Як Україні перестрибнути в Індустрію 4.0

16 лютого 2016, 14:12
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Складний час оголив той факт, що через 25 років після розвалу СРСР ми побудували неринкову економіку. Яку завгодно - тільки не ринкову

Заради лобіювання, стимулювання окремих галузей, створення монополій окремих компаній і олігархів було створено безліч загороджувальних бар'єрів для розвитку ринкового підприємництва.

Відео дня

В результаті ми прийшли до того, що не готові чесно та відкрито конкурувати не тільки на зовнішніх, а й на внутрішніх ринках.

Тому в експертному середовищі зараз активно обговорюється питання: а яку власне економіку ми хочемо побудувати?

Якщо слідувати за світовими тенденціями, то це повинна бути економіка, створена відповідно до ідеології Індустрія 4.0. На останньому Всесвітньому економічному форумі в Давосі було чітко визначено, що саме вона повинна стати основною канвою для розвитку світової економіки.

Індустрія 4.0 - це наступний етап еволюції промислово розвинутих країн. Першим етапом була Індустрія 1.0. - період, коли в промисловості використовувалися парові машини. Індустрія 2.0. - відповідає електрифікації виробництва, 3.0. - впровадження інформаційно-комунікаційних технологій.

Коли зараз говорять про 4.0., то мають на увазі високоінтелектуальну, практично повністю автоматизовану промисловість, енергоефективну, безпечну, з мінімальним використанням людської фізичної праці. Для неї властивий високий ступінь інтероперабельності (узгодженість між окремими блоками), децентралізація в енергетичних компонентах, високий ступінь взаємодії між машинами. Все те, що описують термінами Internet of Things та М2М, тобто Machine-to-Machine.

Звучить як фантастика, але багато розвинутих країн (Японія, Німеччина, США) вже роблять практичні кроки в цьому напрямку.

Деякі вітчизняні експерти закликають зайнятися індустріалізацією, посилаючись на Індустрію 4.0. Але при цьому вони підміняють поняття і мають на увазі швидше класичну індустріалізацію попередніх рівнів.

Щоб уникнути цієї помилки, ми повинні розуміти не заводи, фабрики і труби, а акуратні лабораторії, дослідницькі компанії по обробці даних (R & D), роботизовані цехи, високопродуктивні центри обробки даних та високотехнологічне автоматизоване машинобудування.

Промисловість України зараз переважно перебуває на стадії 2.0. Чи можна з 2.0 стрибнути в 4.0? Скоріше так, ніж ні.

Для розвинених виробництв можливо швидко і оперативно пройти етап 3.0. Для цього необхідно широко впроваджувати інформаційні та цифрові технології. Необхідна свого роду "ІКТ ін'єкція", яка зможе вивести існуючі виробництва на новий якісний рівень.

Але що робити в тих галузях, де реального виробництва немає? Не секрет, що наша економіка на 90% сировинна - займається постачанням необробленої сировини в більш розвинуті країни. На таких виробництвах перехід на рівень 3.0 вимагає 80-90% модернізації основних засобів виробництва. Тому краще пропустити цей етап і відразу перейти до повної автоматизації в дусі 4.0.

Але щоб це сталося, необхідно відмовитися від вподобаного українськими олігархами протекціонізму. І створити рівні умови для бізнесу. Зробити ставку на інновації, збільшення інтелектуального капіталу, розвиток і популяризацію науки.

Важливо відзначити, що насправді в нашої країни вибір не такий вже широкий. Справа в тому, що перехід до 4.0 у розвинутих країнах має на увазі відмову від аутсорсингового виробництва, а цей дуже сильно вдарить по ринках, що розвиваються.

Сподіватися на істотне зростання попиту на агропродукцію теж не варто, адже, як відомо, кількість населення (вірніше можливість його прожитку) визначається виключно рівнем розвитку технологій, а вони не стоять на місці.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X