Do business easy! Як з цим в Україні

3 листопада 2016, 08:50
Про те, що в Україні вести бізнес нелегко, знають і зарубіжні компанії, і приватні іноземні підприємці, і самі українці

А недавно цей факт підтвердили і результати глобального дослідження Міжнародного банку реконструкції та розвитку. Так, згідно з рейтингом Doing Business, складеного МБРР, Україна займає 80-е місце в списку країн за показником створення сприятливих умов ведення бізнесу. Більш того, за роки участі в рейтингу ми жодного разу не увійшли навіть до ТОП-50 за цим критерієм!

Відео дня

Чому позиція в рейтингу важлива?

Місце кожної країни в рейтингу Doing Business має велике значення для інвесторів і великих міжнародних компаній, які хочуть географічно розширити свою діяльність. Вирішальним є кожен пункт в рейтингу. Поясню чому. Підвищення всього на одну позицію може принести країні інвестиції на суму близько півмільярда доларів! Це підтверджують дослідження Міжнародного банку реконструкції та розвитку. Чи варто говорити, що країні, нещодавно пережила економічну кризу і веде військові дії, такі гроші дуже потрібні.

Які показники враховуються?

Вражає, що понад 7 тисяч економістів, юристів, чиновників і вчених працюють над формуванням рейтингу, аналізуючи цілих 10 показників. Але справедливості заради зазначу, що жоден з цих показників не відображає макроекономічну ситуацію в конкретній країні, рівень інфраструктури, валютні коливання. Здавалося б, недоречно порівнювати Україну з Новою Зеландією, тим більше за однаковими критеріями. З іншого боку, це стимулює нашу країну рости, виходити на більш високий економічний рівень. Тільки спершу потрібно визначити, які перешкоди заважають розвитку підприємництва.

Що ж змінилося в порівнянні з минулим роком?

За оцінкою експертів Світового банку, у нас спростилася процедура реєстрації бізнесу. Також Україні вдалося піднятися на 3 позиції завдяки посиленому захисту прав міноритарних акціонерів і законодавчого регулювання обов'язкового виконання всіх пунктів контрактів.

Невеликий привід для радості - ледь відчутна тенденція просування України в рейтингу Doing Business: в минулому і позаминулому році країна зайняла 83 і 87 місця відповідно (зараз на 80-му місці). Хоч і не стрімка динаміка зростання говорить про те, що ми все а таки прогресуємо.

Разом з тим, є і погані зміни: стало складніше отримати дозвіл на будівництво, оформити кредит, погіршилися умови міжнародної торгівлі. Також заважає незлагоджена робота влади. Кабмін висуває законопроекти, які могли б поліпшити бізнес-клімат в Україні, а Верховна Рада не поспішає їх приймати. Висновок: зареєструвати бізнес в Україні легко, а вести, на жаль, - складно.

Що зробити країні, щоб стало краще?

Всі проблеми лежать на поверхні. Почнемо з того, що більш лояльні до бізнесу західні закони і культура менторства у нас не працюють. Як показує практика, впровадженню світових стандартів в Україні до сих пір заважають корупція, бюрократія, недбалість чиновників та інша політична спадщина всіх пострадянських країн.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Отже потрібно:

1. Стабілізувати політико-економічну ситуацію. Хотілося б вірити, що нам вдасться правильно врегулювати її в найближчі 1-2 роки, щоби перестати хвилювати міжнародні новинні стрічки.

2. Здолати корупцію. І до військових дій на Сході України наше місце в рейтингу Doing Business був вкрай низьким. Тому саме корупція є найбільшою больовою точкою України. Потрібно "дотискати" поточну судову реформу (Верховний суд залишився майже без суддів), реформу прокуратури (Антон Геращенко закликає хороших адвокатів зі стажем 10 років і більше стає прокурорами), а також інші зв'язані реформи (гучне декларування чиновників тощо).

