Декалог громадянського активіста

13 травня 2016, 15:22
Не так давно на засіданні Національної ради реформ (НРР) було прийнято рішення про необхідність консультацій з громадськими організаціями щодо ротації їх представників у цьому органі

Своєчасна зміна обличь є, безперечно, запорукою побудови якісних і стабільних інститутів громадянського суспільства. Головне – залишатися вірними принципам меритократії та публічності всіх кадрових рішень.

Відео дня

Нагадаю, що саме громадські активісти у складі НРР були каталізаторами найгостріших дискусій, зокрема щодо таких дражливих тем, як зрив реформи державної служби, мораторій на продаж землі, провал Парламентом ключових реформаторських законів, саботування міністерствами системи Prozorro тощо. У багатьох випадках саме завдяки резонансу на майданчику НРР реформи вдавалося перезапустити.

Але і самій НРР необхідно переглянути алгоритм своєї взаємодії з владою та громадськими структурами. Наприклад, збільшити кількість представників громадянського суспільства і зробити термін їхньої участі в НРР заздалегідь визначеним. Також скоротити кількість міністрів, які беруть участь в діяльності ради.

Було б доцільно здійснювати регулярну ротацію головуючого і секретаря за принципом: Президент, прем'єр-міністр, спікер Парламенту, представники громадянського суспільства, максимально збалансувавши значення НРР для всіх політичних «стейкхолдерів».

На мою думку, «стратегічний кодекс» організації типу НРР може бути представлений приблизно десятком базових принципів. Умовно назвемо їх «Декалогом» громадянського активіста.

У його основі покладено, перш за все, особистий досвід роботи як в НРР, так і у створених мною консультативно-експертних спільнотах – ініціативі випускників зарубіжних університетів Professional Government та EasyBusiness.

Зрозуміло, що це суто особисті спостереження, які відображають мій суб'єктивний погляд на те, що з себе представляє наша країна сьогодні і яка може бути особиста місія проактивного члена суспільства у розбудові інститутів демократії.

Отже:

  1. Україна на сьогодні - найцікавіше місце в світі. За нашою території проходить «лінія фронту» відразу декількох протистоянь: цінності та безпринципності; демократії та тоталітаризму; ринкової економіки та планової; свободи та тотального контролю; прозорості проти кулуарності. Не пропустіть момент, аби стати «Ланселотом» в цій боротьбі з втіленням соціального зла й корупції!
  2. В України все попереду, ми одна з наймолодших держав і робимо свої перші кроки. Нам ще належить забезпечити верховенство права і торжество базових свобод демократії. Побувавши в багатьох країнах, я прийшов до висновку, що тільки країни «нашого віку» сповнені тієї енергії і волі до успіху, яка дозволяє генерувати «економічне диво». Наберіться терпіння, навчіться педагогічності в спілкуванні з «політичним підлітком»!
  3. Трансформаційні процеси набагато складніші, аніж здаються з боку. Комплексність цих процесів стає очевидною тільки при більш глибокому зануренні. Якщо вам незрозуміло, чому стільки тертя виникає «з нічого», у вас опускаються руки і здається, що навколо лише «зрада», заспокойтеся і спробуйте увійти у суть питання, що найчастіше виявляється глибше, ніж здається з боку. Уникайте передчасних далекоглядних висновків, змиріться зі складністю процесу реформ!
  4. Конкуренція за лідерство шкідлива. Вона робить нас деструктивними і руйнує командну роботу. Бажання увійти в історію, як правило, є руйнівним для спільної справи. Успіх - це завжди колективний продукт. Натомість, за поразкою найчастіше стоїть конкретне є прізвище і чиїсь суто особисті амбіції. Активна участь великої кількості людей значно ефективніша за титанічні зусилля одиниць. Залучайте людей, а не відштовхуйте від їх себе за «інакшість», створюйте консорціум однодумців і «лупайте цю скалу» разом!
  5. В українському суспільстві явною є криза довіри. Ми не довіряємо один одному, і це нескінченно збільшує витрати системи, гальмує процеси. Нам вкрай необхідно навчитися один одному довіряти. Це дозволить набагато швидше формувати команди, брати в роботу вже готові напрацювання, посилювати роботу один одного, а не гальмувати її. Ставтеся до сторонніх з презумпцією позитиву - це важливо для правильної комунікації у макросоціумах!
  6. Більша частина нашого супільства, на жаль, не розуміє важливість місії як основної рушійної сили особистості. Особистість без місії мотивується гонитвою за владою, грошима або славою, але не бажанням творити. Наявність місії дозволяє людям реалізовувати надзавдання, не вдаючись до компромісу з цінностями. Сформулюйте місію і поділіться нею з однодумцями!
  7. У деяких випадках реалізація місії вступає в протиріччя з інструментами або можливістю отримання винагороди. Пріоритизуйте місію, бо, втративши її, рано чи пізно ви втратите все інше!
  8. Завжди шукайте точки максимального ККД суспільних процесів. У цих точках мінімальна кількість ресурсів дає максимальний результат. Якщо цих точок немає - чекайте і не спалюйте ресурси даремно. Як не дивно, найголовніше питання - не «що робити», а не «що НЕ робити». Навчіться оцінювати ефективність і рухайтеся по висхідній!
  9. Залишайтеся незалежними, робіть тільки те, що для вас цікаво. Коли інтерес пропадає, зупиняйтеся - тільки так ваші дії будуть ефективними. Лише будучи незалежними, ви залишитеся вірними своїм цінностям. Ваша особиста незалежність - в симфонії з інтересом!
  10. Не занепадайте духом! Дивіться в сторону сонця і тіні будуть позаду вас.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X