Як Україні позбутися імпорту

22 жовтня 2018, 18:00

За минулі вісім місяців різниця між експортом та імпортом в українській зовнішній торгівлі склала $5,5 млрд.

Розрив між експортом та імпортом збільшився в 1,5 разу в порівнянні з минулим роком. В 2017 році Україна імпортувала товарів на $3,4 млрд більше, ніж продала за кордон.

При цьому в нинішньому році український експорт виріс на 12% в грошовому еквіваленті. Таке зростання відбулося за рахунок подорожчання сировинних товарів. збільшилася ціна на залізорудну сировину, сільськогосподарську продукцію, соняшникову олію, кукурудзу тощо.

Відео дня

До того ж, в цьому році Україна збере максимальний урожай за останні роки. Отже, зможе експортувати багато зернових і отримати хорошу валютну виручку від продажу. Тож експорт України зростає, і це добре.

Головна проблема, яка порушила баланс – це імпорт, який сумарно в доларах виріс на 16,5%. Одна з основних причин такого збільшення – це покупка вугілля за кордоном. Україні довелося перейти на імпортне вугілля після експропріації українських активів на Донбасі. З країни, яка раніше сама забезпечувала себе власним вугіллям, наша держава перетворилася на імпортера.

Проблему можна вирішити, якщо відмовитися від антрациту і перейти на вуглегазові групи, для цього треба просто переобладнати електростанції.

Той факт, що уряд досі не займається переоснащенням електростанцій, викликає подив. Проблему намагаються вирішити приватні інвестори, яким гостро бракує антрациту.

Крім проблем з вугіллям, Україна залежить від імпорту нафтопродуктів, а вони зараз ростуть у ціні. Тож доводиться витрачати більше грошей на їх купівлю. Але це теж вирішувана проблема. Ми можемо видобувати достатньо нафти для власного споживання. Звичайно, нафтопродукти не подешевшають, оскільки добувачі нафти і переробники сировини прив'язуються до вартості продукції в світі. Але, принаймні, у країни не буде такої "дірки" в зовнішньоторговельному сальдо.

Різниця між експортом та імпортом у $5,5 млрд – це рекордний обсяг за багато років.

Тому, щоб кардинально вирішити проблему, потрібно зробити дві речі.

По-перше, збільшити видобуток української нафти і переробляти її всередині країни. Для цього необхідні чесні прозорі конкурси, а також інвестори, які б вклали гроші в розвиток галузі.

По-друге, перевести блоки електростанцій з антрациту на вуглегазові групи. Необхідно забути про схеми імпорту вугілля, на яких заробляють наближені до влади люди. Створити зрозумілий і прозорий ринок електроенергії.

По-третє, подолати корупційну складову розподілу ліцензій і зробити процес прозорим.

Як тільки підуть корупційні схеми і в Україні запрацює ринок, нормалізується і зовнішній торговий баланс, а різниця між експортом та імпортом становитиме максимум $1,5 млрд. З таким підходом можна, вперше за всю історію України, привести в порядок сальдо країни.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Невеликі зусилля, боротьба з корупцією, і все вийде.

Показати ще новини
Радіо NV
X