Гендерні зарплатні відмінності

19 вересня 2017, 13:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Найчастіше жінки погоджуються на пропонований оклад, тоді як більшість чоловіків не соромляться торгуватися. Можливо, українським жінкам не варто чекати, коли їх чесноти оцінять

Поки в 2017 році наука відкривала новий континент, знаходила в людині новий орган, вирощувала новий вид організму і доводила можливість створення машини часу, в гендерній зарплатній нерівності, на жаль, жодних значимих зрушень не відбулося.

Відео дня

Одне з каверзних питань для експертів ринку праці – що об'єднує ринки вакансій у сфері IT і топ-менеджменту. Правильна відповідь – високі зарплати і мізерний відсоток жінок, які працюють у цих сегментах. Тільки 19% у сфері IT, і 20% серед топ-менеджерів.

При цьому серед простих фахівців і фахівців початкового рівня жінок більше – у новачків-дам майже дворазова перевага перед чоловіками.

Логічно припустити, що на старті кар'єрних сходів жінки кількісно переважають чоловіків, судячи зі статистики. Але, що вища посада, то менше жінок її обіймають. Якщо серед фахівців початкового рівня "жіночих" резюме 66%, а чоловічих 34%, то на рівні старшого фахівця ситуація змінюється на діаметрально протилежну – 36% проти 64%.

Класика жанру – величезна кількість головних бухгалтерів-жінок і мала кількість кандидатів-чоловіків. А при здобутті посади фінансового директора картина протилежна. Те саме в такій же "дамській" сфері, як управління персоналом.

Із зарплатами, на жаль, не краще. Навіть на посадах однакового кар'єрного рівня жінки отримують менше. Причому значно. Мінімальний розрив, це на посади фахівця початкового рівня, становить майже 2 тис. грн. Для інших посад ця сума ще вище. Наприклад, для керівників це близько 6 тис. грн різниці на користь "чоловічих" зарплат.

Середній "зазор" між зарплатами чоловіків і жінок в останні роки становив близько 36%. І, на жаль, не має тенденції до скорочення. Це означає, що на всіх рівнях посад жінки заробляють менше чоловіків.

У чому причина такої стійкої різниці? Традиційно жіночими вважаються вакансії в сфері педагогіки, медицини, держслужби і сфери послуг, які ніколи не були високооплачуваними. Навіть директорські спеціалізації, в яких більше дам – директори з персоналу, маркетингу, фінансів – завжди поступалися за рівнем оплати директорам виробничим, комерційним або генеральним.

Ситуація не зміниться найближчим часом. З відставанням "жіночих" зарплат Україна не єдина країна, таких багато. Крім того, відмінності у вихованні хлопчиків і дівчаток, привчання дівчаток до скромності, все це виникло не вчора і не зникне завтра. Роботодавці ж просто користаються можливістю найняти фахівця того ж рівня, але дешевше. Або побояться наймати жінку через вагітності, декрети, хворих на туберкульоз дітей та інші об'єктивно-суб'єктивні фактори, які позбавляють жінок впевненості в собі і шансів на високооплачувану роботу. Адже більшість жінок і так вважають майже непристойним говорити про свої заслуги і тим більше – вимагати підвищення зарплати.

Як свідчать результати американських і європейських досліджень, найчастіше жінки погоджуються на оклад, який їм пропонують при прийомі на роботу, а більшість чоловіків не соромляться торгуватися. Можливо, щоб зменшити фінансовий "провал", українським жінкам слід позбутися популярної ілюзії – мої достоїнства обов'язково помітять і належним чином оцінять. У наших реаліях від керівництва частіше слід очікувати докорів у недоліках, ніж похвали достоїнств. Тому гендерна розбіжність навряд чи зникне в "рекордно короткі терміни". А ви як думаєте?

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X