Як подолати рейдерство в Україні

12 травня 2017, 11:35
Численні звернення від компаній-членів Європейської Бізнес Асоціації підтверджують, що останнім часом активізувалися спроби рейдерського захоплення майна та корпоративних прав компаній

Зокрема, йдеться про дії в рамках процедур державної реєстрації, а не про силові захоплення.

Подібні рейдерські атаки стають все більш витонченими і юридично «підкованими», що, своєю чергою, вимагає від бізнесу серйозних ресурсів для захисту своїх законних прав. Наприклад, рейдери активно використовують неоднозначні судові рішення як підставу для перереєстрації майна чи корпоративних прав. При цьому мають місце відверті порушення процедур і законів, що є підставою для кримінального переслідування.

Відео дня

Грунтуючись на практиці звернень Асоціації в Комісію з державної реєстрації при Міністерстві юстиції України, всі наші скарги були розглянуті і незаконні дії нотаріусів чи державних реєстраторів були скасовані. Однак, це вже "хірургічне" втручання за фактом вчинення рейдерського захоплення. Важливіше говорити про запобігання рейдерству як такому.

Говорячи про превентивні заходи, Асоціація брала участь у розробці антирейдерського закону, який вже набув чинності і покликаний посилити чинні процедури і запобігати рейдерським захватам. Хоча закон сам по собі не є гарантією захисту прав власності. Він лише створює умови для захисту законних прав та є основою для притягнення до відповідальності порушників.

На жаль, трапляються приклади відвертого порушення процедур і законів, коли для рейдерів не існує перешкод у вигляді юридичних норм. У цьому випадку, звісно, дія має переходити до правоохоронних органів для притягнення до відповідальності таких осіб.

Експерти Асоціації продовжують працювати над удосконаленням законодавчої бази і пропонують такі варіанти змін до чинного законодавства для подальшої боротьби з рейдерськими захопленнями:

1. Введення у перелік підстав для відмови в державній реєстрації наявності спору між власниками, тобто «віндикаційного» позову. Він передбачає звернення до суду власника, який вважає себе правомірним, у разі неможливості доведення цього в законний спосіб. Такий механізм має створити перешкоду для рейдерів, оскільки будь-яка дія щодо законного власника вимагатиме звернення до суду й повідомлення власника про такий судовий процес.

2. Обов'язковий ідентифікатор майна, зокрема земельних ділянок, наприклад, за допомогою зазначення кадастрового номера, адреси та реєстраційного номера об'єкту нерухомості при поданні документів нотаріусу або державному реєстратору. Це дозволить уникнути випадків використання неоднозначних судових рішень, які не стосуються конкретних земельних ділянок з відповідними ідентифікаторами.

3. Здійснення державної реєстрації права власності на підставі рішення суду – тільки за заявою власника. Зараз же немає необхідності подання такої заяви, і судове рішення передбачає автоматичну реєстрацію права власності, що на практиці може бути не завжди законним через неоднозначні судові рішення. Щоб уникнути таких ситуацій, було би правильно проводити державну реєстрацію на підставі заяви та в результаті взаємодії з Єдиним державним реєстром судових рішень.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X