Гектари в онлайн

25 червня 2018, 21:07

Спочатку історія з нещодавньої практики, яка пояснює, навіщо взагалі переводити неповоротку, зарегульовану і, в принципі, вже й так непогано працюючу махину, як земельні аукціони, в електронний формат.

Отже, громадянин Н. мав у своєму розпорядженні певною, не захмарною сумою відносно вільних коштів і вирішив вкласти їх у садівництво. Не останню роль в ухваленні цього рішення відіграла наявність державної підтримки – як відомо, цього року саджанці можна отримати фактично безкоштовно, держава компенсує 70% їхньої вартості. Рідкісний успіх. Громадянин Н. почав вибирати земельну ділянку недалеко від столиці (сам він киянин і вирішив подбати про майбутню логістику заздалегідь) і йому пощастило вдруге. У Чернігівській області на торги виставили дуже підходящу йому землю загальною площею 32 гектари. Земля була державною, тому варіант покупки виключався, проте для довгострокових проектів пропонувався цілком прийнятний варіант довгострокової оренди. Він вирішив, що йому підходить. Після цього везіння закінчилося і почалося ходіння по муках: громадянин Н. узяв форму для участі в аукціоні, зібрав пакет документів, відвіз їх до Чернігова, потім з'їздив туди повторно, коли з'ясувалося, що одного документа не вистачає, сходив у банк і оплатив внесок, узяв спеціально завірену довідку про цю оплату... у "день Ч" з огляду на причини особистого характеру він не зміг прибути на торги.

Відео дня

У світі, де можна за океаном купити iPod, оплатити БігМак за допомогою AppleWatch, зробити віртуальну екскурсію по Лувру, для придбання земельної ділянки потрібно особисто з'явитися в строго призначений час, у визначений день, у чітко обумовлене місце. Те, що всі ці параметри можуть бути некомфортними або взагалі не придатними для потенційного покупця, до уваги не береться. Моралі в цій історії немає, але вона показова.

Фізична нездатність прибути на аукціон – це лише один з ризиків, з якими міг зіткнутися потенційний орендар. Є висока ймовірність того, що 32 гектари землі, які значаться формально вільними, давно й успішно (але неофіційно) обробляються і засіяні пшеницею, для господаря якої легальний орендар – небажаний гість. Щоб уникнути зустрічі, в аукціоні бере участь підставний учасник, який незважаючи на економічним сенсом, за найзахмарнішими ставками виграє торги і... відмовляється вносити гроші. Так, він заплатить штраф, але ділянка знову виявиться офіційно вільною. Місцеві бюджети при цьому втратять значні надходження (в окремих областях порядок цифр – 10 млн гривень+ на рік), на які можливо дуже розраховували сільради, але учасників схеми це мало хвилює.

Переведення земельних торгів в онлайн зніме якщо не всі, то більшість такиих питань.

Самі по собі аукціони, навіть традиційного формату, зробили революцію в земельній сфері. Протягом трьох років було змінено парадигму «державна земля=дешева земля» на прямо протилежну. Якщо ще у 2014 році більше ніж 75% договорів оренди на держземлі були укладені на 49 років і під 3% (тобто задарма), то за підсумками 2017 року середня орендна ставка становила 14,73% і є випадки, коли під час торгів вона сягає позначки понад 100%. Надходження до місцевих бюджетів зросли утричі – з 38,4 млн грн у 2015 році до 118,7 млн ​​грн минулого року.

Але якщо аукціони – це революція, то електронні аукціони – це технічна революція. Вона дасть можливість привнести технології у консервативну сферу і, як це завжди буває в таких випадках, – збільшити ефективність, швидкість і зручність користувачів системою. Уряд минулого тижня вдосконалив параметри пілотного проекту щодо запуску онлайн-торгів землею і дозволив використовувати зовнішні майданчики для їх проведення. Це дасть змогу не винаходити велосипед, а скористатися вже готовою інфраструктурою діючих майданчиків. Першим таким майданчиком стала вже відкатана система ProZorro.Продажі. Після певного технічного калібрування, на яке знадобиться не більше двох місяців, ми зможемо запустити земельні торги в онлайн. Я переконаний, що ефект ми побачимо до кінця року. Він виразиться у зростанні середньої кількості претендентів на лот (зараз – 3,1), зростання середньої кількості кроків в торгах (зараз - 8), зростанні орендних ставок за підсумками торгів (зараз щонайбільше – 880%, але навіть такий немислимий показник, вірю, не межа) і збільшенні доходів місцевих бюджетів. І найголовніше – потенційний інвестор зможе здійснити операцію без тимчасових витрат, без непотрібної логістики, як і слід людині з XXI століття. Впевнений, що серед цих інвесторів буде і майбутній садівник – громадянин Н.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X