Фіскальна анексія роботизованих машин

23 лютого 2017, 09:22
85% - за прогнозами компанії Gather, саме стільки робочих місць до 2020 року викреслять зі своїх планових перевірок працівники фіскальної служби у зв'язку з глобальною роботизацією професій

Близько 100 млрд. гривень – стільки податків було сплачено фізичними особами в держбюджет зі своїх зарплат за минулий рік.

Якщо розіграти найбільш песимістичний сценарій і спроектувати відсоток скорочення робочих місць на надходження до держави, то за підрахунками виходить, що дефіцит бюджету зросте майже у 2,5 разу. А це означає, що або пенсіонерам не буде що їсти, бо не буде чим покрити виплати пенсій, або громадянам України доведеться відмовитися від безкоштовної освіти.
З огляду на такі підрахунки висловлювання Білла Гейтса про те, що треба оподатковувати роботів, здаються не такими вже й безглуздими. Дискутуючи над словами творця корпорації Microsoft (яка, до речі, сама дуже активно працює над наближенням моменту заміни людини роботизованими гуманоїдами), цікаво поміркувати над тим, які можливі підходи до фіскальної анексії роботи машин.

Відео дня

1 Оподаткування потужностей віртуальних машин, на яких працюватимуть роботи.

Тут доречна аналогія з використанням транспортних засобів, коли розмір відрахувань країні залежить від об'єму/потужності двигуна, з допомогою якого цей автомобіль перевозить певну кількість людей або вантажу. У ситуації з роботом податкові зобов'язання можуть залежати від частоти процесорів, які використовує машина для здійснення обчислень. Або ще один варіант – розмір інтернет-трафіку, який робот пропускає через себе для обробки великих даних.

2 Оподаткування кількості електрики, яку спалює робот за час роботи.

Більш досконалий підхід у тому сенсі, що виплати в бюджет будуть проводитися винятково за відпрацьований роботом час. До того ж, у світі зараз багато дискусій про те, як роботизація і розвиток індустрії електрокарів позначиться на обсягах споживання електрики і впливу цих процесів на екологію планети. Можливо навіть, що компанії, які будуть використовувати роботизовану працю, у визначенні ставок оподаткування опиняться поруч з компаніями, які викидають вуглекислий газ у навколишнє середовище, де виплати залежать від кількості таких викидів.

3 Найбільш футуристичний сценарій - роботів будуть обкладати податком інші роботи.

Для того, щоб отримати дозвіл на роботизовану працю, власники бізнесу будуть зобов'язані надати роботу-фіскалу доступ до хмари, в якій робот-працівник обробляє дані. Тоді податковий робокоп порахує кількість операцій і визначить обсяг зобов'язань перед державою.

Але багато що свідчить про те, що Україні найближчим часом такий сценарій не загрожує. Варто поглянути на ситуацію з біткойном. Коли Японія виходить на перше місце щодо торгів криптовалютами, і визнає біткойн платіжним засобом, залучаючи мільйони інвестицій в країну, ми залишаємося з усе тим же листом НБУ 2014 року, списаним з північного сусіда.

Зважаючи на це, в України є всі передумови стати офшором для роботів, де їхня праця не буде оподатковуватися, і прийняти масову трудову міграцію машин у свою юрисдикцію.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X