Як технології вплинуть на економіку

28 серпня 2018, 09:00

Через 20-30 років попереду будуть економіки тих країн, які не просто йдуть за загальним трендом розвитку інновацій, а очолюють його, визначаючи, куди рухається світ, і передбачаючи, що чекає на всіх нас у найближчому майбутньому.

Сьогодні технології приходять майже в усі сфери людського життя і кардинально їх змінюють. Причому настільки, що людям тільки й залишається дивуватися, як це вони раніше взагалі могли обходитися без смартфонів, ноутбуків, хмарних сховищ і бездротових навушників. Майже будь-яка сучасна дитина у віці декількох років уже вміло вправляється з планшетом. А ті, хто лише трохи постарше, вже не уявляють свого життя без інтернету та соціальних мереж. Це означає, що через 20-30 років, коли вони виростуть, попереду будуть економіки тих країн, які не просто йдуть за загальним трендом розвитку інновацій, а очолюють його, визначаючи, куди рухається світ, і передбачаючи, що чекає на всіх нас в найближчому майбутньому.

Відео дня

Днями Королівський коледж Лондона випустив цікаву таблицю. Оформлена як періодична система хімічних елементів, вона показує майбутні технології. По осі Х, тобто по вертикалі, технології розподілені відповідно до їхнього потенціалу впливу на життя людей та економіку. По осі Y, вона ж горизонталь, технології розподілені за термінами. Ще є текстові індекси, які означають сферу, або вірніше навіть стик галузей, до яких належить та чи інша інновація. В цілому у дослідників, вийшла цікава дорожня карта розвитку, і її варто вивчити ближче.

Під номером чотири, наприклад, розташувалася бездротова передача енергії. Це дійсно зручно, якщо ми говоримо про те, щоб заряджати наші гаджети. Ще більш серйозним поліпшенням стануть автомобільні дороги, здатні на ходу заряджати наші Тесли і Ліфи. Однак це далеко не межа, адже дослідники, як би дивно це не здалося, віднесли бездротову передачу енергії до числа далеко не найважливіших новацій.

Що ж стосується найбільш значущих технологій, які вже готуються до комерціалізації – це автономні машини, дрони-кур'єри і штучне м'ясо. Їхня головна відмінність від менш впливових інновацій – ступінь завдань, які вирішують ці технології. Автономні машини звільнять мільярди людино-годин по всьому світу. Дрони-кур'єри спричинять скорочення витрат на логістику, в основному за рахунок ефекту масштабу і вирішення проблеми останньої милі. Штучне м'ясо – значний крок до вирішення проблеми голоду на планеті.

Цікаво й інше – якщо вже в доступному для огляду майбутньому почнуть вирощувати навіть м'ясо, то, як довго Україна зможе вважати своїм козирем найкращий в світі чорнозем? З розвитком технологій може трапитися так, що скоро якість земель зможе взагалі слабко впливати на те, які продукти будуть вирощувати аграрії.

Ще важливі проекти стосуються нових алгоритмів і підходів до збору та зберігання інформації. Основний їхній приціл – якомога більша децентралізація. Тут все насправді логічно – компанії і цілі країни давно зрозуміли вигоду від Big Data. Сьогодні вони накопичують величезні масиви інформації про клієнтів, конкурентів і різноманітні процеси, які відбуваються навколо. І все це потрібно не тільки зберігати, але ще і захищати. Також інформація повинна бути стійка і постійно доступна. Ось чому популярність набирають саме нові підходи до її децентралізації.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Далі, на рубежі від 10 до 20 років перебувають експериментальні технології, більшість з яких вже з'явилися, однак поки що не готові до масового і комерційного використання. "Найслабші" з яких – розумні мережі електропостачання, нові види біопалива, розумні підлоги і килими, але навіть такі технології мають величезний потенціал для бізнесу та економіки, адже беруться вирішувати досить істотні проблеми, альтернативна вартість яких може досягати десятків і сотень мільярдів доларів.

З більш вагомого і цікавого в цій групі – програми, які зможуть дописати і розширювати себе самі, автоматичні дослідницькі проекти, друк органів, їжі та ліків, хірургія роботів, і все, що пов'язано з людською ДНК. Зокрема, це новий щабель у профілактиці, яка буде відбуватися індивідуально з урахуванням ДНК кожної окремої людини. Також досить скоро може з'явиться науково обгрунтований і повномасштабний біохакінг (на кшталт того, як спати 3 години на добу, бути продуктивним 20 годин на день, при цьому не погіршувати своє здоров'я, а навпаки піднімати тривалість життя до 100+ років), і навіть інтернет-ДНК.

Дані технології, які повноцінно виникнуть через 15-20 років, повинні бути в цікаві і Україні. Чому? Все просто! Напрямки задані, бажані кінцеві результати відомі, а ось того, що ідеально підходить реалізації поки немає. Значить, стартап або фірма, які запропонують хороший варіант в якійсь із сфер, будуть або претендувати на лідерство або, як мінімум, на інтеграцію і злиття з уже існуючими мастодонтами індустрій. Це хороший спосіб застосовувати українську винахідливість і освіту, за рівнем яких ми обігнали багато інших країн згідно з останнім Рейтингом інноваційних економік. Але тут не завадять і пара-трійка структурних змін, адже часто все впирається у нерозвинену інфраструктуру і ризики – йдеться про адекватну судову систему, доступ до кредитів і захист інвесторів, в тому числі міноритарних. Навіть рейтинг відобразив їх у якості слабких сторін України, які, в першу чергу, крім усього іншого, поки не дають нам стати новою Кремнієвою долиною.

Третя велика група включає технології, які тільки досліджуються, і горизонт появи яких виходить за 20 років. З особливо цікавих – фабрики для фотосинтезу, невидимі щити, завантаження інформації безпосередньо в мозок, колонізація планет, запис і вивчення снів, найрізноманітніші нові матеріали на зразок біопластику, а також нові джерела енергії. Якщо хоча б частина з них виникне через 20+ років, то ми отримаємо світ Футурами набагато раніше 3000-го року, а саме – в середині цього століття. А це означає, що велика частина читачів зможе на власні очі спостерігати за цими технологіями і навіть стане використовувати їх у побуті.

Нарешті, в останню групу вчені зібрали ті інновації, які вважали не те, щоб неможливими, проте малоймовірними. Якщо вони і виникнуть, то тільки дуже нескоро. Потішні або цікаві – це телепатія, клонування, космічні ліфти, видобуток копалин з астероїдів і так далі.

Люди завжди вкладали гроші в розвиток, інновації та дослідження. Чого тільки варті споряджувані королями експедиції морських першовідкривачів, або досліди алхіміків, що просувалися приватною ініціативою. Однак навіть в минулому столітті інвестиції в інновації зазвичай вважалися досить довгостроковими, а тому багато які з великих проектів реалізувалися саме за державні гроші.

Але сьогодні все радикально змінилося. За 10, 20 або 30 років у світі з'явиться так багато, здавалося б, неймовірних речей, що навіть в кінці минулого століття про них говорили, тільки як про винаходи наступного тисячоліття. Ось чому інвестувати в інновації стає вигідно, як ніколи. У цьому контексті головним завданням країни, якщо вона націлена на сталий розвиток і зростання економіки, повинна бути всіляка підтримка високотехнологічних сфер та ініціатив. Сьогодні нам важко навіть уявити те, наскільки вони поміняють світ протягом наступних кількох десятиліть. Однак саме тут, у сфері високих технологій та інновацій, а не у видобутку і продажі сировини, лежать майбутні трильйони доларів.

Показати ще новини
Радіо NV
X