Як перемогти НБУ

27 травня 2016, 12:55
За останні кілька років по выдношенню до десятків банків Національним банком України була ініційована процедура виведення з ринку шляхом визнання банку неплатоспроможним та подальшої його ліквідації

Однак деякі банки категорично не погодилися з таким рішенням Нацбанку і вступили в судові процеси, спрямовані на скасування рішень НБУ про визнання банку неплатоспроможним або ліквідації банку.

Відео дня

Варто сказати, що основою введення в банк тимчасової адміністрації та подальшої ліквідації банку є визнання банку неплатоспроможним, що також здійснюється Національним банком України.

Безумовно, адміністративне обмеження платоспроможності і подальше виведення банків Національним банком України та Фондом гарантування вкладів фізичних осіб обмежує права акціонерів банків на отримання дивідендів, участь в управлінні справами банків, отримання частини майна банку у товарному або грошовому вигляді в разі ліквідації банку.

Національний банк України представляє собою центральний банк України, особливий центральний орган державного управління.

Одним з основних завдань Нацбанку є здійснення банківського регулювання і нагляду за діяльністю банків, що працюють на ринку. Головною метою банківського регулювання і нагляду є забезпечення безпеки та фінансової стабільності банківської системи, захист інтересів вкладників і кредиторів.

Визнання банку проблемним або неплатоспроможним є однією з форм банківського регулювання з боку Нацбанку, що застосовується у разі здійснення банком ризикової діяльності, що представляє загрозу інтересам вкладників та інших кредиторів, а також стабільності банківської системи в цілому.

При цьому Законом України «Про банки і банківську діяльність» встановлено обов'язок банку у термін до 180 днів привести свою діяльність у відповідність з вимогами законодавства та протягом семи днів з дня визнання проблемним повідомити НБУ про заходи, які передбачається вжити для відновлення платоспроможності банку.

На жаль, у чинному законодавстві України нечітко сформульований строк, що надається проблемним банкам на відновлення своєї платоспроможності. Так, Національний банк України вважає, що може ввести тимчасову адміністрацію в проблемний банк у будь-який момент. У той же час багато суддів погоджується з доводами вкладників про те, що банк може використовувати з метою свого відновлення 180 днів без обмежень. Така позиція підтверджується і багатьма рішеннями Європейського суду з прав людини.

Таким чином, підставою для визнання банку проблемним є здійснення ним ризикованої діяльності, що становить загрозу для вкладників та інших кредиторів банку, а підставою для визнання банку неплатоспроможним є не надання проблемним банком протягом семи днів з дня визнання банку проблемним плану відновлення платоспроможності або невиконання такого плану. При цьому на відновлення платоспроможності у банку є 180 днів. Порушення Національним банком України порядку та термінів визнання банку проблемним або неплатоспроможним дозволяє оскаржити відповідні рішення регулятора, що вже неодноразово успішно здійснювалося багатьма банками. Проте, існують проблеми з фактичним поверненням банку на ринок після скасування судом рішень Нацбанку про неплатоспроможність банків, але про це піде мова в іншій статті.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X