Як повернути банк до життя
Слід сказати, що відновлення платоспроможності банків не є якоюсь утопією, а цілком реально.
Доцільність збереження банківської установи обумовлюється рядом факторів, серед яких – активи проблемного банку, його роздрібна мережа (філіали, відділення, банкомати), банківська ліцензія.
Існує декілька можливостей збереження банківської установи.
Так, якщо ще не розпочато процедуру ліквідації банку, власники суттєвої участі в ньому можуть збільшити статутний капітал, розробити та узгодити з Національним банком України план фінансового відновлення банку, збільшити показники його ліквідності шляхом дофінансування згідно плану фінансового відновлення та відновити діяльність банківської установи.
Якщо ж за час діяльності куратора Національного банку України та уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в банку не вдалося покращити фінансові показники та почалась ліквідаційна процедура, акціонери банку або інші особи, зацікавлені в збереженні активів банку можуть скористатися наступними механізмами: вивести активи банку в приймаючий банк, створити перехідний банк або ж викупити неплатоспроможний банк.
Реалізація передачі активів неплатоспроможного банку перехідному банку або викуп неплатоспроможного банку інвестором здійснюється за участі та в порядку затвердженому Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.
Так, виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів організовує відкритий конкурс з виведення неплатоспроможного банку з ринку, інформація про проведення та умови якого публікуються на спеціальній сторінці, створеній Фондом гарантування вкладів в мережі Інтернет, та повідомляє Національний банк України про наявність учасників, які бажають прийняти участь в такому конкурсі.
В свою чергу, Національний банк України перевіряє учасників конкурсу та їх пропозиції на предмет ефективності та реалістичності намірів з виведення неплатоспроможного банку з ринку та повідомляє Фонд гарантування вкладів про свої висновки за результатами перевірки.
З урахуванням наданої інформації Фонд гарантування вкладів розглядає конкурсні пропозиції та повідомляє учасникам конкурсу про результати, визначаючи можливість передачі активів банку або створення перехідного банку.
Якщо ж жодна з пропозицій учасників конкурсу не є прийнятною або жодної пропозиції не надійшло, Фонд гарантування вкладів ініціює ліквідацію банку.
Слід сказати, що на практиці проведення конкурсу з визначення можливого інвестора неплатоспроможного банку не завжди проводиться чесно та відкрито та існують зловживання з боку Національного банку України та Фонду гарантування вкладів, які необхідно усунути шляхом доопрацювання законодавства, однак, щонайменше, процедура можливого порятунку банку існує та можливість її реалізації може бути одним з останніх шансів вкладників та кредиторів неплатоспроможного банку на збереження своїх коштів, розміщених в такому банку.
