Як страх вбиває реформи

4 жовтня 2016, 08:00
В Україні останнім часом часто задаються питанням, чому після Євромайдану ми не стали жити краще

Варіантів відповідей багато, і частина з них справедливі (війна, корупція), частина далека від реальності (Янукович був геніальним менеджером, а Порошенко робить суцільно помилки).
Але, якщо відкинути зовнішній фактор (він дійсно має величезне значення), ключова причина відсутності позитивної динаміки проста: ми не готові до змін.

Відео дня

Ми занадто боїмося покинути свою зону комфорту, змінювати щось радикально, вчитися у більш розвинених країн, йти вперед.
Хороший приклад - реформа ринку землі.

Ще рік тому був розроблений формат цієї реформи, який, здається, був близький до ідеалу. Його ідеологом був тодішній глава Госгеокадастру Максим Мартинюк, який запропонував дотепну ідею розбити впровадження ринку землі на кілька етапів. На першому – продати частину земель, що належать державі, відкатати всі механізми, вийти на орієнтир цін і на другому зняти мораторій на продаж паїв для громадян.

З одного боку, через систему аукціонів створювався відкритий ринок землі, де можна було продати і купити свою ділянку. Це автоматично підносило ціни на землю в країні.

З іншого боку, землю могли купувати і продавати тільки фізичні особи – громадяни України і ділянки розміром не більше 200 га. Ці обмеження не давали б можливості сконцентрувати значні масиви в одних руках і при цьому виключали ризик скупки землі громадянами інших, не завжди дружньо налаштованих держав.

При цьому такий реформат закладав основи для розвитку в Україні фермерства.
Одна сім'я могла зосередити в своїх руках 500-700 га землі і отримати під неї кредит, почавши обробляти і вирощувати власні якісні продукти харчування. По суті, це польський і італійський шлях розвитку сільського господарства.

Що сталося далі?
Сталося те, що проти такого формату земельної реформи (та, в принципі, напевно і будь-якого іншого) виступили великі агрохолдинги. Створення чесного ринку, по суті, значно збільшувало для них вартість паїв і знижувало їх оперативний прибуток.

Далі в справу вступили популісти. Юлія Тимошенко, Олег Ляшко і ще сотні інших депутатів Верховної ради, які бажають їсти рідну землю, верещати, бризкати слиною і лякати, лякати і лякати власників паїв, фермерів і жителів сіл, паралельно спостерігаючи зростання власних рейтингів.

Можна привітати агрохолдинги. Їх інтереси дотримані. Українські власники паїв, навіть найбільш прогресивні серед них – фермери – виявилися настільки заляканими, що готові на все – причому цілком щиро – аби зберегти існуючий статус-кво. Не тому, що у них є здорові побоювання щодо реформи, а тому що вони бояться.

Як би чого не було, як би нас не обдурили...

У головної реформи країни просто немає замовника. Проте, є...
Єдиний хто, як це не парадоксально звучить, виступає за цивілізований ринок землі, за середній клас фермерів і за обмеження апетитів агрохолдингів – це ... Міжнародний валютний фонд.
Що ще більше підсилює підозру селян...

Дійсно, якщо цього хочуть ці лощені масони, то чекай біди.
Але біди, дорогі друзі, потрібно чекати від ваших улюблених великих агрохолдингів і їх маріонеток - Тимошенка, Ляшка і так далі.
Це їм вигідно тримати вас в страху.

Тому що страх - це головна зброя аферистів.

Якщо підсумувати, то ситуація із земельною реформою виглядає досить безрадісною (і такою вона і є). Найближчим часом я б не чекав якогось якісного ривка в цьому питанні, так як стає все очевиднішим, що 1 січня 2017 року мораторій буде в черговий раз продовжений.

Позитивний фактор на цьому тлі лише один - є надія, що нинішня ситуація в земельних відносинах набагато, набагато гірше, ніж ризики, які несе з собою введення ринку землі.

Показати ще новини
Радіо НВ
X