Чому воюють з Нефьодовим

15 лютого 2018, 12:42

В День усіх закоханих Віктор Галасюк знову почав вимагати звільнення першого заступника міністра економічного розвитку і торгівлі України Максима Нефьодова.

Бо Нефьодов категорично проти законопроекту №7206 “Купуй українське, плати українцям”. Громадськість, яка вже кілька років разом з Максимом впроваджує низку реформ (ProZorro, ProZorro.Продажі, а незабаром - і розблоковану приватизацію), звісно ж, таку позицію відкидає.

Відео дня

Втім, є потреба пояснити, чому проти законопроекта №7206 і Максим Нефьодов, і команда ProZorro, і українські експерти і, навіть, ЄС.

"Купуй українське, плати українцям" - це узаконення переплати “обраним підприємствам” за товари, роботи та послуги. А ще - досі незрозуміло на які саме категорії товарів та послуг не буде поширюватися дія закону, якщо його (а цього не можна допустити) ухвалять. Перелік має визначити окрема постанова Кабміну - проекту досі не бачили. Тобто, ні депутати, ні звичайні громадяни до цього часу не можуть збагнути, а за які саме товари можна буде не “платити українцям”.

А от як рахуватимуть “українськість” тих товарів, які не увійдуть в постанову? Вибір переможця на тендері буде здійснюватися за формулами, які складаються з багатьох складових, зокрема:

Клв=(C1*К1+C2*К2+C3*К3+C4*К4+C5*К5+C6*К6+C7*К7)/Cр

Наведено лише деякі складові, для того, щоб збагнути джерело отримання цієї інформації та можливість її перевірки замовниками.

C1 - вартість сировини;

C2 - заробітна плата;

C3 - амортизація;

C4 - витрати на оренду;

C5 - витрати на комунальні послуги;

C6 - фінансові витрати;

Cp – виробнича собівартість предмета закупівлі.

До речі, методика розрахунку складових виробничої собівартості предмета закупівлі знову має бути затверджена Кабінетом Міністрів України.

Всі складові досить важко визначити та перевірити - і це ще один ризик і бюрократична перепона як для учасників, так і для замовників, які і так змушені подавати купу довідок в електронній системі закупівель, на вимоги замовників.

Пан Галасюк зазначає, що про жодну довідку в законопроекті №7206 не йдеться, але це відверта брехня. Кожен показник з формули має бути підтверджений. Яким чином? Правильно! Довідкою в довільній формі. Хто буде перевіряти цю інформацію і як? ЇЇ майже неможливо перевірити з позиції замовника, який оголошує тендер та має визначити переможця по таким довідкам та формулам.

Ще одним нововведенням законопроекту, про яке одні мріють, а інші здригаються при згадці - це бан для участі у закупівлях на 90 днів. При цьому, навіть, елементарний механізм впровадження цього безглуздя не передбачений законопроектом, що відкриває колосальні можливості для маніпуляцій та корупційних ризиків.

Важливо згадати й порушення міжнародних угод даним законопроектом №7206. Так, угодою про державні закупівлі передбачено, що сторони цієї угоди визнають, що заходи стосовно державних закупівель не повинні розроблятися, прийматися або застосовуватися в такий спосіб, щоб захищати вітчизняних постачальників, товарів або послуг, чи дискримінувати іноземних постачальників, товари або послуги. Отже, дискримінація та переваги для місцевих постачальників є неприпустими. Проте, пан Галасюк продовжує наголошувати, що жодних міжнародних зобовязань не порушено. Ну як же ж так?

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Враховуючи, що даним законопроектом №7206 передбачаються привілеї для перемоги в тендері певних компаній - це несе загрозу конкуренції в системі електронних закупівель ProZorro та може підірвати довіру бізнесу до сфери публічних закупівель. Про все вищезазначене відкрито заявив перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України, якого зараз так прагне звільнити пан Галасюк.

Схоже, звільнення Максима Нефьодова розглядається Радикальною партією як такий собі трофей за рік до виборчої кампанії. Щоб потім бити себе в груди і розповідати про захист вітчизняного виробника і мовчати про ціну такого захисту - переплату та погіршення якості публічних закупівель.

Пропоную згуртуватися навколо спільної ідеї захисту конкуренції в ProZorro та недопустити прийняття законопроекту №7206 у другому читанні. Долучайся до Prozorro.help і ти, скажи своє слово, не залишайся осторонь!

Показати ще новини
Радіо NV
X