Як стати IT-нацією

4 січня 2017, 08:05
Перший раз в Ізраїлі я був у 2001 році, коли вони тільки починали будувати свою венчурну індустрію

Це був той рік, коли був великий краш в Америці. Вони думали, що робити з Ізраїлем. Тому що технологічний сектор тоді перебував у найнижчій своїй точці. Я тоді побачив країну, яка насправді була... В той час як їх бомбили, вони сиділи в бункері в готелі на щорічній зустрічі венчурної асоціації і вирішували, що ж робити з Ізраїлем. Для них це було питання виживання.

Відео дня

Вони для себе побачили те, що у них почало виходити. Вони побачили перші компанії, які почали пробиватися на американський ринок. Це стало в нашому бізнесі поняттям "ізраїльська модель", коли компанія починається у себе в країні, потім відкривається офіс в Америці, залучається інвестиція звідти і компанія починає далі будуватися. У них вийшло кілька таких історій і вони на цьому почали будувати цілу індустрію.

Я від них довідався, що близько 700 тисяч людей з інженерними спеціальностями з Радянського Союзу приїхали в Ізраїль. Для семимільйонного Ізраїлю 10% населення країни – це люди, у яких є такий бекграунд. І ось вони думали, яким чином використовувати ці мізки для того, щоб будувати глобальні компанії з Ізраїлю. Що ми маємо на сьогодні? За 15 років ми маємо те, що в минулому році в Ізраїлі залучили 11,4 млрд доларів зовнішніх інвестицій. 3,5 млрд доларів – це були тільки венчурні інвестиції. А венчурна індустрія в Ізраїлі починалася з невеликого фонду державного.

Це програма, яка об'єднала державні гроші з приватними міжнародними. Вони створили спільний фонд і віддали в управління людям, які вміють займатися венчурними інвестиціями. Це був 97, 98, 99 рік. Вони тоді говорили про те, що у них це почало виходити. Вони стартували з цього. Потім державна частка у цьому фонді була продана приватним фондам. Але це у них вийшло. Тому що сьогодні в Ізраїлі кілька десятків венчурних фондів. Якщо 15 років тому кожен хотів стати експортером апельсинів, то сьогодні в Ізраїлі кожен другий робить свій стартап.

Тому що тільки за перше півріччя цього року було 64 екзити. Причому середній чек був 100 мільйонів доларів. Це означає, що в компанії 5-10 осіб отримують якусь частку, коли відбувається екзит. Для маленького Ізраїлю звичайна ситуація за останні 15 років, коли хтось продавав свою компанію і потім вони починають нову. Коли говорять про Ізраїль, як про стартап-націю, то це на повному серйозі так. Тому що там кожен залучений в стартап. Це і стало імплементацією їх національної ідеї.

Спочатку інвестували у технологічний сектор тільки для того, щоб себе захистити. Ізраїль дуже славиться важкими хардкорними і хардверними розробками через те, що вони були пов'язані з подвійним призначенням. З військовим використанням зокрема. Але вони почали будувати інші компанії, використовуючи технологічний бекграунд. І якщо проводити паралелі між Ізраїлем і Україною, то у нас є те ж саме, тільки ми за ці роки не навчилися використовувати вчених, інженерів у тій мірі, в якій вдалося це їм. Можна сказати, що у них венчурна індустрія почалася раніше, ніж у нас. Але для мене Ізраїль – це приклад того, що в Україні можна було б побудувати за ці 15 років.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Сьогодні у нас теж є своя еко-система. Але якщо подивитися на цифри, то ми не залучили в минулому році 11,7 млрд доларів інвестицій. За рахунок чого? Тому що там у людей в державному і в приватному секторі була одна місія – захистити Ізраїль і зробити це спільними зусиллями. А так, як державні чиновники просувають Ізраїль, цього можна повчитися всім чиновникам світу. Там це люди, які дійсно залучили в країну 300 міжнародних компаній, які почали будувати там центри розробок, відкривати офіси. Їм це вдалося, бо вони їздили по всьому світу і запрошували до себе в країну. Тому що там є люди, які можуть працювати, і друге – вони створили певні податкові преференції для міжнародних компаній. Тобто міжнародна компанія могла приїхати і укласти угоду з урядом. У них є окремий офіс головного вченого країни, де будь-який міжнародний підприємець, від великих до малих, може приїхати і йому повністю створюють всі умови для будівництва технологічного бізнесу в Ізраїлі. Там всі процеси заточені тільки навколо цього.

