Як МЕРТ хизується провалами

8 вересня 2016, 13:25
Рівень тіньової економіки зашкалює, а влада це демонструє як досягнення

Міністерство економічного розвитку і торгівлі випустило свої статистичні дані по розміру «тіньової» економіки України. Цей показник за підсумками першого кварталу 2016 року знизився до 41%. І у відсутності інших позитивних приводів, Мінекономрозвитку оцінило цей результат як позитивний.

Відео дня

Дійсно, порівнюючи з першим кварталом 2015 року, рівень «тіні» знизився на 5 процентних пунктів - з 46%.

Однак якщо подивитися на більш ранні дані, то стан справ сьогодні крім як жахливим і не назвеш. Навіть під час «злочинної влади», в 2011-13 рр. рівень неофіційної економіки перебував на значеннях 34-35%.

Різке зростання сталося в 2014-15 рр. Це пояснюється сильною девальвацією гривні, валютними обмеженнями НБУ, високою інфляцією, недоступністю кредитування для більшості підприємств, втратою частини територій і сильним ускладненням умов ведення бізнесу з Росією.

Втративши в одному місці, бізнес почав шукати компенсатори в іншому. Тому частина операцій була переведена в «тінь» - частково через бажання знизити витрати на податки, а почасти через валютні обмеження, коли у багатьох просто не залишилося іншого виходу, як переводити деякі розрахунки в готівкову форму, а також окупації частини території країни - вести з ними офіційні розрахунки дуже проблематично.

Частково зумівши адаптуватися до цих економічних шоків, бізнес вивів частину операцій з «тіні» в 2016 році. Але ні про яке істотне поліпшення бізнес-клімату поки мова не йде, показник тіньової економіки просто почав повертатися до звичних значень.

Поки нічим, крім зниження розміру ЄСВ, що дійсно може привести до детінізації економіки, похвалитися влада не може. Все інше - це наслідок загальної стабілізації економіки, а не радикальних реформ в країні.

Однак треба розуміти, що повної відсутності тіньової економіки домогтися неможливо - завжди певний бізнес не буде легальним (торгівля наркотиками, зброєю та ін.). Середній рівень «тіні» по країнах ЄС становить близько 18-20%. І ми зможемо досить швидко досягти цього рівня, якщо просто дійсно почнемо боротися з корупцією.

Без цього через рік показник України знову повернеться до звичних 35%, а влада відрапортує про «економічні реформи, що спростили життя бізнесу».

Показати ще новини
Радіо НВ
X