Як розібратися з ФГВФО

6 червня 2016, 15:07
Правові підстави для скасування рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про введення в банк тимчасової адміністрації або ліквідацію банку

З початку 2014 року понад сімдесят банків було виведено з вітчизняного ринку банківських послуг шляхом введення в банки спочатку тимчасової адміністрації, а в подальшому і ліквідації неблагонадійних банків.

Відео дня

Повноваження з виведення банку з ринку надані чинним законодавством України Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі – Фонд), на підставі відповідних рішень НБУ, вводить в банк тимчасову адміністрацію або починає ліквідацію банківської установи.

Керування поточною діяльністю Фонду здійснює виконавча дирекція Фонду.

Саме виконавча дирекція Фонду уповноважена вводити в проблемний банк тимчасову адміністрацію і звертатися до Національного банку України з пропозицією про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

При цьому керування діяльністю банку, укладення від його імені договорів і здійснення інших функцій покладається на уповноважену особу Фонду гарантування вкладів.

Слід враховувати, що визнання банку проблемним і введення в нього куратора від НБУ ще не означає, що банк не зможе відновити свої фінансові показники та свою діяльність. Навпаки, приклад низки банківських установ, наприклад банку «Надра», говорить про те, що це цілком можливо.

Чинне законодавство України встановило термін для визнання проблемного банку неплатоспроможним у 180 днів з дня визнання банку проблемним і встановило, що для визнання банку неплатоспроможним його фінансові показники мають бути нижчими, ніж установлені НБУ стандарти.

Якщо ж Фонд гарантування вкладів введе в банк тимчасову адміністрацію або ініціює ліквідацію банку до закінчення зазначених строків або ж за відсутності відхилень фінансових показників банків від встановлених вимог, таке рішення Фонду гарантування вкладів цілком успішно може бути оскаржене в судовому порядку. І варто сказати, що судова практика сформувалася таким чином, що суди стають на бік акціонерів банків, скасовуючи неправомірні рішення Фонду гарантування.

Також слід враховувати, що рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання банку неплатоспроможним приймається на підставі рішення Національного банку, а це означає, що у разі неправомірності рішення НБУ рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб також може бути визнане судом протиправним та скасоване.

Щоправда, скасування судом рішень НБУ та Фонду гарантування про визнання банку неплатоспроможним або його ліквідацію на практиці не перешкоджають повторним діям цих органів із виведенню банку з ринку.

Цей пробіл законодавства досі не врегульовано і на сьогодні розв'язується тільки повторним зверненням акціонерів банку до суду з вимогами про визнання неправомірними рішень Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Сподіваюся, що найближчим часом законодавець внесе відповідні поправки, які визнають імперативним строк до 180 днів для відновлення платоспроможності проблемним банком, а також врегулює можливості судового захисту прав акціонерів банків. Це буде сприяти як захисту інтересів вкладників і кредиторів банків, розвитку банківської системи, так і залученню нових інвесторів до України.

Показати ще новини
Радіо NV
X