Як інтернет-пірати крадуть ваші доходи

18 травня 2016, 16:17
За умов інформаційного суспільства та інноваційної економіки знання та нематеріальні активи стають провідним інструментом розвитку

Передові країни світу переходять на креативну економіку та економіку знань, у ВВП яких частка інтелектуальної власності та патентів наближається до 50% від загального ВВП країни. Трансформація розвинених економік в Індустрію 4.0 ще більше посилить роль нематеріальних активів і роль кваліфікованих людських ресурсів в економічній конкуренції країн. Природним чином слід очікувати й на еволюцію законодавчого поля, яке буде в змозі охороняти і захищати об'єкти інтелектуальної власності, що потребують таких самих захисту й охорони, як і решта об'єктів. Мета законопроекту №4629 - удосконалити захист об'єктів інтелектуальної власності в Інтернеті, або простіше кажучи - ефективно протидіяти інтернет-піратству.

Відео дня

Тема боротьби з інтернет-піратством абсолютно не нова, понад п'ять років йшла гаряча дискусія між суб'єктами цього поля, яка закінчувалася клінчем, зайвими теревенями, демагогією, блокуванням і різного роду відстрочками та перенесеннями.

Як результат:

- Україна в лідерах з інтернет-піратства протягом останніх 5 років;

- абсолютна відсутність культури поваги до об'єктів інтелектуальної власності (особливо в Інтернеті);

- сформована суспільна свідомість не готова розлучатися із «шарою»;

- гравці, яким це вигідно, не хочуть розлучатися з мільйонами доларів, які вони заробляють на вашій жадібності;

- і оскільки «верховенство» права у нас коштує дешевше, ніж навіть у сусідній окупаційній державі, то пірати приїхали до нас на постій з країн близького зарубіжжя.

У країну, в якій не поважають, не захищають, не охороняють власність будь-якої форми, НІХТО і НІКОЛИ інвестувати не буде! І ніякої інноваційної та креативної економіки ми не побудуємо. І це найголовніший наслідок. Ми перетворюємося на острів піратів, де «Грабуй награбоване!» - це основний закон джунглів...

Галас, що здійнявся навколо цього законопроекту, вкотре підтверджує, що тема гостра, тема важлива і від того, як Україна впорається з цією проблемою, без перебільшення залежить наше з вами майбутнє і наш з вами економічний добробут.

ГРАВЦІ

Створення, доставка та зберігання контенту – процес, у якому задіяно багато суб'єктів: автори, виробники контенту, правовласники, провайдери, власники сайтів, хостери, користувачі. Саме наявність такого великого числа інтересантів практично позбавляє можливості знайти спільний знаменник і створити ідеальне регуляторне поле. Таким чином, між користувачем і виробником контенту існує цілий логістичний інтернет-ланцюжок. Тому на такій звивистій доріжці у недоброзичливців і виникає невблаганна тяга заробити на чужому.

КОМУ ЦЕ ВИГІДНО? або ХТО ЗАРОБЛЯЄ НА ІНТЕРНЕТ-ПІРАТСТВІ?

Заробляють усі, крім правовласника: користувачі економлять, використовуючи піратські ресурси для доступу до чужого, власники піратських сайтів отримують дохід від реклами/переглядів і платного доступу до чужого, хостери розміщують гігантських розмірів ресурси і заробляють на зберіганні чужого, інтернет-провайдери заробляють на передачі чужого... І тільки автор несе збитки за створення свого.

Розмір заробітків тільки піратських сайтів на рекламі обчислюється мільйонами доларів на рік. І невипадково власник піратських сайтів і великого хостингу, не соромлячись навіть присутності експертів з Євросоюзу, кричав у запалі на одній із зустрічей, що він купуватиме депутатів, щоб завалити всі законопроекти, спрямовані на боротьбу з інтернет-піратством.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Найсумніше, що нам з вами прямо за методами Росії та Кисельова нав'язують і формують думки, що так робити, тобто неправомірно користуватися чужим - це норма і це природно. Тому поява заборони на «нормальне та звичне» викликає очікуваний спротив і неприйняття. Користувача втягують і, по суті, роблять співучасником. Користувачі - це ж ще й виборці, тому до процесу захисту права користувача красти підключаються депутати, купуються юристи й утримуються цілі фірми, що захищають «юридичні» інтереси таких піратських сайтів. А на виході ми отримуємо багаторівневе, багатолике лобі та кругову поруку.

ХТО ПРОТИ ЗМІН?

