Хто хоче стати банкіром?

20 травня 2016, 12:41
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Колись на запитання "Ким ви хочете бути?" радянські діти майже хором відповідали: "космонавтом"

Нещодавно хоча б один з учасників такого опитуваня обов'язково сказав би: "банкіром". Звичайно, дитячі уявлення "банк = багатство" дуже далекі від справжньої дійсності. Навіть дорослим, для яких банк – це установа, в котрої "грошей забагато", підпадають під вплив стереотипу щодо цієї професії: навколо гроші-гроші-гроші, робити нічого не потрібно, така собі елітна каста "білих комірців". Солідність в поєднанні з високою зарплатою, престижне авто і наявність квартири стали збірним образом успішного фінансиста. Реалії зазвичай зовсім інші. За даними соціологів, фінансисти, як правило, належать до класичних трудоголіків, які надовго затримуються на роботі, досить часто працюють у вихідні, відпочивають лише 10 днів на рік (ну, може двічі по 10), щодня перебувають у стані стресу, оскільки психологічно достатньо складно працювати з чужими грошима і нести за них відповідальність.

Відео дня

Коли я тільки-но почав працювати у банку, фінансисти асоціювалися з таким собі бухгалтером з рахівницею і у нарукавниках. Потім прийшли нові технології, і саме українські банкіри опинилися на передовій, прагнучи стати інноваційнішими. Професія за досить невеликий термін існування незалежної банківської системи встигла змінити кілька амплуа, асоціюючись (до речі, абсолютно справедливо!) з інтелігентними інтелектуалами, людьми, котрі мають креативне мислення і високі моральні цінності. При цьому мало хто замислювався над тим, що, стоячи біля витоків становлення фінансової системи, колишній економіст (підприємець, чиновник) повинен був володіти фантастичною енергією, помноженою на знання і цілодобову працьовитість, віру в свою справу і здатність навчатися всьому і у всіх щомиті.

Ідеального шляху у професію "фінансист" не існує. Безумовно, профільна освіта дає змогу розпочати кар'єру у цій галузі, але вона зовсім не надає гарантій успіху у довгостроковій перспективі (втім, як і в будь-якій іншій професії). Так, на Заході досить поширені приклади, коли успішними банкірами стають люди з технічною або природньо-науковою освітою. Це логічно: фінансист – професія досить структурована і тут потрібні навички аналізу, алгоритмізація мислення. І головне: розуміння і прийняття певної культури організації справи і корпоративних відносин. Банк – це не той бізнес, де можна, образно кажучи, куховарити лише на власній корпоративній кухні. Вміння одержувати прибуток – це важливий аспект, але не ключовий, бо істинний фінансист отримує цей прибуток насамперед для розвитку, тобто інвестує майбутнє. І як свідчать висловлювання багатьох відомих фінансистів, зокрема Девіда Рокфеллера, саме це робить людину банкіром. Адже справжній банк, на думку всесвітньо відомого фінансиста, не створюють, аби принести прибуток сьогодні або завтра, або навіть протягом 40 років. Банк – це те, що створюється на століття. Гадаємо, саме тут і лежить межа між банкіром і будь-яким іншим бізнесменом, який може собі дозволити діяти за принципом "тут і зараз". Справжній банкір так мислити не може.

Що характерно для професії фінансиста? Бути впевненим, що ця професія вам потрібна, та уявляти, чим доведеться жертвувати для успішної самореалізації і бути готовим до цього. Знати, що за успіх доведеться платити. Сьогодні на ринок знову повертається авантюризм 90-х, і грамотний банкір повинен максимально лояльно поєднувати інтереси клієнтів банку та його власників, бути не тільки ентузіастом своєї справи, а й системно мислити. І головне – не втрачати моральних цінностей та людських якостей, особливо зараз, за кризових умов, коли змінено пріоритети, коли законодавче і нормативне чинне поле деінде просто голе, коли всі проблеми економіки і соціуму стали вважатися провиною безпосередньо банкірів. Когось це зробило принциповішим, когось жорсткішим, проте незалежно від ситуації банкір повинен мати твердий характер і вміти об'єктивно розглядати будь-яке питання. А ще – бути відповідальним і морально стійким, мати фантастичну працелюбність і бажання вчитися аж до самої пенсії.

Гадаю, молоде покоління колег допоможе зламати тренд негативу стосовно професії фінансиста, а досвідчена гвардія вітчизняних банкірів — передати їм всі знання і навички, бо має таке антикризове стажування, якого не мають жодні фінансисти у найрозвинутіших країнах світу. Адже сама криза стала тим середовищем, де загартовуються справжні професіонали! Пройде певний час, і статистики ретельно підсумують наслідки цієї кризи. Цифри багато про що скажуть, але, на жаль, не дадуть змоги передати той моральний фон і психологічний тиск, в яких доводилося працювати нам, які так само, як і клієнти банку, переживають за гроші, котрі їм довірили.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X