити імпорт пшениці в зв'язку з збільшенням власного виробництва майже на 10%, країнам буде про що поговорити». Як повідомляє АПК-Інформ, згідно з прогнозом аналітиків Oil World, в 2015/16 році Іран імпортує 1,54 млн. тонн рослинних олій, що перевищить результат попереднього сезону (1,43 млн. тонн). Разом з тим, обсяг імпорту соняшникової олії в 2015/16 МГ може дещо скоротитися – до 300 (328) тис. тонн, зважаючи на недостатній пропозиції продукції на світовому ринку і високої ціни на неї. Якщо Україна зуміє запропонувати Ірану взаємовигідні умови співпраці, це, безсумнівно, зміцнить економічні відносини країн.

Промисловість

Другим важливим сегментом імпорту Ірану є продукція машинобудування, як з країн ЄС, так і з України. За 11 місяців 2015 року Іран закупив вітчизняних різних агрегатів і газотурбінних приводів на 64 млн. $. Раніше Україна протягом багатьох років була надійним постачальником продукції для нафтогазової промисловості РФ. Якщо ж сьогодні Іран побачить в особі України партнера, який допоможе модернізувати виробництво, то ми отримаємо ринок збуту набагато привабливіше російського і в цій сфері.

***

Таким чином, експортний і імпортний потенціал Ірану має всі шанси перекроїти карту світових економічних відносин, а Україна може йому в цьому допомогти. Українському бізнесу не слід забувати і про можливі ризики такого співробітництва.

Голова «І вівці ситі, і вовки цілі», або що потрібно враховувати українському експортеру?

Для «збереження своїх овець» український експортер досі не може співпрацювати з особами, пов'язаними з Іраном, якщо:

  1. він є американським громадянином або має постійне місце проживання в США,
  2. він є компанією, зареєстрованою в США, або її постійним представництвом,
  3. особа або компанія фізично знаходиться в США;
  4. він є особою, що контролюються США або особою, яка підпадає під п. 1-3;
  5. його контрагент перебуває у списку SDN чи інших подсанкционных списках;
  6. в операції задіяно компанія, яка підпадає хоча б під один критерій з п. 1-3 цього списку.
  7. оплата зобов'язання виражена або здійснюється в доларах США, через американські фінансові інституції (в тому числі банки). У зв'язку з цим поки небажано використовувати долар в якості валюти зобов'язання, оскільки банком-кореспондентом виступить американський банк.

З урахуванням викладених особливостей, з 16 січня 2016 року українські експортери сільськогосподарської продукції можуть здійснювати поставки в порти Ірану, так і оплату в євро або іншій валюті, крім долара США (без залучення американських банків). Деякі банки Ірану вже підключені до системи SWIFT, однак не все: Refah, Sederat, Sеderat PLC (London), Post, Ansar і Mehr Bank досі не виключені із списків осіб, з якими ведення бізнесу заборонено, а відповідно надання фінансових сервісів таким особам заборонено. При цьому оплата може здійснюватися через Центральний банк та інші фінансові установи Ірану. У той же час, слід проводити ретельний due diligence контрагента, а також вибору банку для оплати угоди, виключаючи співпраця з контрагентами з SDN списку списків і ЄС, а також задіяння у такій угоді «американських суб'єктів».

Також українським бізнесменам не варто укладати довгострокових контрактів, оскільки в разі порушення Іраном зобов'язань санкції можуть бути відновлені.

Замість епілогу

Відносини України та Ірану заслуговують окремого тому в світовій історії з-за високого інтересу Ірану до нашої продукції та можливості співпраці в енергетичній сфері. І ми напишемо.

Показати ще новини
Радіо НВ
X