Чому тарифи зростають несправедливо

28 вересня 2016, 13:04
Піднімаючи тариф для непобутових споживачів ще на 10% (таким чином збільшуючи перехресне субсидування) голова НКРЕКП Дмитро Вовк пояснив це тим, що в Україні тариф на е/е для непобутових на 54% нижчий ніж у Європі

Піднімаючи тариф для непобутових споживачів ще на 10% (таким чином збільшуючи перехресне субсидування) голова НКРЕКП Дмитро Вовк пояснив це тим, що в Україні тариф на е/е для непобутових на 54% нижчий ніж у Європі.

Відео дня

Тут є плюс – керівник регулятора задав ціль, до якої, імовірно, прагне – 4 грн за кВт*год (потенціал зростання 100%).

Але є жирний мінус – високий чиновник займається маніпуляціями, щоб обдурити споживачів:

1. Україна і Європа – це різні й несинхронізовані ринки е/е (на відміну від газу). На різних ринках – різні ціни завжди. Ми синхронізовані з Росією, Білоруссю, Молдовою – з ними і коректніше порівнювати.

2. Усереднювати європейський тариф теж некоректно. У Британії тариф для непобутових – 14 євроцентів (4,1 грн), а у Данії – 6 євроцентів (1,75 грн). Це залежить від багатьох факторів, зокрема від структури генерації.

3. У Європі у кінцевий тариф включено зовсім інше ніж у нас. Наприклад, у Німечччині включено побудову резервних потужностей для майбутніх нових приєднань (на 70% вартості). У нас всі нові приєднання повністю окремо оплачує споживач. В Україні приєднання для нового споживача дуже дороге і дуууже складне. Очевидно, що тоді й тарифи мають бути різні.

4. В Україні зовсім інший рівень і структура витрат на одиницю е/е. Залізничні тарифи на перевезення вугілля – нижчі за європейські у рази. Заробітні плати (зокрема шахтарів) – самі розумієте.

5. У Європі не дозволено спалювання вугілля з вмістом сірки понад 1%. У нас спокійно спалюється неліквід із сіркою 2%-3%. Навіть у густонаселеному районі столиці. Звісно, таке різне вугілля має абсолютно різну ціну – отже й вартість е/е має бути різна.

6. ЯКІСТЬ. У нас і у Європі – це просто непорівнювані речі. І товари різної якості мусять мати різну ціну. На малюнку – SAIDI – індекс середньої тривалості довгих перерв в електропостачанні в системі. Джерело: звіт НКРЕКП

7. І найголовніше. Якщо часто говорити неправду, то можна заплутатися, що й сталося знову. Тут у пості пана Вовка від 4 липня наведений графік тарифів у ЄС. Ще до останнього підвищення український тариф (червона лінія) був на 27%-28% нижче від ЄС-27. Але аж ніяк не на 54%, які він нарахував сьогодні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X