Результат державного чиновника залежить тільки від того, як успішно йому вдалося залучити якусь компанію. І не тільки залучити, але і надавати всілякі сервіси, щоб цій компанії було комфортно в Ізраїлі. Там вся еко-система працює на дві речі. Кожен хоче створити свій стартап, тому що він бачить, що у сусіда вийшло. Тут ми схожі з ізраїльтянами.

Тому це стало таким соціальним змаганням нації, коли вони почали між собою змагатися, хто буде більш успішним у будівництві компаній. По-друге, потрібно розуміти, що вони за ці роки вже побудували цілий міст в Силіконову долину. Тому що багато ізраїльтян поїхали туди будувати свій бізнес. Але дуже важливо, що вони повертаються і інвестують в ізраїльські компанії. І за 15 років вони побудували цілий міст, пов'язаний з просуванням ізраїльських стартапів на американському ринку.

На відміну від Ізраїлю, Україна єдина країна в світі, де венчурна і ІТ-індустрія повністю була створена самими учасниками, тобто приватним сектором. На відміну від Ізраїлю, який отримував первинний поштовх і допомогу саме від держави. Ми вже пройшли цей етап. Ключовим моментом для роботи з державою є умови ведення технологічного бізнесу в країні. Коли я був в Ізраїлі, я не чув, щоб у когось виносили сервери з офісів, я не чув, щоб були якісь претензії податкової до цих компаній. Коли вони зрозуміли на найвищому рівні, що їм треба створити найкращі умови ведення бізнесу, насамперед, технологічного бізнесу в країні. І KPI кожного чиновника полягає в тому, що вони виконують сервісну функцію. І найважливіше, не створювати проблеми. Можна скільки завгодно по всьому світу розповідати, як у нас добре. Але ж приїдуть і запитають у того, хто працює в країні, як вам добре.

В Ізраїлі компанії, які там уже почали щось робити, вони почали розповідати іншим, що тут все працює, тут все добре, приїжджайте і ви. Тому що ключовий мотиватор – це наявність саме людського ресурсу. Зараз вся світова конкуренція між країнами відбувається лише за одне – за людські ресурси. Вони у нас в країні є. Інша справа, що наша політична еліта ще не усвідомила, що це саме основне і саме останнє, що у нас ще залишилося. Тому що інші країни як раз конкурують за те, щоб тих людей до себе запросити, щоб вони створювали бізнес у них. Тут дуже проста математика. Якщо ви створюєте бізнес у себе в країні, то таким чином ви створюєте робочі місця, сплачуються податки і всім добре, і приходять такі інвестиції. Адже їх результат – залучення 11,7 млрд доларів інвестицій... Причому країна у війні. Там, як і раніше літають ракети над країною. Вона знаходиться в такому стані вже 15-20 років. І для венчурних інвесторів, технологічних компаній це не є перепоною. Це те, що допомагає нам в роботі з міжнародними інвесторами.

Зрозуміло, вони цікавляться, як у вас справи в країні, але для них це не є бар'єром не проінвестувати в Україну. А ось що є бар'єром проінвестувати в Україну – це умови ведення бізнесу. Звичайно, це їх сильно хвилює. Тому що, з одного боку, їм подобається, що тут є людський талант, але їм не подобається, коли держава не може захистити бізнес. Деякі з них були на барикадах за часів Майдану, але я не бачив жодного, який би захистив від правоохоронних органів наш український стартап. А якщо немає впевненості в тому, що політична еліта захищає людей, які створюють глобальні компанії з України, які повинні стати її візитівкою, виникає запитання: чому інші повинні інвестувати в ці компанії, якщо їх не захищає рідна держава. З одного боку, хороша новина, що у нас є ця індустрія, у нас є близько 25 фондів, які інвестують, більше трьох тисяч стартапів. Це все добре. Але для того, щоб нам дотягнутися до рівня Ізраїлю, все те ж саме повинно бути зроблено в рази краще.

Я говорю не тільки про наші внутрішні питання в індустрії, але ще зокрема й імідж держави і умови ведення бізнесу. Є рейтинги, які показують рейтинг ведення бізнесу в країні. На жаль, ми програємо за цим показником дуже багатьом країнам, не кажучи вже про Ізраїль, куди приїжджають багато міжнародних підприємців створювати там свою компанію. Ми поки що не навчилися на рівні держави. Хоча на рівні сектора ми постійно працюємо з міжнародними компаніями, щоб вони приїжджали в Україну, і разом будувати глобальні компанії звідси.

Показати ще новини
Радіо НВ
X