Як технологія криптовалют здолає корупцію

11 вересня 2017, 09:00
Блокчейн. Це технічне рішення кардинально змінює основні підходи до здійснення онлайн-аукціонів, забезпечуючи учасникам максимальний доступ до інформації та захист даних

Блокчейн фактично надає змогу кожному бажаючому перевірити хронологію дій, здійснених усіма учасниками під час аукціону і переконатися, що нічого не було зроблено заднім числом. І нещодавно вітчизняна Система електронних торгів арештованим майном (СЕТАМ) перша у світі перейшла на цю криптографічну технологію захисту і зберігання даних.

Відео дня

Протягом життя ми всі стикаємося з різними ситуаціями, коли вимушені довіряти третій стороні – банкам у справах фінансів, нотаріусам і державі у юридичних та життєво-важливих питаннях. Наприклад, реєстрація прав на нерухомість, авто, бізнес або реєстрація народження дитини, отримання паспорту та багатьох інших процесів.

От уявіть, що частину цих функцій, а згодом, може, й переважну більшість з них можна передати дуже надійній та прозорій технології, яка виключає ризик людського фактору. Яку неможливо підкупити, вмовити, шантажувати чи хоч якось змусити зловживати. А навпаки, - завдяки інноваційному способу зберігання та накопичення даних, всі мають можливість перевірити, що необхідні вам дії справді були здійснені та нічого не вносилося заднім числом.

Я думаю, всі погодяться, що сьогодні українське суспільство демонструє не надто високий рівень довіри до деяких державних процесів. Неприємно констатувати, але ми переживаємо кризу довіри громадськості до того, як, наприклад, ведуться дані в окремих реєстрах: чи не змінюються вони таємно, чи не має зловживань з боку чиновників.

І саме тому, запровадження технології блокчейну в державному секторі України є надважливим завданням для забезпечення повної прозорості та безумовної довіри. Сьогодні у світі навколо блокчейну навіть формується новий принцип – trust by default – тобто довіра за замовчуванням.

Основні переваги цієї технології полягають у тому, що вона дозволяє здійснювати суспільний контроль над системою, в яку її впроваджено, забезпечуючи надійну синхронізацію даних та захищаючи їх від підміни в результаті хакерських атак. Тому для нашої країни – це ідеальний інструмент у вирішенні проблеми тотальної недовіри населення до влади. До речі, у світі невідомо жодного випадку злому цієї системи.

Переважна більшість асоціює блокчейн виключно із майнингом криптовалют, як біткоін. Однак сфера застосування технології розподілених реєстрів не обмежується лише фінансовим сектором.

За підтримки Мінюсту, СЕТАМ став пілотним проектом у впровадженні технології блойкчейну в Україні на державному рівні. Технічну реалізацію проекту підтримали один зі світових лідерів у сфері блокчейну, компанія BitFury, та міжнародна благодійна організація Фонд Східна Європа, яка стала першим у світі громадським нода-аудитором.

Процес реалізації був настільки ж цікавим, наскільки важким, адже подібних готових рішень для державного сектору в світі не існує. Навіть такі інноваційні країни як Данія, Естонія та Швеція - тільки починають досліджувати можливості застосування блокчейну для державних потреб.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Сьогоднішня технічна реалізація – це спільне бачення кращих світових експертів та громадськості, яке повністю відповідає українським законодавчим реаліям. Наскільки комбінація публічного та приватного блокчейну стане успішною – зможемо судити тільки з часом. Та зрештою, це дуже вдале поєднання внутрішньої безпеки та громадського контролю.

Стартова архітектура пілоту державного аукціону має 4 ноди, тобто площадки для розподіленого зберігання транзакцій. А також, поки що, одну ноду-аудитора на базі Фонду Східна Європа, який контролює дійсність та достовірність усіх переказів та угод.

Крім того, проводиться щоденний анкорінг всіх транзакцій, що дозволяє здійснювати їх публічний контроль. Ми вже бачимо велику зацікавленість громадськості у запровадженні додаткових нод-аудиторів для контролю і відкриті для такої співпраці.

До кінця року, окрім СЕТАМ, технологію блойкчейн ми застосуємо також у роботі Реєстру майнових прав та Державному земельному кадастрі України. На практиці це означатиме, що зловживання цими реєстрами стануть просто неможливими.

Показати ще новини
Радіо NV
X