Як краще боротися з брудними грошами

31 жовтня 2016, 15:37
Діючі норми з ефективного інструменту фільтрації нечистих на руку ділків перетворилися в бюрократичну

На початку літа банки звернулися до парламенту з проханням внести правки до чинного закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення». У представленому на розгляд депутатам проекті закону, який отримав № 4960, пропонується збільшити суму за операціями клієнтів, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу.

Відео дня

Така ініціатива банкірів, які об'єдналися в НАБУ, продиктована бажанням гармонізувати наше законодавство з міжнародними стандартами хоча б в частині відповідності граничної суми, операції на яку в обов'язковому порядку повинні перевірятися. Сьогодні ця сума в Україні встановлена на рівні 150 тис. грн. У той же час міжнародна група розробки фінансових заходів по боротьбі з відмиванням грошей (FATF) рекомендує використовувати поріг, еквівалентний 15 тис. євро. Щоб хоч трохи наблизити вітчизняний фінансовий ринок до цього показника, розроблений нами і низкою депутатів законопроект передбачає збільшення цієї суми до 250 тис. грн., що на сьогоднішній день становить трохи менше 10 тис. доларів США або 8,3 тис. євро.

В українських реаліях, послуга фінансового моніторингу в банківській сфері з'явилася порівняно недавно і, на відміну від зарубіжжя, багато перевірок проводиться вручну. І в цьому полягає основна проблема. За 2015 рік у Держфінмоніторинг було подано 4,392 млн. повідомлень про фінансові операції. Лише за 9 місяців 2016 року їхня кількість вже склала 4,368 млн. таких операцій. Незважаючи на те, що банки постійно розширюють свої департаменти з фінансового моніторингу новими співробітниками, впоратися, зі зростаючими оборотами стає все складніше. Через що збільшується ризик, що через зростаючу кількість, постраждає якість таких перевірок.

Також законопроект №4960 пропонує оптимізувати кількість критеріїв, що застосовуються до фінансових операцій, що дозволить підвищити ефективність системи боротьби з легалізацією доходів в Україні. Наприклад, ми вважаємо за доцільне термін «близькі особи» виділити як окремий елемент. Оскільки його поняття і перелік таких осіб є набагато ширшим, ніж наведений в законі. І він більше відповідає значенню «близькі особи», описаного в іншому законі - «Про протидію корупції». У той же час термін «пов'язані особи» ми пропонуємо виписати відповідно до рекомендацій FATF.

В цілому, ми просимо депутатів не вигадувати велосипед і прийняти норми, які дозволять автоматизувати процес фінансового моніторингу та налагодити ефективну взаємодію з міжнародними структурами по боротьбі з корупцією та відмиванням нелегальних доходів. А це означає зменшити загальну кількість ознак з 17 до 8, а для банків - з 14 до 5. Хоча, МВФ рекомендує відносити до обов'язкового фінансового моніторингу взагалі лише 2 види операцій: всі перекази коштів за кордон та операції з ризиковими країнами.

В якості останнього аргументу на користь ЗПУ № 4960 скажу, що запропоновані зміни повністю відповідають затвердженій урядом Стратегії, яка передбачає оптимізацію кількості ознак обов'язкового фінансового моніторингу з метою представлення інформації до Держфінмоніторингу в автоматичному режимі.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X