Чому такі дорогі кредити

28 березня 2016, 10:28
Середня ставка банківського кредиту для промислових підприємств у гривні сьогодні в Україні складає від 24%. В євро 11-13%. Ставки овердрафтів ще вище

У країнах Євросоюзу ставка аналогічного кредиту в євро складає 2-4%.

Мало який бізнес здатний генерувати такий дохід, щоб брати кредити за такою ставкою.

Чому у нас такі дорогі кредити? Та тому, що неповернення досягають 50%. І банки змушені формувати під них резерви. Відповідно, якщо ви дивитеся на ставку 24%, то повинні розуміти, що значна частина у ній - та сума, яку сумлінні кредитори по суті повернуть банку за недобросовісних. Тобто покриють збитки від того, що хтось не поверне кредит.

Відео дня

Як прибуток з 24% банку залишається виключно 5%. Інше - це витрати, починаючи від інфляційних, і закінчуючи неповерненнями.

Що потрібно зробити в такій ситуації Національному банку та іншим органам влади? Перш за все, підвищувати довіру до фінансової системи і створювати всі умови для повернення кредитів.

Втім, треба окремо зазначити, що далеко не завжди кредити не повертають через шахрайські мотиви. Часто їх реально не можуть повернути. І тут я хотів би акцентувати увагу на тому, яка головна проблема зараз стоїть перед українською економікою, що стримує і буде надалі стримувати кредитування українського бізнесу, а отже, і його розвиток. Це проблема невиконання владою оголошених нею умов гри. Ми бачимо, що в різний час в Україні створювалися зони вільної торгівлі, різноманітні плани щодо пріоритетів розвитку галузей економіки. Але приходить наступний уряд, наступна влада, і скасовує все, що було напрацьовано попередниками. Підвищує рентну плату, податки, скасовує пільги.

А під ці умови вже взято кредит, збудовано бізнес. Він банкрутує, як наслідок, сипляться банки.

Відповідно, інвестиційні кредити українськими банками протягом останніх років просто не видаються. Ми повинні домогтися спадкоємності влади, ми повинні домогтися того, щоб наступний Кабмін виконував зобов'язання, які були взяті попереднім.

Міністерству фінансів і Мінекономрозвитку також необхідно розробити і впроваджувати реальні програми з розвитку і кредитування пріоритетних галузей економіки. Для того, щоб банки знали, в якій галузі, нехай це аграрний сектор чи переробний сектор, або металургія, держава зобов'язується забезпечити нормальний розвиток.

Ми зараз бачимо, що з цього року залишки на коррахунках перевищують 40 мільярдів гривень. Це гроші, які могли б піти в економіку. Банки могли б кредитувати цими грошима. Але, вони нікому не довіряють. Немає тієї кількості підприємств, які могли б забезпечити повернення інвестицій.

І це головна проблема кредитування. А також причина, внаслідок якої такі дорогі кредити.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X