Гордіїв вузол реформ

15 серпня 2016, 09:00
Для України сьогодні вкрай важливі економічні реформи. І для армії, і для пенсіонерів

Армія потребує модернізації і вимагає подвоєння бюджету, хоча напевно самі генерали не знають, скільки грошей їм потрібно. Багато потрібно! І пенсіонерам не можна платити сьогодні по 1000 грн.

Відео дня

І здається, що не можна знижувати податки, щоб не знизити надходження до бюджету. Але на ці граблі ми вже наступали. Весь 2015 рік мадам Яресько-Макєєва розповідала нам, що у Швеції такі самі податки, і що.... Результат - 161 місце з економічної свободи, падіння на 41 пункт інвестиційної привабливості, еміграція більше 600 000 чоловік, 300 000 з яких отримали в ЄС посвідку на проживання. Тобто назавжди.

Шлях "ставки не важливі" не працює. Зниження ЄСВ до 22% - це не зовсім зниження. Не важливо, на скільки ви знизили - важливо, до якого значення. Українська практика показує - якщо сумарний податок на зарплату вищий, ніж 20% - жодної детінізації не буде. Світова практика показує - якщо загальне податкове навантаження вище 35% - ніякого економічного зростання не буде.

В Україні загальне податкове навантаження - одне з найвищих у світі: 108-е місце між Ганою і Республікою Фіджі. Цей показник враховує не тільки самі ставки, але і кількість бухгалтеро-годин та кількість платежів до бюджету.

Рівень податкового навантаження на прибуток модельної компанії (TotalTaxRate) становить 52,2%. В середньому в світі рівень податкового навантаження становить 40,8%, За даними укладачів рейтингу, наш ворог - Росія опинилася на 47 місці (TTR - 47%). Білорусь зайняла 63 місце (TTR - 51,8%), Узбекистан - 115 місце (TTR - 41,1%), Грузія - 40 місце (TTR - 16,4%). А вже згадувана мною Швеція - на 37 місці з навантаженням 49,1%. Наслідки такого стану справ: неможливість економічного зростання.

Неможливість! - це означає "при жодних інших інших умовах". Ані поліпшення адміністрування, ані скасування податкової міліції, ані скорочення співробітників податкової не дадуть економічного ефекту. Всі ці заходи можуть дати ефект ТІЛЬКИ з одночасним зниженням ставок.

Те, що дихає в Україні, те, що ми бачимо навколо себе - торгівля, ресторани, сервіс - існує виключно за рахунок тіньової економіки. Люди просто не платять податки і щиро не розуміють, навіщо їх платити. І вони мають рацію. Поки податкову службу очолюють одіозні особистості, поки судді зберігають долари в трилітрових банках - як можна вимагати від людей платити податки? Кому? За що? На що?

Волонтери забезпечують армію засобами ППО, а міністерство оборони марними джгутами Есмарха. Так куди віддати українцю гроші - на міністерство оборони або волонтерам? Але це зовсім інша тема. Це не питання розвитку економіки. Сама по собі економіка та її зростання не залежить від того, як витрачається бюджет. Зростання залежить від того, наскільки вільно почувається підприємець.

Що потрібно підприємцю?

1. Безпека. Безпека не від вуличних грабіжників, вуличних шахраїв, бандформувань або ще якихось міфічних правопорушників. Від цього всього підприємець зможе знайти захист. Підприємець безсилий перед державними структурами. Йому потрібна безпека ВІД держави, від податкової міліції, СБУ, від МВС, від АМКУ, від прокуратури. Від них бізнес утікає за кордон. Від них трудові ресурси біжать на захід. Силові правоохоронні структури вичавлюють все креативне, всіх заповзятливих на Захід. І саме цю безпеку необхідно забезпечити українцям.

2. Електронні сервіси. Вони повинні забезпечити зручність взаємодії підприємцю з державою. Якщо для ведення малого бізнесу необхідно наймати бухгалтера - тут не буде масового малого бізнесу. А нам потрібен саме МАСОВИЙ малий бізнес. Тому податки повинні бути прості і враховуватися автоматично, звітність повинна формуватися автоматично без участі підприємця.

3. Ставки. Ми просто зобов'язані повторити досвід Грузії. Там загальне податкове навантаження 16%. У нас - 52%. Немає шансів, розумієте?

І якщо за першими двома пунктами Мінфін сьогодні робить кроки в потрібному напрямку, то за ставками ми так і залишаємося на дні... Так, зрозуміло, що сьогодні бюджет тримається на тому, що збирається, і Мінфін не хоче втрачати те, що є. Мінфін намагається економити... Міністерства насідають, вимагають "своє", з року в рік роздмухують. Депутати вимагають "своє", затверджене парламентом. Розенко-Рева прикрилися законами про соціальний захист населення. Так, Мінфін намагається економити... Але для економічного прориву цього недостатньо.

Необхідно розрубати цей гордіїв вузол. Просто припинити фінансувати все, крім... Ось саме такий підхід до витрат бюджету - фінансуємо тільки ось це. І більше нічого. Поки витрати бюджету будуть формуватися - роздуватися міністерствами та академіями без будь-яких обмежень, а зниження податків і податкового пресу буде виправдовуватися цим роздуванням - зростання економіки не буде. Відсутність здорового глузду у витрачанні коштів - ось та грубка, від якої потрібно танцювати.

А поки що.... ми не можемо відмовити п'яти Академіям наук, Міністерству освіти, Міністерству охорони здоров'я та іншим у фінансуванні псевдонаукових програм, псевдопідвищенні кваліфікації, псевдопідготовці кадрів, псевдо-псевдо-псевдодіяльності... У воєнний час.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X