Як підвищити добробут українців

13 жовтня 2016, 12:01
На жаль, ми бачимо, що добробут українців в цілому впав. І це простежується в будь-яких показниках за останні кілька років. Особливо це простежується, починаючи з 2013 року, але можна вважати і з 1992 року. Будь-який показник ВВП, як його не рахуй, показав значне падіння

Наприклад, розглянемо девальвацію – курс долара виріс, а купівельна спроможність впала. Або подивимося на інфляцію, хоч зараз вона стабілізувалася, але показувала дуже негативні результати. Індексація зарплат і пенсій, а також ринкові доходи значно відстають від рівня інфляції за останні кілька років.

Відео дня

З огляду на це говорити про те, що економіка України розвивається і розростається, не можна. Зараз ми спостерігаємо падіння і скорочення виробництва, сервісів, послуг і товарів. Економіка України зайшла в досить глибоку кризу.

Втім, невелика макроекономічна стабілізація відбулася. Це означає, що в бюджеті є гроші. Це не 2013-14 роки, коли на рахунках казначейства не було грошей платити пенсії і зарплати. Це не 2014-15 роки, коли резервів у деякі моменти вистачало на 2-4 тижні імпорту. Сьогодні резерви стали більшими, в казначействі є гроші, бюджет виконується, хоча це й трохи нестабільно.

Україні поки що далеко до американської чи британської економіки, де є запас міцності, але про деяку стабілізацію говорити можна. Це, звичайно, добре, але поки ще рано говорити, що Україна повернулася до докризової позначки.

Саме тому добробут українців впав. Для цього є об'єктивні причини, які, насамперед, пов'язані з правлінням Януковича. Потім – з діями Росії. Але Україна рухається вперед. Доказ тому – згадана вище макроекономічна стабілізація. Чи є економічне зростання – велике питання, оскільки зростання ВВП на 1% за рік – це дуже мало, щоб вийти на докризовий стан.

При цьому, мені здається, що стиснувся середній клас в Україні. Доходи впали у всього населення – починаючи від пенсіонерів і закінчуючи олігархами. В Україні взагалі складно виділити середній клас. Наприклад, у США середнім класом вважаються люди, які заробляють $50-100 тис. за рік. В Україні така людина – це вже еліта.

Середній клас дуже важливий для будь-якої країни, це її захисник добробуту. Це люди, які достатньо незалежні і багаті для того, щоб мати незалежну точку зору, для того щоб бути зацікавленими в політичній активності, захисті цінностей, свободи, економічних свобод і добробуту. Це активні люди, які готові захищати свій статус у суспільстві.

А для того, щоб добробут українців виріс, треба, щоб вони створювали бізнес. Таким чином зростуть доходи. Люди повинні заробляти собі самі. На сьогодні більша частина населення або на пенсії, або навчається в університетах або школах, або працює на державу. Нам потрібно створити умови для людей, щоб кожен міг собі заробляти.

Українці повинні почати експериментувати. Але для того, щоб вони не боялися, потрібно створити умови, щоб у разі експериментального провалу у них не було фінансових втрат. Тобто потрібно робити інкубатори, різні освітні програми, як людина може перетворити своє хобі на бізнес. І потрібно розвивати цю культуру. Люди повинні знати, що можна своє хобі перетворити на гроші.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X