Чому тарифи потрібно підвищувати

13 травня 2016, 09:32
Україні необхідно перейти від адміністративного управління економікою до ринкових механізмів

Насамперед країні потрібно прибрати такі архаїзми планової економіки як крос-субсидування. Це - простір для корупції, воно деформує ціну і не створює необхідних стимулів для економії електроенергії. Подібний метод субсидування заборонений в Європі і суперечить угоді про вільну торгівлю. Прозоре ціноутворення на електроенергію - одне з найважливіших умов об'єднання енергосистем України та ЄС. Але найголовніше, чому це неправильно – полягає в тому, що у нього є тільки негативні наслідки. Найгірша з можливих політик – це проводити будь-якого роду соціальний перерозподіл шляхом деформування цін. Ціни повинні грати свою роль в ринковій економіці.

Ціни повинні бути низькими за рахунок конкуренції, завдяки попиту і пропозиції. Якщо конкуренції немає, необхідно мати незалежного регулятора, який буде вирішувати: які необхідні витрати, визначати прибуток, встановлювати і контролювати ціну в сферах природної монополії. І регулюючий орган повинен дійсно не залежати від уряду. Але і в цьому випадку ціна повинна складатися не тільки з необхідних витрат, але і прибутку. Оскільки якщо цього не зробити, буде недоінвестування у сфері, не буде інвесторів, і, врешті-решт, це призведе до підвищення цін. Це означає, що субсидування шляхом деформації цін – це найгірша з можливих економічних і соціальних політик, які я можу собі уявити.

Відео дня

Міністри енергетики країн «Великої сімки» вже вітали реформу системи тарифів в газовому секторі і приведення їх до економічно обґрунтованого рівня. Зараз те ж саме відбувається в енергетиці. Але тут необхідно визначити, в чому різниця. Базою для енергоносіїв, наприклад газу для побутового використання, повинна служити ринкова ціна, тобто світова ціна. Це має бути основою. Ринкова вартість складається з ціни сировини – і, зрозуміло, дистрибуції – витрат і доходів дистриб'юторів. Але також дуже важливо, щоб люди платили тільки за кінцеве споживання. За те, що вони спожили.

Низькі регульовані і високі регульовані ціни на енергоносії створюють величезний простір для спекуляцій і корупції. Добре відомо, скільки людей тут купують газ за низькою ціною, нібито для побутових потреб, але насправді продають потім за нормальної ринкової вартості промисловим компаніям або за кордон. Це - по-перше. Не випадково країна з найменшим рівнем корупції серед всіх транзитних країн – це Естонія. А одна з причин – вони дерегулювали ціни на енергоносії відразу ж після розвалу комунізму. Багато олігархи зробили стан на цьому деформуванні. І тепер вони використовують своє багатство, свій вплив, щоб уникнути дерегулювання. Оскільки вони отримують з цього прибуток. Це перша частина. Друга частина: залежність від Росії. Україна дуже багата країна, наприклад, запасами природного газу. Ви займаєте четверте місце в Європі. Перші – росіяни, потім – Норвегія, треті – Нідерланди, а четверті – Україна. Але ви не використовуєте свої ресурси.

Чому ви не використовуєте власні ресурси? З-за регульованих цін. Хто буде інвестувати в сектор, де ціни нижче вартості виробництва. По-друге, якщо у вас такі низькі регульовані ціни, у вас немає стимулу більш ефективно споживати. Енергоефективність української економіки (це цифри за 2013-2014, до Майдану) була в два рази гірше, ніж в Росії, і в десять разів гірше, ніж в середньому по розвиненим країнам. В десять разів гірше. У той час у 2013 році імпортовано приблизно 50% вашого газового споживання з Росії. Іншими словами, лише маючи енергоефективність як у росіян, ви могли не імпортувати газ з Росії. А якщо ціни нормальні, я впевнений, що Україна могла б і ще може бути чистим експортером, а не імпортером газу. Вона б змогла залучити інвестиції у свої електроенергетичні активи.

Показати ще новини
Радіо NV
X