Як нотаріуси допомагають рейдерам

16 серпня 2016, 10:38
З початку 2016 року нотаріусам став доступний, на повних правах реєстратора, держреєстр прав на нерухоме майно. Це призвело до активізації рейдерських атак

Цього року все частіше в ЗМІ почала з'являтися інформація про резонансні рейдерські атаки на великий бізнес. Лише в липні шахраї намагалися заволодіти майном мережі супермаркетів "Novus" і банку UniCredit (Укрсоцбанк). Більш того, навіть наявність іноземних власників бізнесу ніяк не зупиняє рейдерів. Що говорити про український бізнес, на який систематично здійснюються сотні атак. За словами міністра юстиції Павла Петренка, тільки з початку 2016 року його відомство отримало 900 скарг про рейдерство.

Відео дня

Якщо раніше рейдерська атака, як правило, відбувалася при прямому сприянні представників держорганів різного рівня, то сьогодні ключова роль в "рейдерському захопленні" поступово переходить до "чорних нотаріусів". Сама держава істотно спростила життя рейдерам, сильно збільшивши права нотаріусів, але забувши подбати про збільшення їх відповідальності.

До речі, крім отримання прав реєстратора реєстру прав на нерухоме майно, нотаріуси тепер можуть виконувати функції реєстратора Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських об'єднань.

Беручи до уваги принцип екстериторіальності, який був введений, перелік послуг, які стало можливо отримати у будь-якого нотаріуса, став досить широкий.

Тобто, можна принести нотаріусу в місті Бердичів документи про зміну складу засновників НАК "Нафтогаз" або реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна на вулиці Хрещатик в Києві і нотаріус, в разі лише візуально-належного оформлення всіх паперів, зможе провести відповідні дії в реєстрах.

При цьому нотаріус зовсім не зобов'язаний перевіряти документи на справжність змісту, досить лише упевнитися в їх правильному оформленні та повному переліку документів. Так, були випадки, коли шахраї приносили рішення неіснуючих судів - але правильно оформлених візуально, і нотаріус вносив на їх підставі зміни, необхідні шахраям.

І що буде нотаріуса, якщо документи, які принесли нотаріуса, виявляться підробленими, а реєстраційну дію він вже на їх підставі провів?

Як показує практика - нічого. Навіть якщо ці рішення і записи будуть скасовані не їм, а суб'єктом, що здійснює нагляд - спеціальною комісією при Міністерстві юстиції України або судом.

Все тому що саме по собі скасування протиправного запису в реєстрі не тягне автоматичної відповідальності або навіть розгляду інциденту для нотаріуса.

Такий стан справ дозволяє нотаріусам "помилятися" і не сильно потім переживати за наслідки своїх помилок.

Ще можна придумати відмовку, що, мовляв, це не я робив, а хакери зламали комп'ютер або хтось вночі заліз в офіс нотаріуса і вніс ці неправомірні записи.

У приватних бесідах, багато нотаріусів не виключають недобросовісності деяких своїх колег. У Мін'юсті дотримуються аналогічної точки зору - чиновники звинувачують саме нечесних на руки нотаріусів. "Реєстр жодного разу не був зламаний. Він проходив стрес-тести незалежних компаній, і ті підтвердили його захищеність. Періодично заяви про злом роблять недобросовісні реєстратори або нотаріуси, які або самостійно внесли до реєстру неправдиву інформацію і цим порушили закон, або віддали свій ключ помічникам, що теж неприпустимо. А тепер вони намагаються виправдати свої дії технічним збоєм", - заявила перший заступник міністра юстиції Наталія Севостьянова.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Спеціальна комісія при Мін'юсті за півроку врятувала від рейдерського захоплення майно на 125 млрд. грн. "Реєстраційні дії скасовані, а нечисті на руку реєстратори позбавлені доступу до реєстру. Матеріали всіх таких справ ми передаємо до правоохоронних органів, які повинні притягнути до відповідальності не тільки виконавців, а й замовників таких дій", - розповідав міністр юстиції Павла Петренка на своїй facebook-сторінці на початку липня.

Практика справ моєї юридичної фірми щодо захисту інтересів в подібних випадках показує, що нотаріуси, навіть усвідомлюючи потім, що записи, внесені ними в реєстр, є протиправними - не скасовують ці записи самі, за рідкісним винятком.

Клієнту ж, для скасування цих записів, необхідно буде звертатися в Комісію з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації при Міністерстві юстиції України або до суду, що потребує додаткового часу, сил і витрат.

Дане положення справ не виглядають нормальним.

Логічним є, що за розширенням повноважень нотаріусів має слідувати посилення їх відповідальності, як механізму забезпечення законності дій.

Однак на практиці ситуація сталася половинчастою - повноваження їм розширили а відповідальність залишилася колишньою, без змін.

Учасники ринку виступають за необхідність введення автоматичної відповідальності нотаріуса в разі скасування його запису в реєстрі або хоча б розгляду, за результатом котрого має виноситися рішення з чітким переліком варіантів, причому всі вони повинні носити негативний характер, за шкалою від мінімального до максимального.

Логіка полягає в тому, що апріорі нотаріус винен, якщо його запис було скасовано, і він повинен нести негативні наслідки у зв'язку з цим. Але якщо ступінь його провини зовсім малий, то можна зробити мінімальну шкалу з попередження, енну кількість яких за певний період може нести вже більш серйозні негативні наслідки, аж до анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

Сподіваюся, що в законопроекті Мін'юсту, спрямованого на боротьбу з рейдерськими атаками, який незабаром він обіцяє подати в парламент, буде чітко прописана відповідальність державних реєстраторів і жорсткі покарання за вчинення правопорушень, а не розмиті формулювання, як заведено в більшості наших законів.

Показати ще новини
Радіо NV
X