Чому Україні не вистачає грошей

3 серпня 2018, 15:30

Залишки коштів на Єдиному казначейському рахунку (ЄКР) до початку серпня 2018 року знизилися до рівня грудня 2013 року і склали 1,99 млрд грн. Скорочення за місяць склало 7,4 млрд грн.

Міністерство фінансів поспішило заспокоїти громадськість, заявивши про те, що на рахунках достатньо грошей, для всіх необхідних виплат. Воно запевняє, що серйозних перебоїв більше не буде. Принаймні, в серпні проблем з виплатою зарплати бюджетникам і видачею пенсій не передбачається.

Відео дня

Зараз в казні з'явилися нові гроші, які перекинули з інших напрямів. Наприклад, гроші державної позики. Таким чином Мінфіну вдалося закрити діру. Але хочу звернути увагу на важливий аспект. Головна проблема чому взагалі виник дефіцит коштів на рахунках, - це відсутність позики.

За заявами Міністерства фінансів план збиирання податків за підсумками шести місяців у нас виконано на 95%. Можливо, що за підсумками 8-ми місяців буде досягнуто 100% виконання плану. Але незважаючи на це грошей країні не вистачає. Їх недостатньо тому, що Україна не провела займ і не отримала гроші МВФ.

Проблема ще й у тому, що зсунулися податкові надходження. Уряд планував перекрити займ МВФ за рахунок коштів, що надійшли від Нафтогазу. Гроші повинні були надійти до бюджету в першій половині року, однак податкові відрахування компанії були перенесені на другу половину року. І хоча бюджет наповнюється так, як і було заплановано, але коштів все одно не вистачає. Тому що спочатку держава планувала отримати кредит, а позику не дали.

Що буде далі залежить від того, отримає Україна кредит чи ні. Він потрібен для поповнення державних резервів і оплати попередніх боргів. Якщо країна отримає гроші МВФ, то зможе зробити позики на зовнішніх риках під нормальні відсотки і залучити кошти в країну. За рахунок цих грошей ми добре пройдемо осінь і зиму. Навіть до піку виплат у наступному році підійдемо підготовленими.

А якщо за наявності кредиту Україна ще й проведе еквестр бюджету, тобто уріже непотрібні бюджетні витрати, то держава зможе стабільно працювати далі. Для цього потрібно підвищити ціни на газ і скоротити бюджетні витрати. В принципі, до цього зводяться і вимоги МВФ. Якщо цього не зробити, то, на жаль, країну чекає сумна ситуація.

Звичайно, існує точка зору що Україна зможе якось пропетляти. Десь перепозичити і обійтися без боргу перед МВФ. Але ті зриви своєчасних виплат пенсій у липні, свідчать про протилежне. На жаль, якщо уряд планував позичити гроші, то країна повинна це зробити. Інакше навіть за наявності 22 мільярдів на рахунках нам не уникнути проблем вже найближчим часом.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X