Як біоритми впливають на роботу

23 березня 2017, 08:01
Світ знає таких відомих «жайворонків», як Маргарет Тетчер, Джордж Буш, Наполеон Бонапарт, Ернест Хемінгуей, Анна Вінтур

Не менш відомими є «сови» — Чарльз Дарвін, Вінстон Черчилль, Марсель Пруст, Том Лехман. Майже кожен з нас може зарахувати себе до якогось із типів, виходячи з особливостей свого біологічного ритму, – до жайворонків, сов, голубів. Експерти Міжнародного кадрового порталу hh.ua вирішили розібратися, яким чином біоритм людини позначається на її роботі.

Відео дня

Біологічний ритм безпосередньо впливає на самопочуття і працездатність, а також на фізичну, інтелектуальну та емоційну активність людини. На це варто зважати під час налагодження робочого графіку як роботодавцям, так і пошукачам. Тим паче, що більшість людей чітко відчувають особливості своєї активності протягом доби (свій хронотип).

Найвідомішою є класифікація хронотипів людини за Г. Хільдебрандтом — поділ на три типи: ранковий (жайворонок), денний (голуб) і вечірній (сова). До речі, за статистикою більшості психологів-дослідників із різних країн світу, близько 33% населення Землі є совами, 16% — жайворонки і 51% — голуби. Більшість людей належать до змішаних хронотипів. Серед жінок значно більший відсоток чистих типів, ніж серед чоловіків.

У деяких країнах питання біоритму людини виведене на високий рівень. Роботодавці тестують своїх співробітників щодо хронотипів для оптимізації робочого процесу. Це дозволяє, наприклад, знизити до максимуму кількість нещасних випадків на виробництві у нічні зміни, якщо у цей період працюватиме сова, і у ранкові — поклавши відповідальність за процес на жайворонка. В ізраїльській армії одним із обов’язкових пунктів особистої справи новобранця є опис його біологічного ритму.

Наші біоритми — закладений у ДНК природний годинник, який починає свій хід у момент народження і діє на клітинному, організмовому та інших рівнях. Вимагати від жайворонка активності вночі, а від сови — зранку, звичайно, можна, але ці спроби, швидше за все, принесуть мало користі.

Історично склалося так, що ринок праці завжди був налаштований під жайворонків. Голубам теж без особливих клопотів вдавалося знайти собі зручне місце. Совам пощастило трохи менше, бо більша частина робочих місць вимагали активного включення в роботу із самого ранку. Сьогодні ж ринок праці зазнає змін, набувають популярності альтернативні форми зайнятості: фріланс, позмінна робота, аутсорсинг тощо. Відтак у представників кожного хронотипу є можливість реалізувати свій потенціал та отримувати заслужений заробіток.

А якщо складається так, що ані в керівників, ані у співробітників немає можливості змінити робочий розклад із врахуванням біологічних ритмів, то:

- жайворонкам краще бути задіяними в робочих процесах з основним завантаженням у першій половині дня;

- сови показують кращий результат у вечірній період;

- голуби працездатні протягом усього робочого дня.

Під час пошуку роботи своєї мрії звертайте увагу на графік, вимоги посадової інструкції, коло своїх обов’язків, і неодмінно зіставляйте отриману інформацію зі своїм «біологічним годинником», а також з готовністю корегувати хід останнього за умови відповідної мотивації (кар’єрне зростання, висока заробітна плата, можливість реалізувати власні проекти).

Добре було б, аби й роботодавці, запрошуючи на роботу співробітників, зважали на те, хто саме до них прийшов. Щоби не поспішали з раннього ранку вимагати від сови продуктивності, позаяк пік її інтелектуальної активності припадає на другу половину дня, а ввечері не чекали від жайворонка генерації ідей, адже його активний час — ранок.

Однак запорукою хорошого та результативного робочого дня представника будь-якого хронотипу є зацікавленість та вмотивованість у роботі й зорієнтованість на результат. Адже важливо за будь-яких умов залишатися професіоналом своєї справи.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X