Дурість на державному рівні

15 листопада 2016, 12:17
Кажуть, що ознака дурості, це коли хтось щоразу повторює одну й ту ж помилку, але чекає іншого результату

Схоже, що податкова політика нашої держави – це типовий приклад дурості.
Ще рік тому в інтерв'ю для Нового Времени глава Нафтогазу України Андрій Коболєв заявив, що в Україні повинна бути знижена рентна плата на видобуток нафти.

Відео дня

Навіщо це потрібно? Щоб не залежати від поставок нафтопродуктів з Білорусі та Росії. Тому що нафтопродукти, зроблені з української нафти, найдешевші і утримують ринок від коливань. Тому що зниження рентної плати збільшить обсяг видобутку, а як наслідок дасть додатковий потік податків. І робочі місця.

Отже, Коболєв закликав знизити рентну плату на видобуток нафти.
Пройшов рік і нічого не змінилося.

Більш того, рентна плата на наступний рік має залишитися рекордно високою. 45% від видобутої нафти.

Це при тому, що плани по збору ренти в цьому році провалилися. Уряд зібрав на 8 млрд грн менше, ніж планувалося.

Чому так сталося? Та тому, що Україна в січні-червні 2016 року скоротила видобуток нафти на 11,9% в порівнянні з аналогічним періодом 2015 року - до 801,9 тисяч тонн. В наступному році видобуток, як очікують нафтові компанії, впаде ще на 15%.

Не з тієї причини, що в нас нафти немає.
А саме через високу ренту.

Через те, що якийсь розумник в державі вирішив, що для того щоб корова менше їла і давала більше молока, її треба менше годувати і більше доїти.
Чому я торкнувся саме рентної ставки на видобуток нафти.

Та тому, що це ідеальний приклад того, як високі податки призводять до скорочення виробництва.

Щоб проілюструвати цей приклад, я порахував ставки рентної плати на видобуток нафти за останні десять років. Допомогли мені експерти консалтингової компанії А-95. Система стягування ренти змінювалася, але якщо відняти від ринкової ціни сировини фіксовану гривневу ставку, яку платили до 2013 року, то вийде, що ніколи українські видобувачі не віддавали державі понад 32% від сировини, що видобувається.

І це при високих цінах на нафту, коли вони досягали 1000 доларів за тонну проти 400 доларів сьогодні.

Це важлива деталь з урахуванням того, що у всьому світі прийнято знижувати ставку ренти з падінням цін на нафту і підвищувати її зі зростанням ціни.

Зараз ціни впали.

11111111111111
11111111111111 Фото:

А тепер найголовніше. За той період, коли ставка рентної плати на нафту зросла втричі, тобто за минулі десять років обсяг видобутку сировини скоротився з 4,3 млн тонн у 2005 році до 2,7 млн тонн.
Ще є питання, чому в Україні падає видобуток вуглеводнів?
Як на мене, все гранично зрозуміло.

Зазначу, що нафтовидобуток – це така галузь, куди вкладають гроші найвідчайдушніші інвестори. По всьому світу такі компанії, як Shell, Chevron, Exxon/Mobil інвестують в найбільш ненадійні і корумповані країни на зразок Нігерії або якої-небудь Індонезії.
І якщо вже вони не хочуть зв'язуватися з видобутком сировини в Україні і залишають наш ринок, то вибачте, але це повне дно.

Можливо, ви не вірите в те, що європейські інвестори в принципі зацікавлені українським нафтовидобутком. Можливо, ви думаєте, що галузь цікавить тільки олігархів...
Але це помилка.

Тому що, якщо б це було так, то Європейська бізнес асоціація (ЄБА) ніколи б у відкриту не підписалася за зниження ставок рентної плати в країні. Залишу тут скани звернення ЄБА до Верховної ради та Кабміну. Якщо хтось хоче переконатися.

Втім, навряд чи зараз ЄБА почують...
А значить видобуток нафти буде падати і далі.

Але, дозволю собі нагадати ось що. У нас вже є досвід, коли влада не хотіла знижувати податки, а кандидат, який пообіцяв це зробити, став президентом.
Так сталося в США.

Трампа підтримали саме тому, що він пообіцяв знизити податки і створити робочі місця для американців. А не тому, що він був проти гей-шлюбів, абортів і хоче дружити з Москвою, як розповідає Росія.

Думаю, що Україна винятком не стане. Не можна вічно жити в режимі тотального і безкомпромісного видавлювання, а потім розкрадання ресурсів до повного знищення галузей.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X