3. Фінансування Європейського Союзу. Так, ми отримуємо кредити МВФ, але кредити - це не фінансування з метою розвитку певного ринку в країні як це відбувається в ЄС.

Що може зробити ІТ-бізнес, щоб ситуація покращилася?

Як представник ІТ-бізнесу, можу сміливо заявити, що ми і так багато робимо для того, щоб наше рейтинг покращився. 90% бізнесу експортних компаній зав'язаний на експорті. І ми ростемо. Так, необхідні титанічні зусилля із залучення нових IT гравців в Україну і нових клієнтів. Але тільки своїм прикладом ми можемо показати як це - Doing Business in Ukraine. Розвиток ІТ-індустрії - це наша стратегічна задача, яку неможливо вирішити без співпраці з державою та іноземними експертами. І якщо з чиновниками поки що індустрія навчилася більш-менш вибудовувати діалог, то експерти в Україну приїжджають не часто. Представники ISG, Garthner, Zinnov, Avasant - ті, які співпрацюють з клієнтами з списку Fortune-500. Ці експерти і їх клієнти - іноземні замовники, приймаючи рішення про запуск бізнесу в Україні, беруть до уваги на багато більше факторів, ніж тільки показники рейтингу Doing Business.

Перше, на що вони звертають увагу - загальна політико-економічна ситуація в країні. На це ІТ-індустрія впливати не може. Але в інших напрямках - цілком.

Друге, що беруть до уваги - талант українських розробників. З цим у нас поки що більш-менш, хоча вже реформа системи освіти - те, що вже життєво необхідно для галузі. Третє - це реалізовані проекти і рішення українських підрозділів міжнародних компаній. І це не про "time and materials", а про реальні рішення. Третє - це стосунки із владою. Аналітики і клієнти розуміють - якщо є ефективна взаємодія з владою, то є і перспектива оперативного вирішення тих чи інших питань. Ми як індустрія над цим активно працюємо.

Схоже, ІТ-індустрії необхідно сформувати свій Doing Business on Ukrainian IT Market. Рейтингом це не назвеш (порівнювати з іншими індустріями безглуздо), але звернути увагу іноземних замовників на те, що ІТ-індустрія в Україні - це галузь, яка є однією з найбільш високоефективних в країні, - потрібно.

Наприклад, що стосується невтішних позицій України в цілому в рейтингу Doing Business - ІТ-ринок відповів створенням BPO компанії SBT Systems Ukraine, яка і вирішує всі проблеми, пов'язані з веденням бізнесу. Наприклад, якщо Google або Apple захоче відкрити R & D на 1000+ людина в Україні, то самостійно цей шлях вони пройдуть за умовні 5 років, а за допомогою BPO-партнера - за 1 рік.

BPO-експерти порекомендують офіс в TOP-5 IT містах України (Києві, Львові, Одесі, Дніпрі, Харкові), і зроблять дизайн & ремонт "під ключ", а також візьмуть на себе всю необхідну управлінську, рекрутингову, маркетингову, фінансову, і юридичну підтримку. Таким чином, кожен займається своєю справою: ІТ-компанії розробляють інноваційні технологічні рішення, довіряючи організаційні питання професіоналам. Цей підхід допомагає бізнесменам уникнути складнощів при реєстрації підприємства, істотно скоротити час спілкування з чиновниками, різними дозвільними і перевіряючими інстанціями. До того ж така win-win модель - дуже поширена практика на Заході.

Який підсумок?

Для підвищення інвестиційної привабливості країни українська влада обіцяє провести наступного року ряд необхідних реформ. Тоді, за прогнозами чиновників, Україна зможе увійти навіть в ТОП-30 країн, де діють сприятливі умови для бізнесу. Час покаже. Але ІТ-ринок України як один з найбільш організованих вже можна сміливо рекомендувати іноземним клієнтам. Він може стати драйвером і прикладом змін, які необхідно впровадити, щоб позиції України в рейтингу підвищилися.

Показати ще новини
Радіо NV
X