Дивуватися зростанню тарифів не доводиться

5 квітня 2017, 11:17
З 1 квітня 2017 року НКРЕ планує в черговий раз збільшити оптову ціну на електроенергію на 1% всупереч раніше затвердженому рішенню регулятора про зниження на 5,8%

Згідно з матеріалами засідання комісії НКРЕ від 23 березня цього року, в період з II по IV квартали поточного року, вартість МВт/год без ПДВ може скласти 1354,98 грн. Підвищення тарифів на електроенергію зумовлено подорожчанням вугілля на 26,2-26,5%.

Відео дня

Чому хтось дивується з того, що буде зростання тарифу? В Україні 50% встановленої потужності генерації, становить теплова генерація. Якщо влада заявляє, що ми будемо купувати вугілля в Австралії, Південній Африці, в Америці, виникає питання – хтось підраховував, скільки буде коштувати фрахт? Відповідно, енергетика і країна опинилися в незрозумілій ситуації – що буде з вугіллям.

Простіше кажучи, передумов для зниження тарифів немає і не було. Експерименти з компенсації втрат теплової генерації шляхом нарощування навантажень на атомні станції дуже ризиковані і загрожують непередбачуваними наслідками. З тепловою генерацією дещо простіше. Якщо раптом вибухне ТЕС – ну, погорить, на цьому все і закінчиться. А якщо вибухне ядерний блок? Що буде? Ми добре пам'ятаємо, як ядерний блок горить.

Тому, на мій погляд, всі ігри з заміною ТВЕЛів на тепловидільні елементи американської Westinghouse можуть погано закінчитися. Про це ніхто виразно не каже. До того ж, за останніми даними, компанія Westinghouse перебуває у стані банкрутства. І її банкрутство, як стверджують ЗМІ, викликане технологічною нездатністю забезпечити створення і подальші постачання теплоелементів для АЕС. Основна проблема для електрогенерації України сьогодні полягає у відсутності чіткої державної енергетичної стратегії, а головне – розуміння, в якому напрямку рухатися далі. Економіку обдурити неможливо.

Якщо економіку весь час змушують йти на повідку у політики, ось вам і результати. У нас ці експерименти відбуваються вже 25 років. І зараз вони вступили в дуже гостру фазу. Якщо раніше, ресурс, який дістався ще від радянської влади, дозволяв експериментувати, тепер вже все – експерименти закінчилися.

Виникає цілком логічне запитання – звідки державі брати ресурс, як не від споживача? Таким чином, сьогодні держава вирішує лише одномоментні проблеми енергетики, без ясного розуміння, в якому напрямку рухатися далі. Ще раз підкреслю, що одним з основних факторів, який дозволить стримати зростання тарифів, є зміна самої структури тарифу.

Держава повинна дозволити операторам розподільних мереж отримувати прибуток, в тому числі, за рахунок зниження втрат електроенергії в мережах. Враховуючи рішення регулятора про обов'язкове 50%-ве інвестування отриманого прибутку в модернізацію розвитку мереж, це створює відповідні інвестиційні потоки. Це ставить на порядок денний питання про зміну структури тарифу і, як наслідок, – структури генерації, зокрема – зниження частки теплової генерації. До того часу в Україні передумов для зниження тарифів не з'явиться.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X