Чому Україна не Сінгапур

15 червня 2016, 15:00
Сьогодні мені довелося побувати на зустрічі голови Держкомзему України Максима Мартинюка з економічними блогерами

Багато чого було сказано про майбутню земельну реформу. Якщо що, докладніше можна почитати ось тут.

Але, зараз не про це. Розмова з Мартинюком розкрила, на мій погляд, дві принципові проблеми, не вирішивши які, в Україні не можна побудувати не те, що Сінгапур, а навіть Болгарію.

Відео дня

Перше. По-суті, два попередніх міністра аграрної політики мали кардинально різне бачення стратегії розвитку АПК і відповідно стратегії земельної реформи.

Так, націоналіст і соціаліст, «свободівець» Ігор Швайка був різко проти будь приватизації землі, оскільки вона, на його думку, належить народові. Швайка робив ставку в розвитку АПК на дрібних фермерів. Його варіант розвитку країни – це навіть не Італія, де багато середніх фермерських господарств, кожне з яких виробляє унікальну аграрну продукцію. І ставка робиться на якість. Це навіть не варіант Польщі, що живе в аграрній сфері за рахунок дотацій Євросоюзу та обмежує продаж землі в одні руки. Це екстремальний варіант, який складно порівняти взагалі з чим би то не було.

Другий міністр АПК Олексій Павленко і його колега колишній міністр економіки Айварас Абромавічус виступав за вільний продаж землі, в необмежених обсягах в тому числі і навіть насамперед західним корпораціям. Це означає, що Україна повинна була йти по шляху Аргентини, США та інших країн Америки, де більша частина земель зосереджена в руках великих корпорацій, які за допомогою ГМО виробляють рекордні врожаї зерна. Тобто ставка на кількість.

Третій міністр АПК має третю стратегію.

Єдиної затвердженої стратегії і бачення не існує.

Друга. Що відбувається за фактом, поки міністри з протилежними поглядами змінюють один одного як в калейдоскопі?

Великі аграрні корпорації між тим отримали під свій контроль значні банки землі, які контролюють сумнівним сірим способом. Ну Бог з ними, з великими корпораціями, у тих хоч якісь рамки є. Вони котируються на міжнародних біржах, хоча б бояться розголосу. Але, на ринку безліч тіньових ділків, які підкупивши голів сільрад, місцеву міліцію і чиновників (а часто це і є місцеві чиновники і міліція), абсолютно нелегально захопили ділянки землі, як державні, так і приватні, і вирощують на них, що хочуть, нікому нічого не сплачуючи. Всякого, хто починає говорити з ними про незаконність таких дій - посилають куди подалі. А можуть і «хату спалити».

Добитися правди у селянина, чия ділянку таким чином захоплена і використовується без його попиту, взагалі неможливо.

Контроль за дотриманням закону відсутній.

Про суди, думаю, говорити не варто...

Ми не розуміємо, куди нам йти і яке АПК будувати. У нас немає стратегії.

У нас процвітає відверте свавілля і немає діючих механізмів, як захистити власника.

Про який Сінгапур може йти мова?

Скажу більше, тут не те що Болгарію, Білорусь не побудуєш.

Показати ще новини
Радіо NV
X