Як перемогти бідність
Ми спостерігаємо приріст реального товарообігу приблизно на 4% у 2016 році. Крім того, приріст реальних доходів населення склав близько 6% у другому кварталі, а реальні зарплати зросли на 15%
При цьому, якщо проводити паралелі з 2013 роком, то ми побачимо дуже сильне становище. За реальними доходами ми не дотягуємо приблизно на 18%, а реальні зарплати нижче на 11%.
Таким чином, ми бачимо поліпшення тільки у порівнянні з найнижчою точкою – 2015 роком. Але нам ще далеко до тих показників, які були до кризи.
З огляду на те, що ми бачимо зменшення середніх доходів населення, можна сказати про те, що якщо середній клас і зберіг свої позиції, то планка визначення цього класу істотно зменшилася. У будь-якому випадку середній дохід населення за останні три роки впав. І середній клас, яким би він не був, як і все населення України істотно постраждав від тих шокових ситуацій, які сталися.
Це і військова агресія, це і шок від того, що сталося на банківському ринку. Банкрутство деяких фінансових установ суттєво вплинуло на доходи. Крім того, населення зазнало валютного шоку. Адже перведення доходів в доларовий еквівалент суттєво зменшило доходи населення України, зокрема й середнього класу.
А для того, щоб поліпшити показники як середнього класу, так і всього населення України, очевидно, що потрібно якесь вливання інвестицій в країну. Тобто головним завданням зараз є істотне поліпшення інвестиційного клімату, залучення іноземного капіталу і більш ефективного залучення внутрішнього капіталу, зокрема через банківську систему.
Але для всього цього потрібно, по-перше, закінчити очищення нашої банківської системи, а по-друге, стимулювати зовнішні інвестиції. Найпростіший метод для залучення іноземного капіталу – це нарешті провести кілька вдалих і показових прикладів великої приватизації, які зможуть привернути увагу всього світу до України. Відповідно, це створить фундамент для того, щоб іноземні інвестиції ринулися в країну.