Фіксовано-мобільна конвергенція

24 березня 2017, 21:21
Так історично склалося, що мережа Укртелекому дуже розгалужена і охоплює понад 11 тисяч населених пунктів України – від великих міст до сіл у важкодоступних районах

Зараз компанія проводить масштабну модернізацію мережі, яка в першу чергу торкнеться мегаполісів. Потім прийде черга міст, а до невеликих сіл вона дійде значно пізніше. Водночас, наше завдання зробити так, щоб сьогодні в сільській місцевості люди отримували послуги, а вартість їх надання не була надмірною через величезні витрати на утримання інфраструктури.

Відео дня

На даний момент мережі мобільних операторів вже охоплюють 98% території України, де компактно проживає населення. І було б правильно скористатися готовим рішенням, так званої "останньою милею", для доступу до абонента. Завдання Укртелекому за такої конвергенції, зробити так, щоб клієнт не відчув ніякої різниці: у нього залишиться той же номер, той же тарифний план і той же стаціонарний телефон, до користування яким звикли мільйони абонентів. Для людей старшого покоління це дійсно важливо.

Конвергенцію мобільного та фіксованого зв'язку логічно впроваджувати в двох випадках. Наприклад, візьмемо сільську аналогової АТС, побудовану 50 років тому і розраховану на 1 000 абонентів. Із них може, наприклад, використовуватися від 10 до 100 номерів. Кожен абонент приносить Укртелекому 45 гривень в місяць, в залежності від тарифного плану. А ця витрат АТС вимагає у розмірі 50-70 тис. гривень на місяць. У такому разі доцільно використовувати інфраструктуру мобільного оператора і розділити дохід від абонента.

Другий випадок, при якому логічно використовувати конвергенцію – аварійне відновлення мережі. Наприклад, в населеному пункті вирізали мідний кабель та абонентів залишилися без зв'язку. Щоб її відновити, Укртелекому необхідно: купити кабель, направити на місце аварії монтера, прокласти заново мережу. Це займає досить великий відрізок часу, а абоненти весь цей період сидять без зв'язку. При цьому немає ніякої гарантії, що після відновлення кабель знову не виріжуть. Мідь зараз коштує дорого, а пунктів здачі металобрухту у провінції предостатньо.

У разі переведення абонентів на конвергентну послугу, їм видається телефонний апарат з GSM-модулем, куди вставляється SIM-карта, як мобільний телефон. При цьому, за договором з мобільним оператором, для конкретних SIM-карт прописується фіксований номер і звичний для клієнта тарифний план. І абонент користується фактично фіксованим зв'язком, але з допомогою мережі мобільного оператора.

Технічно Укртелеком готовий до реалізації цього проекту. З боку обладнання, китайська промисловість пропонує різноманітні телефони для конвергенції мобільного та фіксованого зв'язку. Від найпростіших рішень ZTE, до апаратів з функціоналом властивим мобільним телефонам від Huawei та інших менш відомих виробників.

З мобільними операторами вже проведені попередні переговори і вони не проти впровадження конвергенції. З розподілом доходів проблем не повинно виникнути, оскільки в такій схемі Укртелеком не несе великих витрат на підтримку своєї мережі. Відповідно, може собі дозволити поділитися отриманим від абонента доходом з контрагентом. У якій пропорції, це все обговорюване Я впевнений, що ми прийдемо до якогось консенсусу, хоча б з одним з трьох операторів.

Крім цього, зараз йде робота з тестування цієї послуги на базі приналежного компанії мобільного оператора "ТриМоб", у якого є договір національного роумінгу з Vodafone (Україна).

Єдине, що нам заважає в реалізації цього проекту – застаріла нормативна база. Фіксований зв'язок існує дуже давно і за цей час обросла безліччю регуляторних обмежень. Зокрема, в ліцензійних умовах прописано, що оператор не може передавати отриманий частотний ресурс іншим компаніям. Такі ж обмеження стосуються і номерного ресурсу, який можна розподіляти тільки абонентам.

Наші пропозиції, які ми вже передали апарату НКРЗІ, полягають у тому, щоб внести зміни в ліцензійні умови, за яких спільне використання мереж при наданні послуг "останньої милі" не вважалося б передачею частотного або номерного ресурсу. Вирішення цього питання знаходиться повністю в компетенції комісії та не потребує прийняття окремого закону.

В цілому, НКРЗІ досить лояльно поставилася до запропонованої ідеї конвергенції. Терміни реалізації цього проекту тепер повністю залежать від швидкості бюрократичних процедур в комісії: наскільки швидко буде створена робоча група з цього питання, і наскільки швидко вона розробить і внесе зміни на голосування.

Хотів би ще підкреслити, що в Європі також цікавляться цим питанням. Ми не винайшли якийсь велосипед. В кінці минулого року Єврокомісія замовила звіт про стан конвергенції фіксованого та мобільного зв'язку в європейських країнах. На всесвітньому мобільному конгресі в Барселоні в цьому році, конвергенції також було приділено велику увагу. Так що ми на правильному шляху.

Показати ще новини
Радіо НВ
X