Природно, проти будуть ті, хто втрачає. Втрачає клієнтів, відвідувачів, трафік, обсяги і, як наслідок, багатомільйонні доходи. Очевидними стають подальші спроби затягнути процес реформування, відкласти ще на кілька рочків під різними приводами. А потім знову і знову, і так Україна перетвориться на справжню інтернет-Тортугу, куди зі всього світу будуть тягнутися пірати та примножувати свої капітали за рахунок чужого. Одним з «передових» і витончених за цинізмом аргументів опонентів законопроекту є ризик обмеження свободи в Інтернеті. Під цим гаслом проводять паралелі із законами 16 січня 2014 року, кивають на російський досвід керування та цензури інтернету і всіляко лякають і жахають громадськість. Ще одним аргументом є недотримання інтересів національного бізнесу, а заразом й інтересів держави. Перепрошую, але якщо бізнес збудовано на неправомірному використанні чужого (читай краденого), то чи не є таке потурання держави прямим заступництвом правопорушень?

ЩО НОВОГО ОЧІКУЄМО ВІД З/П №4629

Одне з головних нововведень - це досудове врегулювання й усунення порушень (розміщення нелегального контенту в Інтернеті). Принцип Notice and take down system, тобто видалення за заявкою правовласника, є загальноприйнятою світовою практикою і зобов'язує власника сайту та хостинг-провайдера протягом обмеженого часу закрити доступ до конкретного нелегального контенту – файлу, посилання, зображення. При цьому в проекті Закону немає вимог закривати весь ресурс або сайт, як вам розповідають. Достатньо лише видалити/заблокувати нелегально розміщений контент.

Навіщо необхідне досудове врегулювання? Щоб діяти оперативно. Скопіювати або перемістити на інший ресурс часу багато не треба, контент має властивість некеровано поширюватися. Тому що швидше будуть вжиті заходи, то вищі шанси мінімізувати наслідки правопорушення. Зараз діє норма щодо блокування контенту лише за результатами судового розгляду, і часто все це перетворюється на довгу, а іноді й нескінченну історію.

Крім усього законопроект пропонує посилити відповідальність за порушення авторських прав в інтернеті. Що є логічним, оскільки блокування на одному сайті та «спливання» контенту на іншому може перетворитися на нескінченну гру без наслідків, в якій де-юре всі дотримане, але де-факто порушення тривають.

ЯК РЕГУЛЮЮТЬ ЄВРОПА Й АМЕРИКА?

Найбільші соціальні мережі - Facebook, YouTube - працюють саме за принципом Notice and take down system і за заявкою правовласника видаляють або блокують нелегально розміщений контент.

У Франції, Великій Британії, Нідерландах і багатьох інших країнах ЄС користувачі, які нелегально завантажують контент, спочатку отримують попереджувальні повідомлення. Якщо це не подіяло і випадки завантажень піратського контенту повторюються, інтернет-провайдер зобов'язаний спочатку обмежити швидкість доступу в інтернет або повністю закрити доступ.

У США інтернет-провайдер, який зафіксував факт незаконного завантаження контенту користувачем, надсилає користувачеві до 6 попереджень, в яких повідомляє про факти порушень авторських прав та про можливі штрафи, після чого, як у Європі, застосовуються санкції у вигляді зниження швидкості доступу в Інтернет або повного відключення від мережі Інтернет.

Україна, підписавши Угоду про Асоціацію з Євросоюзом, взяла на себе зобов'язання привести законодавство у відповідність до європейських норм. Мінімальні вимоги саме і полягають у застосуванні досудового врегулювання спорів у разі порушення авторських прав в Інтернеті та впровадженні системи Notice and take down.

Ось і виходить, що ті, хто проти цих норм і цього законопроекту щодо боротьби з інтернет-піратством, – саме вони тягнуть всіх нас назад, у корупційне минуле часів Віктора Януковича і безпросвітний грабіж.

І ЩЕ ПЛЮСИ...

Не кажучи про іміджеві надбання України та очікуване зменшення обсягу нелегального контенту, що навіть у разі 10% зниження піратства приносить мільйони доларів до бюджету, ще варто розраховувати на появу нового ринку легального контенту. А отже, і нових робочих місць. Як результат зросте якість і кількість вітчизняного медіаконтенту (зокрема кіно), почнуть з'являтися паростки креативної економіки, в якій кожен зможе реалізувати свої творчі та інтелектуальні здібності.

Почне формуватися культура поваги до інтелектуальної власності, повага до чужої власності, повага до інших, а отже, і до самих себе.

Ставки в цій грі великі, «пірати» і ті, кому вигідно на цьому заробляти, не гребуватимуть нічим. Тому перш ніж огульно вірити аргументам на захист статусу-кво, вірити безглуздим звинуваченням і аргументам проти законопроектів, спрямованих на боротьбу з інтернет-піратством, – завжди думайте: а кому це вигідно?

Якщо ви думаєте, що це вигідно вам як користувачу – то ви глибоко помиляєтеся. Вам нахабно залазять в кишеню й у піратській Україні ви недоотримуєте в зарплатах в рази більше, ніж нібито заощаджуєте на «шаровому» піратському фільмі...

Показати ще новини
Радіо NV
X