Індустрія 4.0. та Україна

19 вересня 2016, 08:50
Очевидним фактом сьогодення є поступове становлення Індустрії 4.0 в розвинених країнах. Україна теж вступає в еру технологічної революції

Індустрія 4.0 як парадигма майбутнього вже сьогодні формує основні мейнстріми: робототехніка, штучний інтелект, інтернет речей, висока персоніфікація кінцевих товарів і послуг, кібернетизація рутинних операцій і т. д. Практично всі висхідні (крива Гартнера) технології мають безпосереднє відношення до Індустрії 4.0, а це горизонт 5-10 років.

Відео дня

Базисом в цих напрямках є комп'ютерна інженерія та програмування. Хороша новина - для успіху в Індустрії 4.0 важлива не сировина (вуглеводні), а знання та інтелект. Багатство країн в майбутньому залежатиме не від нафти і газу, а від кількості і якості інженерів і вчених.

Індустрія 4.0 переверне наше уявлення про бізнес, про виробництво. З чим Україна вступає в нову технологічну еру? Насправді потенційно сильних позицій не так вже й багато, можна виділити:

  • Зростаюча ІТ екосистема
  • Поки ще непогана базова технічна освіта

Чи можливо з такими початковими умовами зайняти своє почесне місце в економіці майбутнього? Очевидно, що ні. Рано чи пізно, якщо нічого не зміниться, фахівці зі зрозумілих причин просто виїдуть, а освіта в сьогоднішньому вигляді перестане задовольняти потреби ринку. Не можна бути статичним в динамічному світі. Необхідно вирішення системних проблем.

Хороша новина - для успіху в Індустрії 4.0 важлива не сировина (вуглеводні), а знання та інтелект.

Декілька слів про найгірший сценарій: як може виглядати аутсайдер в епоху Індустрії 4.0. Для цього дещо згадаємо. Індустрія 1.0 – парові машини, аутсайдери – сировинні придатки і колонії. Індустрія 2.0 – електрика, аутсайдери – сировинні придатки і колонії. Індустрія 3.0 – комп'ютеризація, аутсайдери – сировинні придатки і зони соціальної нестабільності. Лише на кожному з етапів змінювалася сировина від дерева і вугілля на нафту і газ. В індустрії 4.0 аутсайдер може стати сировинним придатком, може стати екологічною зоною відчуження (відходи кудись треба дівати), великим городом і т. п. Маленьке доповнення: в індустрії 4.0 сировиною будуть не тільки викопні матеріали, але також і код. Що робити? Якщо говорити в контексті необхідних і достатніх умов, то до необхідних варто віднести:

1. Верховенство права. Так, закони повинні виконуватися і працювати. Правоохоронна система як обслуговуюча сервісна ланка повинна стати а) ефективною б)непомітною. Верховенство права повинно поширюватися не тільки на природні соціальні та економічні відносини, але й ефективно працювати у сфері інтелектуальної власності. Інтелектуальна власність – це приватна власність в Індустрії 4.0.

2. Освіта. Вона повинна стати фундаментом зростання. Україна має глибокі історичні традиції в освіті, але цього мало. Вища школа повинна стати ефективним комунікатором між теорією і практикою. Важливим завданням є уникнути надмірної гуманітаризації. Країні потрібні інженери, математики, фізики, хіміки.

3. Інвест-клімат повинен стати привабливим. А, отже, повинні бути вирішені базові питання: корупція, податки, фінанси і т. д.

4. Інноваційна екосистема. Необхідні умови для творчості і для реалізації ідей. Індустрія 4.0. - це ера творчості, ера творення та створення і для успіху держава повинна володіти екосистемою, в межах якої хотілося б не тільки генерувати ідеї, але також їх успішно втілювати.

Це завдання державного рівня. Хороша новина – частина з цих задач у процесі рішення (реформа інтелектуальної власності, відкриття НТО). Але багато чого ще належить зробити. Тільки від нас з вами залежить наш успіх у новій технологічній ері.

«Цифрова трансформація бізнесу»

Тема цифрової трансформації бізнесу актуальна вже як 20 років, з часу впровадження перших ЕОМ на виробництвах. Тема давня, і тим не менш, не втратила своєї актуальності. Пояснення просте. Трансформація - це процес. Процес постійної адаптації методів і способів ведення бізнесу в залежності від рівня розвиненості цифрових технологій.

В індустрії 4.0 аутсайдер може стати сировинним придатком, може стати екологічною зоною відчуження, великим городом і т.п

Цифрова трансформація бізнесу – це не одномоментний акт, а тривалий процес, метою якого є оптимізація виробництв, бізнес-процесів для збільшення конкурентоспроможності товарів і послуг. В наші дні це безальтернативна завдання. Поступова оцифровка бізнес процесів, перехід на електронний документообіг, впровадження систем управління клієнтами, впровадження глибокої аналітики, машинного навчання, штучного інтелекту, інтернету речей і багато іншого. Це все є перші дзвіночки індустрії 4.0. Ті, хто хоче залишатися в 2.0 і 3.0, можуть не поспішати. Індустрія 4.0, крім усього іншого, включає в себе так звану таргетинговану персоналізацію кінцевої пропозиції. Тобто все йде до того, що кожна одиниця продукту чи послуги буде унікальною і відповідати точковій потребі конкретного клієнта. Аналіз поведінки, прогнозування практично неможливі без аналізу великих даних. Індустрія 4.0 змінить не тільки бізнес, але і моделі споживання.

«Трохи про аутсорс»

В першу чергу треба віддати належне аутсорсиноговому програмуванню. Безумовним є той факт, що, починаючи з середини двотисячних, цей напрямок зміг акумулювати навколо себе величезну кількість висококваліфікованих фахівців і тим самим зберіг і примножив інтелектуальний капітал країни. Думаю, наші нащадки зможуть належним чином оцінити цей момент. Завдяки аутсорсерам сьогодні ми займаємо лідируючі позиції по ІТ рейтингам у Східній Європі.

Так, існує критика аутсорсерів. В докір ставиться експорт коду, інкорпорація не в Україні, формування доданої вартості та сплата податків за кордоном. Аутсорсингове програмування необхідно розглядати як початкову фазу еволюції ІТ в бік продуктових компаній. Трансформація аутсорсингової компанії в продуктову - дуже дискусійне питання.

Важливо озвучити ваше бачення, що необхідно системно змінити, щоб з'являлося більше продуктових компаній? Чим конкретно може допомогти держава? Програмісти - це відмінна самоорганізована система. Соціальна мобільність, відкриті погляди, активна життєва позиція. Все це є суть тієї соціальної основи, яка може змінити нашу країну, стати базисом нового середнього класу. Тому нам не байдужі Ваші болі. І з пройдешнім днем програміста вас.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X