Чи хороші вимоги МВФ

31 січня 2017, 13:42
Найближчим часом в Україну має надійти черговий транш від Міжнародного валютного фонду. У відповідь МВФ вимагатиме від України проведення низки жорстких реформ

На які з них Україні варто погоджуватися, а на які ні?

Наскільки в принципі вимоги МВФ здатні змінити ситуацію в країні на краще?

Давайте розглянемо чотири основних вимоги.

Відео дня

1. Збільшення пенсійного віку.

Насправді Україна потребує не просто збільшення пенсійного віку (сама по собі ця міра нічого не дасть), а масштабної реформи пенсійної системи. Для того, щоб вирішити проблему країни, потрібні нові джерела податків: створення виробництв, збільшення обсягів випуску товарів і послуг, збільшення експорту.

Одночасно з цим потрібно створення цивілізованого фондового ринку, а головне - недержавних пенсійних фондів, які могли б оперувати на фондовому ринку і, використовуючи всі можливі фінансові інструменти, заробляти пенсіонерам на безбідну старість.

Для початку було б непогано лібералізувати законодавство, дозволивши українцям купувати акції західних компаній і ввести буквально уроки фінансової грамотності для населення. Щоб ті, кому 30-40 років, вже замислювалися про те, що їм треба самим подбати про свою пенсію. І навчилися розбиратися в тому, як правильно накопичити і примножити пенсійний внесок.

Безумовно, серйозно допоміг би продаж всередині країни частини акцій великих корпорацій, що належать великому бізнесу. Але для цього потрібна радикальна судова реформа в країні. Або законодавча передача права на вирішення всіх бізнес конфліктів в Лондонський або Стокгольмський арбітраж, а також прийняття рішень в Україні як обов'язкових для виконання.

Загалом підвищення пенсійного віку кардинально не вирішить проблеми з нестачею грошей на пенсії. Вирішити цю проблему остаточно може пенсійна реформа, створення недержавних пенсійних фондів, лібералізація фондового ринку, судова реформа.

2. Скорочення кількості чиновників та бюджетників.

Вимога загалом справедлива. Але, просто скорочення мало – необхідне тотальне перезавантаження держапарату. За рахунок звільнення чиновників повинна бути піднята заробітна плата на вакансії.

Але, найголовніше, всі відомства повинні бути тотальним чином перезавантажені. З ними має статися те, що сталося із патрульною поліцією. В першу чергу це повинно відбутися із Генеральною прокуратурою, всіма суддями і Державною фіскальною службою. Якщо таке перезавантаження станеться, ми в принципі прокинемося в іншій країні.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

А трохи прорідити кадри чиновників – це ні про що...

3. Ліквідація спрощеної системи оподаткування.

Одна з найжахливіших вимог Міжнародного валютного фонду. В країні, де робота через ФОП залишається єдиним способом зайняти мільйони людей, що висять на бюджетній шиї, вбивати таку можливість – абсурд.

Я розумію логіку Міжнародного валютного фонду – прибрати спосіб ухилення від податків з боку великих фірм, де часом співробітники оформляються як ФОПовці.

Але, це питання контролю, але ніяк не знищення самої спрощеної системи.

Вчинок такого роду буде великою помилкою.

4.Відкриття ринку землі.

Напевно, єдине давно перезріле і абсолютно правильне рішення.

Відкриття ринку землі дозволить не тільки отримати багатомільярдні інвестиції в країну, але і вирішити проблему зайнятості на селі. Тобто зайняти 10 з 14 млн людей, які живуть в селах, але не мають нормальної роботи.

Але, і тут позиція МВФ дещо половинчаста. В Україні давно є проект відмінної земельної реформи, розробленої першим заступником міністра АПК Максимом Мартинюком. Її суть полягає в тому, щоб почати продавати землю фізичним особам – громадянам України, через відкриту біржу і в розмірі не більше 200 гектарів в одні руки.

Важливо відразу затвердити і запустити цю реформу, а не намагатися обговорювати поетапне введення. І взагалі всіляко затягувати процес.

Якщо підвести підсумок, то пропозиції МВФ для України або недостатньо радикальні, або взагалі б'ють мимо каси, як у випадку з ФОПом.

В принципі, питання виконання вимог фонду – це питання переговорів. Багато залежить і від української сторони.

Показати ще новини
Радіо НВ
X